Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am facut prima revizie la Astra Classic II, 1.7 CDTI.
Cost total 647 lei noi, efectuata la Radacini in Bucuresti (b-dul Timisoara).
Durata reviziei: 1 ora (lucrau mai multi la masina)
Mi-a placut faza ca au amenajat o sala de unde iti poti vedea masina in timp ce se lucreaza la ea.
Nu au gasit nici o hiba.
Dupa schimbarile de filtre, am remarcat ca a crescut debitul de AC, utilizat in aceleasi conditii ca inainte !. Probabil ca e de la filtrul de polen/aer. Mi-au lasat unul dintre ele in masina, demonstrativ, ca sa vad in ce hal arata. Intre lamelele filtrului doar eu nu eram bagat: frunze mici, tot felul de insecte, pietricele (!), petale de flori, praf pietrificat, etc.
Singura chestie in cei 15.000 km a fost ca am facut o completare a uleiului pe la 9000 km. Cei de la service, au zic ca nu e nici o problema, desi mie tot mi se pare un pic ciudat.
  • MuTu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2006

  • Mesaj Privat
fm a scris:Am facut prima revizie la Astra Classic II, 1.7 CDTI.
Cost total 647 lei noi, efectuata la Radacini in Bucuresti (b-dul Timisoara).
Durata reviziei: 1 ora (lucrau mai multi la masina)
Mi-a placut faza ca au amenajat o sala de unde iti poti vedea masina in timp ce se lucreaza la ea.
Nu au gasit nici o hiba.
Dupa schimbarile de filtre, am remarcat ca a crescut debitul de AC, utilizat in aceleasi conditii ca inainte !. Probabil ca e de la filtrul de polen/aer. Mi-au lasat unul dintre ele in masina, demonstrativ, ca sa vad in ce hal arata. Intre lamelele filtrului doar eu nu eram bagat: frunze mici, tot felul de insecte, pietricele (!), petale de flori, praf pietrificat, etc.
Singura chestie in cei 15.000 km a fost ca am facut o completare a uleiului pe la 9000 km. Cei de la service, au zic ca nu e nici o problema, desi mie tot mi se pare un pic ciudat.

si pe mine la 15000 Km m-a costat 650 RON ..fara suparare consider ca a fost super mult (manopera) ca am fost la un dealer de piese opel si filtre + ulei erau undeva la 3 mil
  • vanwil

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2005

  • Mesaj Privat
tocmai am schimbat filtrele, mai putin cel de ulei, pe care l-am schimbat odata cu uleiul, acum cateva luni

asadar:
- filtru aer - 44.68 RON
- filtru polen - 83.74 RON
- filtru motorina - 49.03 RON

FARA TVA!

In total, cu manopera, la Opel in Sibiu, am iesit la 300RON . 3 milioane pentru niste filtre. Obrazul subtire...
  • daedalus

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 y17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am ajuns si eu aproape de 15.000 km cu astra mea 1.7cdti. Intrebarea mea este: ce anume se verifica/schimba/lustruieste/etc la aceasta prima revizie? Sa fiu cu ochii in patru pe mecanici ca sa faca tot ce trebuie, nu numai sa crie pe hartie acolo ca au facut ca de obicei
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR