Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cu scuzele de rigoare am cautat si nu am gasit un alt topic pe aceasta tema daca exista rog a se muta sau sterge

Ieri am reusit o modificare majora la sistemul audio al masini am montat difuzoare usi fata originale de 16,5cm pe usile din spate in loc de 13,5cm .
Am cautat o solutie pt a nu taia din tabla de pe usa ci doar micsorari ale difuzorului.

Scule necesare
Pila
Sfic
Cuter
Surubelnite torx cel mai folosit T20
Si diferite marimi drepte sau cruce
Bormasina spiral 3mm

Materiale
Holzsuruburi6 buc
2 difuzoare astrag fata
Burete ceva mai tare gen polistiren
Banda dubla adeziva


Se demonteraza fata de usa, se demonteaza difuzorul vechi


Se ia noua boxa si se pileste marginea acesteia astfel incat sa ramana doar cele 3 prinderi iar din doua prinderi se mai taie putin operatiunea trebuie facuta din aproape in aproapre pt a nu deteriora difuzorul carcasa acestuia este din plastic si se pileste relativ usor.


Se monteaza fasi de burete in zonele unde nu este etansarea dintre difuzor si tabla buna de preferat de jur imprejur.

Se inseamneaza si se dau gauri pt prindere a difuzorului.
Se monteaza difuzorul si se mai fac niste taieturi pe spatele fetei de usi pt a face loc noului difuzor mai mare.

La fata de usa nu am reusit sa fac poze dar urmeaza modificarea si pe masina colegului ionutvd la care voi face mai multe poze.
Cost total 50 ron doua difuzoare si circa 4 ore de munca.

Rezultatul a fost peste asteptarile mele sunetul se aude mult mai clar si evident mai puternic.
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut !

Foarte buna treaba , doar ca sunt putin in ceata.
Boxa daca ai taiat din urechile de prindere cum ai prins-o ? Doar intr-un surub ? Mai este mult de munca la fata de usa ? se vede vreo imperfectiune dupa terminarea operatiei ? Boxele de vectra C de 16.5 se potrivesc ? (Daca sti)
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
d1nutzuu a scris:salut !

Foarte buna treaba , doar ca sunt putin in ceata.
Boxa daca ai taiat din urechile de prindere cum ai prins-o ? Doar intr-un surub ? Mai este mult de munca la fata de usa ? se vede vreo imperfectiune dupa terminarea operatiei ? Boxele de vectra C de 16.5 se potrivesc ? (Daca sti)


In penultima poza la urechia de sus se poate vedea cum am prinso am lasat putin din ureche am dat o gaura in ce a mai ramas din ureche la fel si cealalta , practic boxa esteprinsa in toate cele 3 urechi .
la fata de usa mai este putin de munca la o margine de sus a boxei trebuie taiata o buza de plastic dupa terminarea operatiei nu se vede absolut nici o imperfectiune.
cele de vectra nu stiu daca se potrivesc dar cule de h se potrivesc sigur si sar putea sa nu mai fie necesar taiere din fata de usa pt ca gulerul boxei este mai mic la h.
Skip ads

  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
flores....astept pozele cu taieturile de la fata de usa Razz Razz .....vreau sa ma apuc de treaba.....frumos tutorial=multumim=
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Flores hai cu pozele pentru modificarea fetelor de usi...Am boxele mi`am cumparat si Aluband ca sa fie treaba perfecta.
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
in seara aceasta postez poze caci am facut acum 2 wekend-uri astfel de lucrare la care am facut si poze
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
flores_astra a scris:in seara aceasta postez poze caci am facut acum 2 wekend-uri astfel de lucrare la care am facut si poze

abia astept
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Asa cum am promis poze cu fata de usa si decupatura necesara
holzsurubul ce se vede este pt sustinera celor 2 parti deoarece nitul original va fi taiat si el
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gata am facut si eu operatiunea ,nu a fost asa de usor pe cum pare ,ori unde eu sunt mai meticolos si operatiunea a durat mai mult decat la flores,adica mai mult de 4 ore,la mine au fost cam 6 cu o pauza de 30 min .
sunt foarte incantat de cum se aude acum muzica.
cine vrea sa faca aceasta operatiune sa se inarmeze cu rabdare .
si ca un truc pe care flores nu la spus ,sau poate la el nu a fost nevoie ,este ca marginea de jos de la fata de usa sa fie batuta putin ca in poza

in rest am urmat sfaturile lui flores pentru care ii multumesc ca a pus acest tutorial .
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut.vreau sa va intreb si eu ceva, mia aparut de vreo 2 saptamanii o problema la boxe/casetofon,daca dau mai tare volumu de 35 mi se opresc boxele toate si merge doar tubu de bass pt cateva secunde si apoi imi scrie pe ecran la casetofon PROTECT,pana acuma mergeau fara probleme de genu asta cand dau peste 35 sa se opreasca,din ce cauza sa fie oare?sa fie slabita bateria sau ce? Am mai avut o data problema aseamanatoare imi atinge firele de la o boxa de caroserie si facea scurt si se oprea si aparea PROTECT dar atunci era indiferent la cat era dat volumu,acuma doar daca dau peste 35 volumu.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ichimcornel in primu rand nu ar fii ptrebuit sa postezi aici problema ta asta e topicul cu tutoriale.
In al 2 lea rand din cate inteleg eu tu nu ai amplificator pentru tubu de bass...daca nu ai PUNE MANA SI CUMPARA UNU PANA NU`TI PARLESTI INSTALATIA ELECTRICA.
In al 3 lea rand daca ai amplificator problema e din "casetofon" acesta e posibil sa nu mai faca fata sistemului...

Parerea mea...eu am amplificator cu subwoofer si o singura data mi so intamplat sa`mi intre protectia in AMPLIFICATOR nu in "casetofon" era de la siguranta lui.

Ontopic....Claudiu fata de usa ai ciocanit`o in gaura... adik ai facut`o ovala sau?
Skip ads

  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
scuze ca am postat aici dar am mai postat si in alte locuri si nu am primit niciun raspuns si de aceea am postat aici.am amplificator la tub si nu cred sa nu faca fata casetofonu deoarece il am de un an si nu mi-a mai facut asa ceva,eu cred ca daca nu ar face fata n-ar fi mers de la inceput.
problema ii ceva de pe la boxe pe undeva dar nu pot sa imi dau seama unde anume.
inca o data scuze.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu protectia intra in 2 situatii
1.Siguranta arsa
2.Scurt circuit
Verifica instalatia electrica.
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
siguranta am verificat-o ii buna,acum ramane instalatia sa o verific.mersi si inca o data scuze
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gaura nu sa facut ovala dar am batut putin marginea de jos a gauri .ca sa fac spatiu pentru noua boxa care are marginea mai mare .
  • fantassy90

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Bv! Multumim de poze !
  • astra_cc

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Respect! un tutorial de nota 10 !
  • kosmynsony

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Si partea nepilita din boxa pe ce parte se prinde ?
  • kovacs

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2004 Dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Sunt doua boxe de astra g...Este una cu membrana de cauciuc cum ai montat si tu si mai este cu membrana de hartie.Alea cu membrana de cauciuc pe care modele de astra sunt montate?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR