Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In data de 17.07.2006 plec in concediu.Primele 2 zile (17 si 18 iulie) voi fi pe Transfagarasan unde voi dormi 2 nopti la cort!Daca vreun coleg de pe forum poate si vrea sa vina ne putem intalni la un gratarel si un pahar de vorba.Mi-ar face mare placere, mai ales ca din pacate Opel Fest e in impas.Oricum am vazut ca acolo erau destui doritori de munte si cort.De acolo plec spre Plaiul Foii.....si apoi mai departe....
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
de la balea se poate face negoiu dus-intors intr-o zi.
din pacate 17 18 pica luni marti, concediul meu e mai incolo, m-as fi bagat la un traseu ca asta.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@octav-bafta la drum si distractie placuta Smile

@all-Opelfest nu este in impas.....se va desfasura pe 29-30 iulie asa cum a ramas stabilit, pe Transfagarasan. Nu a mai postat nimeni pentru chestia asta ca au fost toti chititi pe mare.
Din cate stiu eu se va face asa: se pleaca de vineri si se decide la o locatie unde sa se poata sta pentru ca am inteles ca cabanele de acolo sunt execrabile. Apoi sambata ziua se merge pe Transfagarasan, gratare, distractie la maxim, tot felul de activitati. Sambata seara facem traditionala masa cu muzica cu tot.Duminik fiecare pleaca de unde a venit.....

PS:sper ca pana atunci sa imi iau si eu masina....ca poate va fac o surpriza Very Happy Very Happy Very Happy
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
as fi mers eu (n-am fost niciodata p-acolo), dar in 17-18 voi fi in Timisoara, la concert...
Skip ads

  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
pe 28-29 sunt si eu in zona
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
s-ar putea totusi ca la OPELFEST sa alegem alta destinatie...un prieten tocmai a venit din zona si a spus ca drumurile pe Transfagarasan si din zona sunt jalnice....mai ales portiunea spre Balea...cazarea extrem de scumpa s.a.m.d....poate a mai fost cineva de pe forum prin zona si ne confirma sau infirma aceasta situatie.
  • Burton

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai am venit de acolo...am urcat din Cartisoara si am coborat pe Curtea de Arges.
Drumul de la Sibiu e bun (2-3 tunele in care se lucra si atat) Si credeti-ma ... masina avea doar 1500 km la bord asa ca parerea mea a fost influentata si ed grija pentru o masina noua.
La Balea sunt doua cabane. Balea e scumpa (atat cazarea cat si mancarea). 40RON aptul in camera de 9 persoane, daca vrei camera de 2 pers ajunge pe la 150RON de pat. Paltinu e Ok (50 RON patul inc amera de 4 persoane) dar conditiile mai proaste. Eu am stat la cort asa ca nu prea m-a interesat aspectul asta
La coborare e Ok pana la cabana Capra. De acolo incepe greul (cam 40-50 Km) sunt gropi multe. Nu adanci da...multe Smile
Per total a fost bine...merita drumul
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
merci ptr. update
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:In data de 17.07.2006 plec in concediu.Primele 2 zile (17 si 18 iulie) voi fi pe Transfagarasan unde voi dormi 2 nopti la cort!Daca vreun coleg de pe forum poate si vrea sa vina ne putem intalni la un gratarel si un pahar de vorba.Mi-ar face mare placere, mai ales ca din pacate Opel Fest e in impas.Oricum am vazut ca acolo erau destui doritori de munte si cort.De acolo plec spre Plaiul Foii.....si apoi mai departe....

@octav_bz si eu intru in concediu pe 17 dar cred ca am sa merg la mare ca mai am vreo 5 colegi ce iau detasat la munca in CT si o sa fie mocca cazarea, cat despre traseul pe care mi-ai dat in MM o sa-l fac cu siguranta.
Distractie Placuta si fara reflectii rutiere!!!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc Daddy_Vale, si tie iti urez concediu placut, era bine daca ne intalneam macar o seara undeva la munte.Nu ezita sa ma suni oricand daca vrei si alte informatii sau daca ceva ti-e clar.Numai bine!
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
redeschit discutia.
superb
nu mi-a venit sa cred ca avem asa peisaje frumoase in tara....
am fost la vidraru la un gratar dar am incercat sa urcam la balea. nee-am oprit pana la 10 km de balea pt ca pe 1 mai drumul era blocat de zapada...
am si poze... nu f multe ...
aici
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
M-am uitat la poze, chiar eram curios pana unde se poate ajunge pe Transfagarasan acum.Sper sa se deschida oficial pana la 1 iulie.Anul trecut am campat la Balea si am prins o vreme superba.Frumoase locuri.Drumul cum mai era?
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
prost pana acolo. plin de gropi. am inteles ca sunt si portiuni mai bune mai sus...
eu vreau sa dorm o noapte la cabana de mai jos de unde am ajuns noi, e 80 de roni pe noapte, si apoi as dormi undeva mai sus, inca o noapte, iar a 3-a la sibiu...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu in program Transfagarasanul pentru data de 24.07. Sper sa gasesc zapada cum am gasit si anul trecut in aceeasi perioada.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Zapada e mult mai putina decat in anii trecuti. Drumul e rau de la vidraru la Cabana Capra...adik din cele 2 straturi de asfalt unul e cam exfoliat..pe ici pe colo sunt tentative de plombare..de 2 lei, in loc sa fie groapa, acum e damb. In principiu daca faci Transfagarasanul nu meri ca la raliu...mergi incet cu 40-50/h poate mai putin..si efectul nu e chiar devastator la suspensii. Daca pui in balanta peisajele superbe...mai ales cele din golul alpin..zona cu serpentine...per total, traseul merita facut.



































  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pozele sunt superbe. fata de viteza de deplasare, sigur va fi una moderata avand in vedere ca sotia mea nu a mai fost pe Transfagarasan si vrea sa nu piarda nici un petic de peisaj.
In ceea ce priveste drumul, cred ca nu as renunta la traseu nici daca ar fi sa traversez poligonul de antrenamnt al blindatelor.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ce cazare imi recomandati in zona lacului Vidraru? intentionez sa fac o tura de un weekend peste transfagarasan si sa ma cazez o noapte in zona Vidraru, asa ca orice sugestii sunt binevenite. eventual ce alte obiective turistice/istorice/etc mai sunt prin zona? am auzit de cetatea Poenari, probabil o sa incerc sa ajung si la Curtea de Arges.
Multumesc
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cazare in zona Vidraru gasesti, sunt cateva vile si cabane cochete, chiar si un ponton plutitor!Insa de preturi nu stiu nimic.Referitor la obiective turistice, nu rata cetatea Poienari, chiar daca ai de urcat multe trepte!Peisajul de sus e de vis, iar ceea ce a ramas din cetate e destul de bine intretinut.In Curtea de Arges nu rata Manastirea de acolo, unde a fost zidita Ana din balada mesterului Manole, dar si locul unde sunt ingropati multi din regii Romaniei (Regina Maria, Carlol al II-lea si amanta sa Elena Lupescu, dar si marele voievod Neagoe Basarab.La Balea poti urca in max 30 min la curmatura Balei de unde poti vedea peisaje super, si poti vedea f clar zona Balea.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@octav: multumesc mult
  • tintome

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
e deschis transfagarasanul?azi?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR