Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Alex-Carol

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am fost si eu pe transfagarasan la sfarsitul lui iulie ,dar in timpul saptamanii sa evit aglomaretia si ,,pãpucarii,,.am facut creasta fagarasului cu piciorul de vreo 3 ori si va recomand sa urcati, daca aveti timp,de la lacul balea pana la lacul capra.e putintel greu dar merita din plin.este ceva incredibil de frumos.
Skip ads

  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
McFly a scris:Ca un reminder, daca mai era nevoie... ca sa evitati Transfagarasanul in weekend.


Un sfat mai mult decat folositor, eu am urcat Transfagarasanul ieri( luni 26.09.2011) si era mai mult decat liber.... Very Happy



si o mini intalnire intre opelisti:



nu mai umplu review-ul cu alte poze (marea majoritate deja stim cum e acolo), as dori sa mai pun doar aceasta poza pentru care as avea doar trei cuvinte: RESPECT. STIMA.ADMIRATIE.




P.S.- Am urcat de la Cartisoara - Balea Cascada -Balea Lac- Piscu Negru-Vidraru. Aici am fost sfatuit de un prieten sa nu merg acasa la Brasov prin Curtea de Arges-Campulung-Bran-Brasov ptr ca drumul de la Vidraru la Campulung e fff rau asa ca m-am intors de la baraj tot pe Transfagarasan spre Cartisoara si nu mi-a parut rau ca am vazut Transfagarasanul si in sens invers si MERITA! Tot traseul (Cartisoara-Vidraru si retur mi-a luat cam 8 ore-cu pauzele aferente- si a fost extraordinar! Uite asa pot spune ca am facut Transfagarasanul de 2 ori: Cartisoara-Vidraru respectiv Vidraru-Cartisoara.......
PPS- O veste buna- se asfalta portiunea de drum de pe langa lac, aproximativ zona Valea cu Pesti....

Drumuri fara incidente tuturor!
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
DANASTRA a scris:se asfalta portiunea de drum de pe langa lac

Minune!
Am fost în 2009 și din nou acum de curând și drumul era în aceeași stare, ba mai rãu. Nu-mi vine sã cred cã s-au apucat sã-l repare, nici nu le-a luat mult...
Sã vedem acum când și dacã o sã termine cu reparațiile, e vorba totuși de 13km. Poate urmașii noștri sã vadã drumul practicabil.

Chiar și așa, se meritã din plin Transfãgãrãșanul, personal mi-a plãcut mai mult decât pe Transalpina.

Și ca sã fiu on-topic atașez niște poze mai deosbite din excursia din 2009 (menționez cã a avut loc în luna mai...)


  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum am fost prin Sibiu in week-end , am incercat sa urc pe Transfagarasan dar din pacate dupa cascada erau portiuni de ghiata si cum echiparea la cauciucuri este inca de vara ( nu trec pe iarna decat la temperaturi constante de sub 7 grade ) am preferat sa nu fortez si am oprit la o masa la Hotelul de la Balea Cascada ,decizia a fost luata tinand cont ca eram cu familia altfel incercam . Treceau masini dar putine la numar si in general 4X4 sau echipate de iarna .Voi atasa si cateva poze , nu de calitate foarte buna ptr ca sunt facute cu telefonul .
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pozele promise





  • townboy

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Superbe peisaje @victor_n.Din pacate anul acesta nu am mai avut ocazia sa ajung..dar la anul nu mai ratez ocazia--mai ales ca vom fi 3 nu 2. Smile
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Un clip minunat si aceiasi vorba...pacat de tara asta ca e locuita. Rolling Eyes


  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca e deschis ? In cam o saptamana vreau sa dau o fuga ...
Skip ads

  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Acum o saptamana am mers pana la barajul Vidraru. Dupa centrala electrica, pe anumite portiuni drumul mai este acoperit cu gheata, doar pe la umbra, insa nu ridica probleme doesebite. Mai departe, cred ca se poate ajunge pana la Cabana Capra, iar apoi mai mult ca sigur e inchis. Muntii sint inca acoperiti de zapada, iar la Balea stratul are 2 metri.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Stie cineva daca e deschis ? In cam o saptamana vreau sa dau o fuga ...

Ca sa-ti faci faci o ideie cat de cat corecta despre drumul pana la Balea Lac (pe Transfagarasan, partea dinspre Sibiu), trebuie sa stii ca in fiecare an in 6 Iunie sunt Serbarile Zapezii (cred ca asa se numesc) si sus inca se mai poate schia. Iar lacul Balea mai are inca ceva portiuni de gheata pe el, temperatura aerului la pranz fiind in general de 4-6 grade C. Am prins doi ani in care s-a deschis drumul cu utilajele de deszapezire cu doar 2 zile inainte de aceasta data, si numai pe un sens de mers pe anumite portiuni din drum.

Sigur, au fost si ani in care nu prea a nins si s-a deschis drumul la inceputul lunii Mai, dar din ce stiu eu Transfagarasanul nu s-a deschis nicioadata mai repede de luna Mai. La Balea Lac, sunt zone unde mai gasesti zapada chiar si in luna August, in special acolo unde nu bate soarele la amiaza...
  • Donni

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
stie cineva s-a deschis Transfagarasanul ? am citit pe unde ca se deschide pe 1 Iulie Shocked e adevarat ? Thx.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
E deschis pe partea dispre Sibiu.

E un webcam pozitionat sa filmeze cateva din serpentine si a urcat alaltaieri un autocar, iti dai seama ca daca nu era deschis nu avea unde sa intoarca pe drum decat sus.
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Acum 2 ani am fost exact pe 6 iunie,era zapada cu 4 metrii mai inalta decat gardul Smile am mers in spatele utilajului de dezapezire,cam 2 ore ,pana la Balea Lac(veneam dinspre Sibiu).Doar pana acolo.M-am intors pe acelasi drum.Era cald,dar zapada cum am mai spus,destula cat sa te dai cu sania.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Asa e, au mai confirmat si alti colegi pe forum ca acum 2 ani a fost o exceptie cu zapada mare care a mai fost pe sosea in iunie.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Zapada de 15 de centimetri, la Balea Lac si Varful Omu.
La Varful Omu e zapada de 15 centrimetri si ninge viscolit si la aceasta ora. Meteorologii spun ca muntele e in ceata de cateva zile, iar temperaturile - negative noaptea - raman chiar si peste zi in preajma valorii de 0 grade.
Si la Babele a nins luni dimineata, spre bucuria copiilor care au urcat pe munte. E frig si ceata insa, iar vantul bate in rafale.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@cangri, parca esti de la tv la rubrica Meteo Very Happy
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Au mai reparat drumu de la Vidraru in sus sau tot asa dezastru e?
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Informatii proaspete culese personal ieri de pe Transfagarasan, partea sibiana:
-drum semi-practicabil pana la Balea-Lac unde trecerea spre tunel este blocata, deci nu se poate trece spre Vidraru;
-la Balea-Cascada un sens de mers este blocat de cateva bucati mari de beton desprinse din acele constructii care protejeaza soseaua impotriva caderilor de pietre si a avalanselor;
-pe alocuri se circula pe un singur sens din cauza bolovanilor cazuti pe carosabil sau a malurilor de zapada netopita.



Drumul spre tunel se termina unde sunt acei vanzatori ambulanti:


Suspect de neingrijit drumul tinant cont ca suntem in an electoral.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cateva imagini trimise de un prieten cu Instagramul vietii, acum o ora era destul de curat drumul pe partea argeseana.
Suspect de putina zapada Wink
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tot acolo, tot ieri, dar altu fel. Ma bucur ca am reusit sa ajung inainte sa inceapa tigania obisnuita, asa ar trebui sa arata zona tot timpul. Erau si cocalari sus, dar nu deranjau, numarul lor fiind inca in limitele tolerantei.




Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR