Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Mai sunt doua topicuri despre achitie masina noua Astra H nou sedan, ambele din 2008, dar in nici unul nu se explica clar ideile de mai jos.

As vrea sa punctam mai jos informatii despre Astra Classic III an 2010, sedan in particular, numai cu motorizarea euro5 A16XER 115CP, fabricata in Polonia.
Asa arata una proaspata

Cu urmatoarele randuri nu vreau sa initiez un topic kilometric pe mai multe teme, ci sa acoperim cu cateva idei aceste aspecte:
- ce stiti de motorul A16XER?
Este destul de nou. Se lauda cu un consum de 8.3 in oras, pe sedan. Ce fel de distributie are (tot curea ca la Z16xer) si la ce interval se schimba? Se poate remapa in mai bine?
- fata de Astra H, Classic III nu are , din ce am vazut pana acum:
-- bandouri pe usi. Colegul iso si le-a cumparat separat cu 700 ron, inclus vopseaua de la dealer.
-- ornamente (argintii sau negru lucios) pe bord si pe fetele de usi. Se pot pune ulterior? In prezent fabrica pune niste ornamente negru mat, sau poate nici nu sunt ornamente, nu-mi dau seama.
-- ornamente cromate ceasuri bord. Sunt negre, ca la o versiune entry level.
-- cotiera scaun sofer. Se poate pune fara sa schimbi scaunul?
-- reglaj lombar scaun sofer.
-fata de Astra H, are faruri negre.
Voi ati observat si altele in plus sau in minus? Astra Classic III Caravan vine cu aceleasi minusuri, avand in vedere ca este fabricata in Germania?
Ce aspecte, sau lucruri ascunse, trebuie urmarite la dealer cand cumperi modelul asta?


Ultima modificare facuta de GL10PEL la Mar 15 Mar, 2011 1:01 am
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
daca au disparut tichetele rabla de pe piata, nu mai cumpara nimeni Astra H Sedan Euro5? nu se plateste taxa de inmatriculare pentru ea, anul asta Smile
  • eugenica

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut lepedala, sunt posesorul unei astra h sedan, motor z1,6xer, fabricatie 2008 tot Polonia. Din cate am citit sedanul se face doar in Polonia
Fata de ce ai enumerat tu ca ai observat lipsuri, mai am oglinzi cu reglaj si incalzite electric, senzor de lumina, senzor ploaie, oglinda retrovizoare
fotocromatica, climatronic, la sistemul audio sunt cu 6 sau 7 difuzoare (al 7-lea jucand rol de subofer si se afla la jumatatea bordului langa parbriz, peste sita lui se afla o "biluta", senzorul de lumina) Eu nu am si mi-as fi dorit tempomat. In rest este o masina de care eu sunt foarte multumit, mie imi plac masinile in 3 volume, o masina pentru familie, care satisface multe pretentii. Iti doresc bafta si sa te bucuri de ea in eventualitatea daca doresti sa ti-o cumperi.
Despre motorul A16XER nu stiu nimic.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Despre A16XER am aflat intre timp am aflat:
-are distributie pe curea, ca la Z16XER;
-intervalul de schimb al distributiei este de 120000km in Germania si incert in Romania; unii delaeri te cheama (te obliga) la 60000km.
-EDS nu are inca remap pentru el;

Despre bandouri usi am gasit doua posibilitati:
- de cumparat pe original cu ~280ron de la reprezentanta, nevospite;
- de cumparat aftermarket cu 140ron de la o firma din TM si una din Craiova, firme care vand covorase si tavite pentru porbagaj.
Cele aftermarket arata un pic diferit fata de cele originale.
originale, nevopsite

aftermarket, mai subtiri si mai lungi, nu stiu cum e cu grosimea.


Eugenica, multumesc pentru impresii. Dar:
-dotarile insirate de tine sunt disponibile si pe astra H si pe classic 3;
-al 7lea difuzor nu este subwoofer, este doar inca un difuzor;
-biluta din al 7lea difuzor este un senzor pentru cliamtronic;
-senzorul de lumina sta la un loc cu cel de ploaie, pe langa oglinda ta fotocromatica;
-tempomat iti poti pune cu usurinta; in mare, trebuie sa mai pui maneta(posibil sa ai firele deja trase), switch ambreiaj si activare din soft; nu vreau sa continuam discutia despre pilot aici, sunt alte topicuri pentru asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR