Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • mosulet

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 1.9 zth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva daca la cutia de viteze ce echipeaza motorul de 150 de cai de pe zafira b...daca se schimba uleiul si la cati km.....si ce ulei se poate folosii.....javascript:emoticon('Question')
Skip ads

  • posesor opel

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ai cutie automata?
  • mosulet

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 1.9 zth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nu cutia este 6+1
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La mine e automata, ce e diferit fata de cea manuala (nu ma refer la cutie!).
Skip ads

  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
in general la cutiile de viteza manuale nu se schimba uleiul ,doar la automate la 60 mi sau 80 mi km
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Hmm, pe asta nu stiam, trebuie sa ma documentez mai bine. Merci.
  • pal

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2011

  • Mesaj Privat
in plus este un filtru care filtreaza uleiul hidraulic,daca se inbacseste in unele viteze(de obiciei marsalier) intra greu,si o pompa hidraulica
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Se schimba uleiul si la cutiile manuale, prima data la 50000km si apoi la fiecare 100000km.
La cele automate stiu ca este foarte scump acel filtru pentru uleiul din cutie.
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
nu se schimba decat daca dai cutia jos sau daca umbli la panetara scurta
  • andy_ciprian

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Smile cine ti-a spus tie povestea asta mai Daniel? mos Ene cumva?
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cam toti mecanicosi de la opel nu recomanda schimbarea uleiului din cutie , eu unul l-am schimbat cand mi-am mi s-a spart burduful la planetara am luat informatiile din TIS si am bagat 2.2 l
  • mercenarul25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
imi pute-ti spune ce tip de ulei pot sa pun si cati litri intra in cutie? e cumva complicat de schimbat uleiul in cutie? multumesc frumos.
Skip ads

  • mercenarul25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mercenarul25 a scris:imi pute-ti spune ce tip de ulei pot sa pun si cati litri intra in cutie? e cumva complicat de schimbat uleiul in cutie? multumesc frumos.
,am o cutie 6+1.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Are 3 busoane,unul sub baterie de umplere, unul spre partea frontala putin mai jos de jumatatea cutiei daca il desfaci cu masina pe loc drept iti va curge o parte din el , eu pe acolo l-am turnat cu masina pe cric inclinata mai mult si m-ai are unul de golire chiar sub capatul planetarei . Capacitatea totala cu ulei de noua este de 2,4 ,daca golesti pe la busonul de jos 2,2 l si daca se da planetara jos fara sa desfaci busonul de golire va curge 1,8 l .Datele le-am luat din TIS 2000 manual de reparatii .Am vorbit cu doi mecanici de opel di bass si erebus si nici unul nu au stiut cat intra ei doar completeaza pierderile sau cat curge atat pun inapoi , dar care or fi ele pierderile de ulei ca si cantitate ei stiu? Ca tip de ulei te duci piese auto si cumperi ulei de cutie manuala GM trbuie sa fie rosu . Cand am vazut cat de priceputi sunt acei mecanici de reprezentante opel m-am apucat singur si mi-am schimbat capatul de planetare si merg cu ea de 2 ani fara probleme .Spor la treaba si tie.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am uitat sa-ti spun ca eu am pus uleiul pe la busonul lateral cu o palnie si un furtun trasparent de 3/8 masina pusa pe cric inclinata spre dreapta daca vrei sa pui pe deasupra e mai complicat sa dai bateria jos si altele
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ar fi interesant sa aflam de la colegii ce detin Opel si au facut cu masinile peste 300000 km, daca au umblat vreodata la uleiul din cutie. Dupa datele celor de la OPEL din cartea tehnica la cati km ar trebui schimbat? Eu unul am 260000 reali si nu am vazut pierderi pe la planetare sau prin alta parte. Nu as umbla la ulei tinand cont ca este original . Daca apar ceva informatii reale poate ma bate gandul sa-l schimb. Am avut o astra g cu ani in urma ce avea la 200 si ceva de mii de km si avea pierderi pe la planetara din stanga. Am schimbat semeringul si am desfacut capacul din partea inferioara a cutiei (nu avea buson de golire) pentru golire si am schimbat uleiul pe la senzorul de marsalier. Dupa schimb aveam impresia ca intra mai greu in viteze. Acum depinde de fiecare.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Stiu si eu ca uleiul original e cel mai bun dar de unde sa-l mai iei dac e pe jos si ce am recuperat adica 2l era murdar din rosu era maroniu ce era sa-l pun inapoi in cutie? Intrebati la reprezentante ca mine si o sa va spuna ca nu se schimba uleiul din cutie se competeaza , dar cat ?De unde stiu ei ce pierderi a avuti acea cutie .
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
badea daniel a scris:Stiu si eu ca uleiul original e cel mai bun dar de unde sa-l mai iei dac e pe jos si ce am recuperat adica 2l era murdar din rosu era maroniu ce era sa-l pun inapoi in cutie? Intrebati la reprezentante ca mine si o sa va spuna ca nu se schimba uleiul din cutie se competeaza , dar cat ?De unde stiu ei ce pierderi a avuti acea cutie .


Asta asa-i. Uleiul de calitate este de la mama lui Smile . Baietii de la EDS ar pute sa dea o infirmatie clara despre uleiul din cutie. Mai trebuie cautat pe forum si vazut ce spun si alti posesori de Opel.
  • catalinzafira

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
la cutiile m32 cu 6trepte se pune 2,4 litri ulei.atentie sa puneti ulei original gm .cod 1940768 sau 09120541.la cutiile f17 se pune 1,6 litri.codul gm este accelasi.bafta.
  • mercenarul25

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2012

  • Mesaj Privat
si eu cum imi dau seama ce cutie am,m32 sau f17? am mai vb si cu alti mecanici si mi-au recomandat doar sa complectez uleiul din cutie sa nu-l schimb,acum vine si intrebarea cat trebuie complectat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR