Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • obelix44

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce dar ma tot atrage ford focusul2.Am un opel astra g caravan 1,7cdti negru din 2004 si am gasit sa-l dau la schimb plus 800 euro pe un ford focus 1,6tdci 2005.Ca si dotari fordul are in plus BC,in rest au la fel dotarile cu AC,etc.Opelul meu merge f. bine si arata la fel.Fordul arata bine dar nu stiu cum functioneaza?As vrea sa stiu daca ar renta schimbul?Din cele doua care este mai fiabila?As dori sa va exprimati argumente pro si contra.Multumesc anticipat.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pai te atrage pt ca nu ai un H din 2004, ca altfel iti zic eu ca te mai gandeai. insa e normal ca intre focus model mai nou si astra modelul ala, e mai aratos focusul.
Fiabile la sh, oricat ti-ar povesti oamenii astia aici sau pe clubford, oricum e o loterie. S-ar putea ca peste 1 an de la schimb sa intri si sa zici domle ce panarama de masina e fordul sau din contra, sa fii multumit
Eu personal nu pot veni decat cu doua exemple de la cele doua forduri de la servici
mondeo 1.8 tdci, 70.000 km, s-a schimbat in garantie tot sistemul de injectie, de la pompa cu conducte pana la injectoare + egr
focus 1.6 benzina, 50.000 km nu s-a schimbat nimic

Sa speculam despre fiabilitatea masinilor sh putem face, insa nu cred ca e concludent
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu merita schimbul. Masinile sunt foarte apropiate ca dotari si performante, intretinerea e tot pe acolo, diferenta de bani mi se pare mare pt un singur an diferenta intre ele.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu castigi nimic.1 an nu prea inseamna mare lucru.
plus ca am impresia ca fordul se vinde mai ieftin decat opel.
si daca avei h nu iti mai cerea diferenta 800 euro.
Skip ads

  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mai bine ramai cu G-ul si mai astepti sa strangi bani mai multi si iei un mondeo model nou de exemplu daca tot iti place Ford... focusul 2 nu prea imi place la interior... Mi se pare mult mai reusit interiorul Focusului 1... Eu in locul tau nu as face schimbul mai ales daca nu are probleme. Eu am un focus 1 tot din 2004 si nu l-as schimba pe focus 2 nici daca mi s-ar oferii diferenta Very Happy poate doar cu un Ghia sau un Titanium ptr ca doar acestea au interioarele mai frumoase
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca avea H nu-l interesa schimbu, si daca-l interesa ii cerea el diferenta respectivului
Dupa parerea mea exista doar 2 ford-uri
1. Mustang
2. Ford GT
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:nu castigi nimic.1 an nu prea inseamna mare lucru.

Coboara din G si urca-te in Focus II.Ai sa vezi diferentele.
P.S. Fordu`se vinde greu(si ieftin) de aia il da la schimb.


Ultima modificare facuta de astrah la Lun 29 Nov, 2010 10:44 pm, modificat de 2 ori in total
  • obelix44

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
astrah a scris:
marian_sro a scris:nu castigi nimic.1 an nu prea inseamna mare lucru.

Coboara din G si urca-te in Focus II.Ai sa vezi diferentele.
In ce sens?????????????? poti sa detailezi mai mult de ce se vinde fordul mai greu?????Daca nu te deranjez!
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
De bun ce e Evil or Very Mad
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
exact.are imagine de masina proasta.eu am un amic care are un focus 2 cu 1,6 tdci 11 cai.de 3 ani si peste 60k km nu a schimbat decat fulie vibrochen.

a luat-o la 1,5 ani si o groaza de bani.a lui nu e proasta dar imaginea unei marci nu se schima cu o masina.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
usor o dati in subiectivismul creat de unii care-si iau masini second si dau verdictul de imagine proasta a marcii ford
Dupa cum ti-am zis primul, da si tu o tura cu H ca gasesti o gramada ieftine din 2004, da si cu Focus si vei vedea ca iti mai reconsideri optiunea. E normal ca G-ul sa ti se para naspa, e o masina conceptie 99, pe cand Focus 2 e conceptie 03-04
Aceste doua marci, opel si ford, sunt foarte asemanatoare ca si imagine, iar lumea le situeaza pe aceeasi pozitie, insa comparatia e gresita G vs Focus2

OT: Cat despre Ford in general, Mondeo 2009 de la munca, e o masina foarte civilizata si foarte misto, de la pozitie de condus pana la silentiozitate si tinuta de drum
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am condus si eu Focus1 1.8tddi 90CP break si confirm: o masina cel putin la fel de bine facuta ca si AstraG cu un plus evident la dimensiune portbagaj si stabilitate (deh, multilink pe spate). In Focus2 am mers si senzatia de stabilitate o intrece pe cea data de GolfV. In schimb, urasc plasticul ala de doi lei din bord.

Vorbind despre imaginea Ford, pot sa spun doar ca Ford e cea mai bine vanduta marca in Marea Britanie, in conditiile in care Vauxhaul e mai ieftin. Ca in Romania VW e "all mighty", Opel e "very next best" si Ford "a piece of crap", e alta mancare de peste...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cand masinile au cam acelasi an, dotari, gabarit etc. ceva pute...de ce sa faca schimb ? De obicei e TEAPA si cel mai des este hazliu, isi trag teapa reciproc fiecare masina avand defecte.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca e ok focusul, nu stiu de ce mai stai pe ganduri.......focusul 2 e superior si astrei h, mai gandeste-te ca masina ta are tehnologie din 1998, focus 2 a aparut in 2005, tdci-urile de pe focus 2 nu sunt probleme cu injectoarele si volanta e mult mai fiabila ca la celelalte marci, daca e fara dpf (asta insemnand ca e euro 3) si turbo e ok, eu zic ca e o afacere Cool
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Tatal meu conduce un Focus 2 1.6tdci 90 de cai, masina de firma. Momentan are 45.000 km, singura problema fiind intrerupatorul de la oglinzile eletrice. Nu cupla pe cea din dreapta, schimbat in garantie. In rest absolut nicio problema. Focus 2 mi se pare peste Astra G(destul de normal fiind generatii diferite) atat ca si motorizare (1.6 tdci) cat si ca tinuta de drum, unde cred ca e chiar peste Vectra C sau undeva foarte aproape.
In cazul de fata NU as face schimbul. Mai bine ramai cu G-ul.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Clasamentul APIA pe anul 2009. Se vand destul de prost Fordurile.


Si clasamentul vanzarilor in Europa pe 2009.

1. VW Golf 571,838 +23.9%
2. FORD Fiesta 472,091 +44.0%
3. PEUGEOT 207 367,160 -9.7%
4. RENAULT Clio 312,925 -6.8%

5. VW Polo 282,780 +2.4%
6. OPEL/VAUXHALL CORSA 351,807 -2.5%
7. FORD Focus 309,134 -15.1%
8. FIAT PANDA 298,914 +33.8%
9. FIAT Punto 323,536 +15.9%
10. OPEL/VAUXHALL ASTRA 275,638 -14.1%
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
darius_x a scris:daca e ok focusul, nu stiu de ce mai stai pe ganduri.......focusul 2 e superior si astrei h, mai gandeste-te ca masina ta are tehnologie din 1998, focus 2 a aparut in 2005, tdci-urile de pe focus 2 nu sunt probleme cu injectoarele si volanta e mult mai fiabila ca la celelalte marci, daca e fara dpf (asta insemnand ca e euro 3) si turbo e ok, eu zic ca e o afacere Cool

e superior la ce astrei H? hai9 sa fim seriosi. si vezi ca parca e conceptie 2004 flocus 2. si vezi ca tocmai explicam sus despree 1.8tdci care noroc ca a picat in garantie ca nu cred ca e fericire sa schimbi pompa cu traseu pana la injectoare + egr

Nu vreau sa zic decat ca fiecare model are problemele lui CONSACRATE. Acum ca e mai ieftina volanta decat turbina sau pompa decat volanta si ce riscuri iti asumi la cumpararea unui SH e alta discutie !
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu am avut focus 2 1.8 tdci si in 3 ani am schimbat numai becuri...masina avea 140k, daca nu ai grija de masina si bagi motorina de proasta calitate e alceva, 1.8tdci de pe focus 2 e chiar tehnologie 2005,....focus 2 a aparut la sf lui 2004, probabil tu te referi la c-max;

si se vinde prost fordul dar mai bine decat opel;
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pai asta am zis si eu, cum ca focus 2 e conceptie2003-2004, pe cand astra g conceptie 98-99. Ca a aparut la sf lui 2004 pe piata e normal
Intr-adevar ford in romania vinde mai bine cu 30% decat opel, insa gandeste-te ca strategia gm este dual marca, fiind privita prin prisma vanzarilor opel+chevrolet, fiecare cu partea lui de piata.
Grupul care importa ford, neavand o marca mai scumpa si una mai ieftina, practica preturi pt "toata lumea" la autotursimele ford, adica putin sub opel.
Mondeo de care vorbeam, fara sa vreau vreo polemica sau fara sa discutam de masini la care ai pur si simplu ghinion, este o masina de firma care are obligatia de a alimenta numai la statiile omv, asa ca este exclusa gazolina pusa pe sest.
cat despre norocul care-l ai la sh-uri, asa cum ai schimbat tu la focus 2 trei becuri pana la 140k, asa iti aduc si eu un contra-argument spunand ca am tinut un espero de la 100k pana la 189k, numai pe reviziile obligatorii, moment in care l-am vandut. Asa ca nu e concludent, fiecare cu norocul lui la sh-ul care-l cumpara


ps: cand am zis ca importatorul are doua marci, tin cont de obligatia fiecarui dealer de a avea in aceeasi curte si opel si chevrolet, fiecare cu c;ientul lui
  • Dic
  • **
  • 74 mesaje
  • din 15 Feb 2010
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • Dic

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2010

  • Mesaj Privat
obelix44 a scris:Opelul meu merge f. bine si arata la fel.Fordul arata bine dar nu stiu cum functioneaza?As vrea sa stiu daca ar renta schimbul?

Pai raspunsul l-ai dat singur: ai vrea sa schimbi o masina pe care o cunosti, care merge si arata bine pe o masina pe care nu o stii. Sincer sa fiu masinile sunt cam de aceeasi clasa si personal nu as plati 800Eu pentru o alta masina de dragul de a schimba ceva ce merge si arata bine pe ceva ce arata si dar nu stiu cum merge. Nu conteaza ce este marca (Ford sau Opel), o masina SH este o loterie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR