Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Deschis topicul pt k am observat cateva chestii interesante la foarte multe masini si sunt un pic in ceata!
Am sa dau ca exemplu masina mea pt ca se pare ca si eu ma aflu in aceeasi situatie. Ideea este urmatoarea: Masina mea a venit echipata din fabrica cu anvelope 215/55/R16! In cartea masinii la dimens.anvelope scrie: FATA: 205/55/R16 91H sau 195/65/R15 91H. SPATE: 205/55/R16 91H sau 195/65/R15 91H. Pe usita de la combustibil,masina are scrise vreo 5 dimensiuni printre care si 215/55/R16!
Intrebare: Legea te obliga sa mergi doar cu dimensiunile din cartea masinii? Daca da,de ce nu sunt trecute in CIV toate dimensiunile? Cum se pot trece in CIV toate dimensiunile?
Intrebare separata: Pe jantele de 16 se pot monta atat pneuri de 205 latime cat si de 215?
Skip ads

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vezi ca scrie undeva pe forum. trebuie sa mergi la reprezentanta sa iti dea ei o hartie cu toate dimensiunile de anvelope pt masina ta si cu aceasta mergi la RAR sa le treaca in cartea masini cam asa ceva trebuie facut.
  • iuly_ang

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
si pe cartea mea scrie la fel ca la tine dar eu mi-am pus 215/50/17(roti de GTS) dimensiune care apare si pe capacul de la rezervor. cum in talon nu sunt scrise dimensiunile si comenteaza vreun nene militian,ii arat capacul si la cat de destepti sunt.........plec linistit
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In CIV am trecute doua dimensiuni 195/60R15 si 185/70R14 , dar in cartea tehnica a masinii astra clasic 2 la tipul de caroserie saloon(4 usi) nu este specificata dimensiunea 185/70 R14. Este adevarat intre cele doua dimensiuni este diferenta cea mai mica ,dar sunt marci care nici nu fabrica aceasta dimensiune.
Am facut programarela RAR si in schimbul a 87,90 lei au adaugat in CIV inca trei dimensiuni de anvelope, toate din cartea tehnica a masinii: 175/70 R14 84T, 185/65 R15 88T, 205/50 R16 91H. Initial, inginerul care a facut modificarile, spre surprinderea mea, a spus ca toata afacerea este gratis(CIV a fost completata de catre dealer) , dar cand am ajuns la ultima faza (semnaturi, completare CIV) la loc comanda, se plateste. Cum masina este cumparata din Tg. Mures, de la dealer nu puteam obtine nimic(primit informatie telefonic), am platit “pretul corect” si gata,”case closed”. Am facut copie dupa CIV, iar certificatul de inmatriculare nu mai trebuie shimbat. Oricum pe modelul nou nu se specifica dimensiunea anvelopelor. Mi se pare ciudat, astfel pe masima poti pune orice dimensiune. Daca nici in CIV nou nu se specifica dimensiunea anvelopelor, de unde stie tot muritorul ce dimensiuni de anvelope se pot monta(in afara de cele de pe masina-daca este noua, daca este cumparata la mana a doua, Dumnezeu cu mila, cine stie ce anvelope a montat vechiul proprietar)?
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:Intrebare separata: Pe jantele de 16 se pot monta atat pneuri de 205 latime cat si de 215?

Se poate monta,anvelopele trebuie sa fie R16.
Trecerea noilor dimensiuni o faci cum ti-a explicat @cristinel sau mai cauta pe forum,s-a mai discutat.
iuly_ang a scris:si pe cartea mea scrie la fel ca la tine dar eu mi-am pus 215/50/17(roti de GTS) dimensiune care apare si pe capacul de la rezervor. cum in talon nu sunt scrise dimensiunile si comenteaza vreun nene militian,ii arat capacul si la cat de destepti sunt.........plec linistit

@iuly_ang tu cati ani ai? Cand ii arati capacul rezervorului e ca si cum ai scrie pe un servetel dimensiunea respectiva si o arati politistului.
Eticheta respectiva nu-ti indica ce dimensiuni poti monta pe masina ta,iti recomanda presiunile la care sa umflii anvelopele respective.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ms,Capella! Am fost azi la Opel si mi-am luat foaia aceea cu toate dimensiunile stampilata pt RAR!
  • iuly_ang

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
CapellaCt! am prea puitni ani ca sa-mi dau seama de ce se afla presiunile alea acolo pt unele dimensiuni care nu au ce cauta pe masina mea?
nu vreau sa intru in polemica cu tine dar remarca ta (cati ani ai?), nu ar trebui sa vina de la un moderator a-l forumului. a sunat a jignire!
sunt de acord sa ma corectezi daca am gresit dar decent ca sa ne putem respecta aici si sa nu intram in discutii fara rost.
si pt cultura ta generala, am destui ani incat sa intru in orice discutie!
scuze de offtopic!
  • sultanu_mihai

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut
Stiti cumva de ce este recomandat 185/55/15 iarna si 195/50/15 vara ?
Am gasit niste anvelope de iarna foarte bune second hand dar sunt 195/50 iar in carte in dreptul dimensiuni 185/55 este scris M+S

Spuneti-mi si mie daca sa le folosesc sa nu
Stima
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sultanu_mihai a scris:Salut
Stiti cumva de ce este recomandat 185/55/15 iarna si 195/50/15 vara ?
Am gasit niste anvelope de iarna foarte bune second hand dar sunt 195/50 iar in carte in dreptul dimensiuni 185/55 este scris M+S

Spuneti-mi si mie daca sa le folosesc sa nu
Stima

Cele doua dimensiuni sunt compatibile diferenþa este de 1,45%, peste limitã. Vezi care este dimensiunea standard pentru maºinã, foloseºte un calculator pentru dimensiuni anvelope de pe net si cautã o dimensiune compatibilã (diferenþa sã fie sub 2,5%), care sã fie însã specificatã in cartea de identitate a maºinii.. De preferat anvelope cu lãþime mai micã ºi talon mai mare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR