Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc , am inteles acum , te mai intreb ceva , care este diferenta intre cele cu lupa si cele fara lupa ?
Vad mai bine cele cu lupa ?
Multumesc.
Skip ads

  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Cele cu lupa imprastie lumina. Dar pentru interior nu e necesar sa cumperi becuri cu lupa, eu mi am dat seama dupa ce le am luat. Sunt f ok cele simple cu leduri smd si sa fie cat mai multe leduri pentru o lumina cat mai puternica, depinde cum iti doresti.
  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am înțeles , deci cele cu lupa merg mai bine în portbagaj sau torpedou .
Mulțumesc mult .
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Cu lupa sunt bune ca becuri de frana pozitie. Pentru torpedou si portbagaj sa folosesti leduri care lumineaza doar pe partea care doresti sa fie luminata. Daca pui cu lupa sau leduri de forma cilindrica o sa ti lumineze si parti care nu necesita iluminare si o sa vezi lumina in bord pe la gurile de ventilatie sau imbinari. Eu am observat lucru asta dupa ce le am montat. Exemplu de led pentru lampa portbajaj, poza cu lampa si cu ledul mai jos



Skip ads

  • Bryan99

  • Mesaje scrise: 1,147
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A1.7DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La parasolare ce becuri ați pus ?
Ceva sugestii pentru niste becuri cu lumina alba .
  • phalemi24

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Vreau sa dau comanda de pe alliexpress de 2 seturi de h7 LED, pentru faza lunga si faza scurta. Masina e o Astra j 1.7 CDTI din 2014.
Am gasit 2 variante: un set de 45w si unul de 55w. Nu prea sunt lamurit cum detecteaza masina becurile arse, si daca o sa am eroare sau nu daca montez unul dintre cele doua...

Inca o chestie la care as vrea un sfat ar fi temperatura culorii: cele de 55W au 5000k si 13200 lm/set, iar pentru cele de 45W sunt mai mule variante de culoare, si anume 3000k,4300k,6000k si 8000k si 10200lm/set. Din cate am mai citit pe net, 4300k e lumina stoc pe unele masini, si ar fi mai apropiata de culoarea halogenului (e un alb galbui) iar 5000k e o lumina mai albicioasa.
Are cineva montate pe masina LED cu 4300k? Ati avut probleme cu politia vreodata? Sau poate are cineva cu 5000k?
Ce mi-ati recomanda sa-mi iau din cele de mai sus?

Multumesc anticipat.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Pe masura ce cresti temperatura, culoarea va fi mai alba, apoi peste 5000k chiar alb-albastruie. Din punctul meu de vedere, si probabil al celorlalti participanti la trafic, indicat ar fi sa pui intre 4000k si 5000k, ce e peste devenind chiar deranjanta cu atat mai mult cu cat farurile sunt reglate mai prost. Ca intensitate e bine sa pastrezi puterea data de producator.

Cat priveste becurile arse, nu stiu exact cum e la astra, dar principiul ar trebui sa fie urmatorul: in momentul in care aprinzi farurile trebuie sa ai o cadere de tensiune pe consumator care in cazul nostru este becul. Ceea ce este sub un anumit prag, led-ul consumand foarte putin curent, nu va mai fi detectat ca consumator si va genera o eroare de bec ars. Prin discutii vei observa ca la led-urile se monteaza o rezitenta in paralel pentru a scapa de eroare, ceea ce nu este foarte indicat pentru ca trebuie facuta o dimensionare corecta.
  • Mihay095

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
bigsmall a scris:Am pus si eu led-uri T10 in interior si am vrut si in portbagaj la Sport Tourer (2011), insa am facut o prostie de copil: am incercat sa scot becul din soclu cu o surubelnita si am facut un scurt . Stie cineva care este siguranta responsabila ptr acest consumator. Nu am gasit in carte. Multumesc anticipat.
stai linistit , nu esti singurul . Scoate suportul cu totul din mufa , pui noul bec si o montezi la loc . Dupa care închizi portbagajul , încui descui masina si ar trebui sa meargã ok dupa . Daca nu scoti borna 5 min si o pui la loc . -' mai facut si eu prostii Dinastia dar nu am reusit sa ard nici o data siguranțele . Nici nu stiu unde sunt defapt
Skip ads

  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Sunt bune aceste led-uri pentru faza scurta ? sunt legale ?

http://www.ebay.co.uk/itm/2...L2PflLICp64Ii0s4Q



Sau acestea ? http://www.ebay.co.uk/itm/H...?_trk.m2548.l4275
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu am dat comanda de led h7 dar nu ventilator ,cu radiator de racire.sunt mai bune astea cu radiator,mai eficiente in racirea ledului,plus ca ventilatorul risca sa se arda,sa se strice. acum ast sa vina,au o sapt de cand au plecat din china. sa vdm ce o fi de capul lor,daca nu imi place cum lumineaza le dau jos si raman pe halogen, au costat 170 lei

https://www.aliexpress.com/i...010308.0.0.UXlOs4
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Cel mai luminos chip de led disponibil acum pe piata este CREEXHP-70.astea pe care le-am comandat eu au ca chip de led CREEXHP-50. Pt drl am sa optez pt asa ceva : http://www.auto100.ro/auto-...a-rece_47702.html
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Bineinteles la ambele tipuri de led si la h7 si la drl cu anulator de eroare specific fiecarei faze.pt h7 anulator de 50w si pt drl de 25w.
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu sunt legale becurile astea h7 cu led si risti sa ramai fara talon. Parerea mea , daca vreti un upgrade la sistemul de lumina, cumpãrati osram night breacker +110%. Lumina e mult mai alba, e mult mai multa lumina pe sosea, distanta la care bat e putin imbunatatita(nu sesizabil) dar per total se simte o diferenta destul de mare fata de un bec normal
La cele pentru drl , probabil nu o sa te intrebe nimeni de sanatate dar la cele de faza scurta...
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
am un prieten care si-a luat led-urile alea H7 cu racire prin ventilator si spune ca sunt legale doar daca ai lupa la faruri ! acuma nu stiu ce sa zic. Cele 2 becuri au 20000 de lumini impreuna ..deci e ceva .
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
asa asa bagati cat mai puternice ca sa am si eu ce sa imi bag .... ma scuzati dar am avut 2 drumuri de noapte si sa mor eu de nu imi venea sa ies cu ranga la ei sa le dau peste faruri....rant over

@catalin1985 pentru DLR-urile alea osram trebuie rezistenta sau sunt facute cum trebuie din fabrica ?
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu sunt legale 100%...nu ai voie sa faci absolut nici o modificare la sistemul de iluminat al masinii. Teoretic nici becurie cu led pe pozitii nu sunt legale sau cele de la numar..
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Dar cât la suta sunt legale? Smile)


@burtal inevitabil dai de fel și fel de oameni și mașini care te deranjeazã, eu nu am sã-mi montez dacã știu ca ma poate opri politia și sa îmi ia certificatul pentru niște leduri ori poziție ori faza scurta...
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
trebuiesc rezistente.au cativa watti putere.baniuesc ca trebuie o rezist de 25 w
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
numa deranjeaza ledurile de DLR alea chiar sunt bune ca se vad mai bine ziua ... ma deranjeaza tricicleti care au fost prea chitrosi sa isi cumpere X din fabrica si apoi ca sa moara dusmanii si sa cada fetili pe spate isi baga aftermarketuri


aha... ma gandeam ca daca sunt facute de Osram le-au facut si ei cum trebuie... da sunt curios daca exista OEM replacement. Sau in loc de rezistente modificat in soft sa stie ca are leduri... de principiu nu sunt de acord cu taiat si modificat fire
  • vlad_vlm

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Cele cu rãcire prin ventilație sau cu radiator nu necesita rezistenta, au ele incorporat. Astfel sa nu dea eroare de bec ars.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR