Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa povestim ce am trait in perioada de inceput in ale condusului.
Incep eu:
Aveam un instructor cam "dus cu pluta", cel putin cand venea vorba de femei la volan. Intr-o zi la orele de condus, una din fete era la volan si cum era prima sau a doua oara la volan a incercat sa schimbe viteza fara sa apese ambreiajul si a carait cutia, la care instructorul i-a dat replica(scuzati limbajul, dar e autentic):
-Fa, tu cand te f.., nu-ti dai mai intai jos chilotii?Asa si aici, trebuie sa apesi intai ambreiajul. Razz
Sau la orele de legislatie, pe care le faceam in apartamentul lui: intr-o sambata, era ziua vecinului de deasupra si bubuia muzica.Nervos ca nu isi poate tine in liniste ora de legislatie s-a dus la usa vecinului, a sunat si cand a raspuns i-a zis asa:
-Buna ziua, nu va suparati, nu sunteti dragut sa dati muzica mai incet, ca daca nu imi bag ... in gura ta!...si a plecat Wink
Si una mai putin fericita: dupa ce am dat examenul impreuna cu un vecin care nu prea le avea si era a n-spea oara cand dadea si era sa pice, la doua zile mi-a lovit masina in fata blocului, a intrat cu botul masinii lui in carligul din spatele masinii mele si i-a indoit tot spatele.
Voi ce intamplari ati avut prin "scoala"?
Skip ads

  • sam_mntn

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am insistat sa fac scoala pe 1310, instructorul mai avea si o solenza, si cu cateva zile inainte de examen mi-a propus sa trec pe solzenza, ca sa pot da examenul pe "o masina mai serioasa", eu am spus ca nu. A incercat sa ma lamureasca, sa-mi spuna ca 1310 se poate strica, eu i-am zis ca daca a mers bine atat timp, nu are cum sa se strice la examen. M-am programat, am luat sala cu 26, din prima, si apoi mi-am anuntat instructorul sa vina la traseu. Am tot asteptat, si intr-un final a venit si el cand deja aparusera si politistii. Cu masina muci. Explozii in teava, totul mergea in suturi, si tremura din toate incheieturile. A trebuit sa dau examenul asa, cu ambreiajul apasat jumatate tot timpul, daca ii dadeam drumul incepea masina si facea ca toti dracii, "dadea in nas", se zguduia, si restul de simptome dacia pe care cred ca le stiti... Din fiericire insa, am trecut, cam cum m-au si trecut toate apele.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Toti instructorii au un al doilea claxon. De obicei pentru fetele de pe strada Laughing Asa era si al meu desi avea aproape 60 ani.
Nu stiu cat de amuzant era, insa faceam ore de conducere noaptea sa luam benzina de la Peris/Niculesti, ca asa era moda atunci. Cred ca am facut mult mai multe ore de scoala decat normal tot mergand sa luam benzina Rolling Eyes Era toamna, stiu ca la un moment dat am fost sa luam struguri de vin.
La fete, le arata cu mana pe picior cum se apasa ambreiajul, frana, acceleratia, uneori si de unde se da semnal. Noi primeam cate o palma dupa ceafa cand mai greseam...
Alte vremuri, nu ca acum, in 10 ore de condus termini scoala. Chiar si politistii erau mult mai exigenti.
  • martrix

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
In 2002 eu am facut scoala de soferi profesionisti si mai intai am condus vreo luna un camion Roman din "79 doar in poligon , dupa ce trecuse luna inainte a a iesi cu masina pe strada ne punea instructorul sa facem plecarea din rampa cu Camionul
Asadar se da 1 bucata camion din 79, fara servo frana sau servo directie sau alte smekrii nu taticu SERVO MUSCHI + 1 bucata rampa metalica goala pe mijloc ancorata in beton insa rotile urcau pe 2 sine de metal foarteee inguste atat cat sa incapa o roata si inca vreo 10 cm loc si in rest spatiu gol adica daca luai stanga sau dreapta prea mult te rasturnai cu camionul si la final ca sa fie tabloul complet si Teroarea maxima instructorul se dadea jos din cabina si statea agatat de scara exterioare a camionului pe partea mea si imi dadea indicatii "-Stanga , dreapta am spussss.....apasa ambreiajul ala mai tare, aacum lasaaa ambreiajul ala USORRR am zis " si acolo statea agata pe toata durata manevrei , ce sa mai .......acum ma amuz dar atunci eram SPeriat de moarte
Skip ads

  • Mihay_92

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2010

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Alte vremuri, nu ca acum, in 10 ore de condus termini scoala. Chiar si politistii erau mult mai exigenti.


Mare dreptate ai domnu' , sa va zic niste peripetii petrecute cand eram la scoala de soferi..nu cu mult timp in urma , vreo 4 luni . Am facut vreo 10 sedinte a cate o ora de condus in oras , apoi m'a dus odata in craiova..na ca sa ma acomodez, apoi am luat sala , si la oras , am avut in fata mea un concetatean de'al meu , care a condus ..in ultimul hal..de exemplu : avea in fata un drum unde trebuia sa cedeze prioritate..noroc ca s'a prins ce trebuia sa faca , insa era putin in panta drumul si trebuia ori sa se opreasca , sa lase masinile sa treaca , ori sa o tina din ambreiaj putin turata , nu cumva sa loveasca vreo masina din spate , si in loc sa apese doar putin acceleratia , a apasat'o puternic , gata gata sa intram intr'un taxiu ce circula regulamentar , noroc cu pedalele de la nenea politaiu' .Tot in aceeasi zii , acelasi individ , foarte timid, insa nu avea nicio grija..trecea pe trecerile de pietoni..iar pietornii erau deja pe trecere , unu mai avea putin si batea in geamu din stanga , cel de la sofer, apoi faza finala , a fost cand acelasi tip a ajuns undeva prin Craiova..pe la gradina botanica , nu stiu exact pe unde vine , si nu a vazut semnul obligatoriu la stanga , ca in dreapta era sens unic , si nevazand semnu a crezut ca poate sa o ia in dreapta..ajungand chiar in centrul intersectiei , elevul il intreaba pe politist , "si acum?" la care politistul vazand , ii zice , "unde vrei tu" , elevu : la dreapta , politistu : la nicio dreapta , opreste masina si mutate in spate , esti picat Smile) . Apoi am trecut eu la volan..si m'am descurcat binisor..noroc ca l'am luat din prima Cool .
Tin sa precizez ca parerea mea despre tipul ala este..ca e un pericol public...si cei ce zic ...waaa uite ala nu stie sa conduca...sa va zic ca usor usor capeti experienta , ca nimeni nu s'a nascut invatat , cel mai important lucru e sa respecti regulile..iar daca vezi pe unu mai neexperimentat facand o greseala ..nu te apuca sa claxonezi..ca il derutezi si mai rau..trebuie sa fim intelegatori unii cu altii Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hehe, sa fi dat examenul cu politistul cu care am dat eu in 2002, daca nu de la faza cu taxi-ul, de la aia cu trecerea il trimitea acasa, si ii zicea sa nu reapara in urmatoarele 3 luni, ca e picat by default...
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
hehe...maine fac 5 ani de cand am luat B-ul.tin minte ca pe atunci se dadea la buzau la noi sala si orasul in aceeasi zi.chestionale de hartie,pe numere...am intrat la sala vreo 60.trei sferturi au picat la sala si din ala s-au mai injumatati si la traseu.am trecut fara probleme.eu avand in familie dacie...masina de scoala un golf 4 de 1,9....boierie.in ultima ora care am avut-o am iesit pe european cu nenea instructorul si daca am vazut ca nu zice nimic de viteza,i-am dat si eu cat am putut...mai precis 150 Very Happy.isi mai baga el din cand in cand mana sa ma corecteze ca mergand pe banda 1 cu viteza aia,mai scapam cate putin spre acostament.dar nu a calcat deloc frana.claxonatul femeilor era la ordinea zilei.de pe drumul principal se faceau stradute la dreapta si daca era vreo gagica care traversa,im baga mana in volan si ii taia calea.nebun omul (35 ani pe atunci).cam asta a fost la B.la bucuresti am facut pt C D E.la C si E,camion iveco eurocargo,mai mare dragul sa mergi cu el.se comporta ca un turism.la D..o rapandula de Ikarus,care fusese cine stie cati ani pe RATB,cu vitezele inversate,jocuri la directie si altele incat cand am dat atestatul pe el mi-a fost frica sa ii dau mai mult de 50 ca nu o puteam stapani Razz.singurul loc unde am picat a fost sala la D.am luat abia a 3-a oara.intrebari tampite,cu 7 sensuri,care nici nu erau prin carte.le puteai raspunde doar daca lucrasei pe raba cativa ani Very Happy.traseele le-am luat pe toate cu brio.hai ca mai aveam putin si scriam o carte.scuze daca am facut greseli de orice fel in exprimare.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am avut bafta de un instructor super , in Cluj.
Statea , cred , pe langa periferie , in ultimul (e) bloc.. din Manastur.
Masina personala avea un golf 2 sau 3 , nu retin , sau ceva masina in genul asta.Scoala habar n-am pe ce am facut-o , dar , in 1996-7 cred ca pe dacia. Unica
Flacaul era culturist. 0
Ei bine , la un moment dat , inainte de o statie de tramvai (nu mai stiu de unde-unde mergeam) , cred ca prin cartierul unde era CUG-ul , urma o curba la stanga , eu incercand sa depasesc tramvaiul
Ei bine , din cauza perspectivei si a faptului ca rulam cu peste 200km/h (ca sa depasesc tramvaiul in mai mult de 2") , mi s-a parut ca dupa curba, trotuarul se uneste cu linia de tramvai. Asa ca am pus frana.
Ei tata , s-a auzit din spatele meu un cor de claxoane(romania era mai putin impanzita de masini). Flacaul a scos un brand serios pe geam.
oamenii nu s-au potolit , tot vociferau. Eu eram varza , era evident ca drumul nu se ingusteaza.
Si s-a dat jos din masina , si s-a apucat sa mi-i ia la p si p , ca: nu vad tabla cu "Scoala" pe masina , ca de ce plm nu citesc si ei cartulia aia albastra ca .....

Scuze pt eventualele greseli , ca e vineri si am baut si io o bere
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cristian_ a scris:
Scuze pt eventualele greseli , ca e vineri si am baut si io o bere

Si eu care credeam ca e sambata Confused
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cand am dat examenul la sala,asteptam rezultatele si vreo 3 au avut punctaj intre 12 si 14 la care politistul "voi astia 3 veniti peste 2 luni"
  • Kitty

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
cristian_ a scris:Am avut bafta de un instructor super , in Cluj.
Statea , cred , pe langa periferie , in ultimul (e) bloc.. din Manastur.
Masina personala avea un golf 2 sau 3 , nu retin , sau ceva masina in genul asta.Scoala habar n-am pe ce am facut-o , dar , in 1996-7 cred ca pe dacia. Unica
Flacaul era culturist. 0
Ei bine , la un moment dat , inainte de o statie de tramvai (nu mai stiu de unde-unde mergeam) , cred ca prin cartierul unde era CUG-ul , urma o curba la stanga , eu incercand sa depasesc tramvaiul
Ei bine , din cauza perspectivei si a faptului ca rulam cu peste 200km/h (ca sa depasesc tramvaiul in mai mult de 2") , mi s-a parut ca dupa curba, trotuarul se uneste cu linia de tramvai. Asa ca am pus frana.
Ei tata , s-a auzit din spatele meu un cor de claxoane(romania era mai putin impanzita de masini). Flacaul a scos un brand serios pe geam.
oamenii nu s-au potolit , tot vociferau. Eu eram varza , era evident ca drumul nu se ingusteaza.
Si s-a dat jos din masina , si s-a apucat sa mi-i ia la p si p , ca: nu vad tabla cu "Scoala" pe masina , ca de ce plm nu citesc si ei cartulia aia albastra ca .....

Scuze pt eventualele greseli , ca e vineri si am baut si io o bere




respectivu nu mai e instructor,e pe interventie la o firma de paza!il stiu si eu pe om Very Happy
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ma bucur. Chiar a fost (pt mine) un instructor f bun. Era f calm , cu mult mai mult decat lentoarea ardeleneasca. Mult timp m-am gandit ca e asa calm din cauza naposimului sau ce baga in el. Dar arata super si avea o trecere la femei....
Si avea un acvariu frumos....
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Intr-o noapte imstructorul a zis sa facem poligonul. Ne-am dus, am urcat rampa, am oprit si vad in faruri o masina oprita cu farurile stinse. Eu zic: "uite si altii fac poligonul noaptea", dar pana sa termin, instructorul zice: "stinge ba farurile sa-i lasam sa se imbrace Laughing "
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Dca ai patit faza asta in zona :



scuze.



Sper ca nu ai ramas cu sechele



L.E, Vad ca nu a incaput Islanda si nordul africii , te rog sa iei in considerare , deocamdata
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:
cristian_ a scris:
Scuze pt eventualele greseli , ca e vineri si am baut si io o bere

Si eu care credeam ca e sambata Confused


Abia acum e sambata.

Mai ramane sa-mi spui ca e dimineata. Iti dau report

Sunt si eu singur pe aicea si-mi fac de cap.E normal , ieri toata lumea a iesit din crasma pe n carari.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu e nicio sambata.diseara veniti la polivalenta.nu se admit absente Very Happy
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am amintiri la obtinerea cat. D! La acel timp in Ploiesti exista doar innstitutie care scolariza pentru D, anume IJTL-ul si doar un singur instructor! Dupa cateva sedinte cu ditamai casalotul (autobuz articulat) imi zice instructorul.... bai, hai sa facem bani! Pai cum?....zic eu. Pai hai spre Valeni de Munte! Zis si facut....plecam spre Valeni si nu e existat statie de autobuz in care sa nu opresc si sa iau calatori! Smile Faceam cate o cursa pe sedinta si uirte asa...mi-am scos banutii cheltuiti pe scoala! Smile Probabil ca m-a studiat si i-a placut cum merg...altfel nu imi facea "onoarea" ca un simplu cursat sa transporte si cate 50 de persoane! Avea diliul chiar si placute cu intinerariul puse la parbriz! Smile Chiar daca erau ceva ilegalitati, cred ca am avut multe de invatat din aceste curse..cu alte cuvinte o scolarizare live pentru cat. respectiva....Erau alte timpuri! Imi aduc aminte ca am dat proba de poligon pentru C. si E. in doua moduri...cu si fara remorca atasata, iar probele erau oprire in rampa, mers sinuos, parcare si garare cu spatele...cu remorca atasata era o adevarata aventura....
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
eu dupa ce am luat sala cu 25 de puncte din prima ,am urcat in masina cu care am facut scoala impreuna cu instructorul in dreapta si inca 3 colegi din care 2 care au dat si examenul in aceasi zi pentru prima oara si 1 care era la revenire,picase prima data ,in fine politistul sa urcat in masina din fata mea si ne-a spus sa il urmam ,dupa ce termina cu cei din masina din fata trece si la noi ,zis si facut ,am plecat din fata Casei Armatei(Medgidia) locul unde se dadea sala,si urma sa urcam o rampa cu grad mediu de dificultate,cand pe la jumatatea rampei se opreste masina din fata ,opresc si eu si asteptam cand la un moment dat incepe sa o ia la vale masina din fata (era un golf 2)asa cate putin ca tot incerca sa urce si nu reusea ,cand la un moment dat se da agentul jos din masina si vine spre masina mea se urca si imi spune ,a oprit de 3 ori motorul in rampa si apicat si a mai inecat si motorul la masina ,pai ce s-a intamplat zic eu ,la care politistul raspunde :de cand a plecat de jos a plecat cu a 3-a si normal ca sa oprit motorul si in rampa tot cu a 3-a incerca sa urce ,ca nu stia in ce treapta se afla.
Eu m-am facut ca imi aranjez oglinzile (erau deja aranjate dar asa trebuie sa mimezi),fac plecarea din rampa pe langa masina care era in fata mea pe avarii dupa 10 m fac viraj la dreapta pe o straduta unde banda din dreapta era plina cu masini parcate asa ca trebuia sa dau prioritate la masinile care veneau din fata ,dau prioritate ,intru in depasirea masinilor parcate cu semnalul corespunzator si imi spune sa parchez lateral cu spatele intre 2 masini ,imi iese din prima ,la iesirea din parcare trebuia sa dau iar prioritate,la un moment dat incepe sa imi tremure piciorul pe ambreiaj de emotii si se auzea pedala de la politist cum zdrangane,si ma intreaba ce s-a intamplat ,de la la emotii zic eu ,la care el zice hai ca mai ai o parcare cu fata si gata ,trage pe dreapta unde gasesti liber,zis si facut dau prioritate la masinile care veneau din fata ,ies din parcare si la 2-3 masini mai infata gasesc loc de parcare iar destul de mare cat sa imi reuseasca parcarea cu fata ,opresc masina si imi da buletinul la care politistul zice ,"Hai ca ai scapat date jos."si de acolo am luat-o pe jos pana la locul unde am dat sala erau cam 200-300 m max.m-am intalnit cu instructorul si m-a intrebat ce fac ,si eu zic am luat ,
am astepta masina si din cati mai erau in spate 1 a mai luat si 2 au picat.
am avut mare noroc ca in 200-300 m sa fac mai multe manevre si sa si imi reuseasca toate.
sper ca nu v-am plictisit cu povestioara mea ,de atunci au trecut 7 ani si nu am avut decat un eveniment ff osor ,am atins bara unuia care a franat brusc in fata mea .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hehe... amintiri din copilarie... astazi, scoala de soferi Smile
Scoala am facut-o in Cluj. Am avut noroc de un instructor fain, cu care m-am inteles foarte bine. Faceam poligon in Grigorescu. Instructorii se strangeau pe margine, la o tigare, ne lasau sa facem manevre. Auzeai cand incaleca unu' bordura dupa cum urla instructorul "Staaaaai! Cretinule! Da-te jos, nu esti bun de nimica!" (pe vremea aia primele 2 sedinte erau de poligon). Mi-a venit si mie randul sa incalec bordura, la o parcare laterala, cu rotile din spate. M-am uitat la Calin (instructorul meu) asteptandu-ma sa urle, si pregatit sa ii sar la gat. El foarte calm, s-a uitat la mine, si m-a intrebat "Ce, te-ai plictisit de manevre? Scoate-o de acolo, si da-i mai departe". Atunci am stiut ca o sa ne intelegem noi... Si a fost prima data cand am fluierat din roti Smile
Masina era o Dacie relativ noua (de aia cu abtibild pe luneta "DACIA cu motor pe injectie"). Ne plimbam destul de mult prin Zorilor. La un moment dat (noi mergeam cu vreo 60 la ora) ne depaseste unu', cu o rapciuga de Dacie din care curgeau tablele. Se uita Calin la mine "te lasi la asta? Uite ce harb are". Atunci a fost prima data cand am condus cu 90 la ora....
Semnalizarea era sensibila, sarea inapoi la mijloc la miscari foarte usoare de volan. In intersectii eu semnalizam ca vreau dreapta, incepeam sa ma incadrez... imi sarea semnalizarea... eu nu sesizam. Ma intreba Calin "ce faci, nu semnalizezi?". Ii raspundeam "Pai am vazut ca esti cu mana pe geam, m-am gandit ca faci tu din mana...." (Era vara, si cald. Pozitia standard a instructorului era cu geamul deschis, si cotul pe geam)
M-a "brutalizat" o singura data. La semafor, la iesirea de pe Napoca, eram singurii pe banda 1 (pe cealalta banda, ca atunci erau doar 2 benzi pe Napoca, erau vreo 4 masini). La un moment dat il aud numa' ca imi zice "Calca acceleratia si lasa volanul". M-am conformat, desi nu stiam ce se petrece. A pus mana pe volan, a scos masina in mijlocul intersectiei. Apoi a trecut pe langa noi ambulata, cu girofar, sirena, etc. Mi-a explicat apoi "gandeste-te ca in masina aia ar putea fi mama ta...".
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am avut experiente naspa cu instructorul meu , tipa mereu la mine , se intampla sa mai iau cate o gropa ( asta-i bucurestiul ) efectiv se isteriza , de atunci am oroare de culoarea argintiu . am facut si o greseala mare zic eu , i-am dat toti banii de la inceput si dupa aceea evident a inceput sa-mi faca figuri .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR