Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Crying or Very sad Crying or Very sad

azi-dimineatza mi-am gasit antena rupta de undeva de la baza. binevoitorul daca nu a observat mi-a lasat totusi si partea rupta....

1. stiti cumva cam cat e una noua sau eventual de la dezmembrari (e metalica, telescopica care vine in spate-stanga)

2. cum o pot demonta?

3. ma gandesc ca o cositoresc ca poate tine (cred ca e din cupru nu?)
Skip ads

  • ron

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu cred ca o poti cositori, e din alama...
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu o poti lipi.
am avut si eu supriza asta de curind si acum ma chinui fara antena. pretul pentru antena automata e asa: doar tija telescopica 1 mil. tot ansamblul (mecanisme + tija) 7 mil. Sad

acum am vazut ca ai astra. cred ca tot pe acolo se invirte pretul. eu nu am avut curaj sa iau asa ceva. la carrefour au unele chinezesti la 1.1 mil tot ansamblul.
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Acuma 3 zile la un prieten tot asa i-a rupt cineva antena si am fost cu el sa isi caute alta , el dorea ceva antena mica (gen de aia de care se pune deasupra) si a luat de la omw cu 170 mii , in alte locuri mai erau antene telescopice la o suta si ceva si antene automate cu tot cu dispozitiv la aprox 900 mii, semi-automata am vazut mai demult la 750 parca.
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu, nu caut automata sau semiautomata ci doar manuala ca d'aia am avut...

ideea e sa se si potriveasca in locasul existent si nu stiu daca pot refolosi actualul soclu de plastic negru care iese prin caroserie (sau cum o fi fixat)...
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am schibat-o prima oara cu una originala, mecanica, 800 mii si apoi am luat una de 200 mii ca m-am saturat sa o tot schimb.
Am facut unele modificari intre sistemul original de prindere si ala al antenei noi de 300 mii, dar a mers bine in final.
Eu iti recomand sa iei originala, e mai putin de munca cu sistemul de prindere.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
oare o antena automata de cielo merge? aud ca e foarte buna. costa 4 mil cu totul, 300k doar batul. si e posibil sa se potriveasca si sistemul de prindere ca doar sint masini surori.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pina la urma am luat una la 1.1 mil. evident ca ceva nu s-a potrivit: conexiunea la cablul coaxial. trebuia sa fac o improvizatie, asa ca am apelat la o metoda mai taraneasca si mai simpla: am luat batul de la antena noua si l-am montat pe cea veche. batul e mai lung si ca atare nu se ridica pina la capat, dar nu se vede si nu deranjeaza. din pv mecanic e bine. vad eu zilele urmatoare cit de bine receptionez.
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
in final am comandat o antena originala la augsburg. 1mil100 maine o iau dar acuma trebuie sa vad unde montez...

apropos, nu stiti un electrician bun, rapid si ieftin?
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E simplu de montat, eu am facut toata treaba singur, si in general mi-e lene sa schimb si o roata, nu mai vorbesc de ceva mai complex, insa de schimbat antena chiar e simplu, tot ce trebuie e putina rabdare si vointa si chei cu care sa desfaci suruburile.
Insa daca vrei sa o monteza cineva specializat, am inteles ca la augsburg au servicii de genul asta, intreaba-i, poate o montezi chiar la ei.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan,

zi-mi daca ai montat/demontat antena care vine pe stanga spate cum am eu?

am luat piesa dar observ ca n-are nici un soclu de plastic negru afara ceea ce inseamna ca va trebui sa-l refolosesc...
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am verificat si receptia azi, e ok. miercuri vad cum e si la drum lung, intre orase. merg pe un traseu cunoscut si vreau sa vad daca receptionez la fel de bine ca inainte.
ca urmare am ramas cu un mecanism nou-nout, din care lipseste doar batul. o vrea cineva?
cu capetele alea e mare bai. cele mai multe antene vin cu capete care merg pe caroserii inclinate pina la 30 sau 45 de grade.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu m-am jucat la vectra mea veche, tot pe stanga spate era.
Soclul ala il lasi acolo, antena dupa ce o desurubezi pe interior o tragi in jos si iese din soclu.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:
Soclul ala il lasi acolo, antena dupa ce o desurubezi pe interior o tragi in jos si iese din soclu.


ca sa ajung sa o desurubez trebuie sa scot capitonajul, stopul stanga sau cum?
  • pluciro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Antena masinii mele (Vectra A cu hayon) e montat pe aripa stanga spate. Antena are 2 segmente din care unul e slabit si nu sta ridicat. Asa ca am demontat antena, ocazie cu care am vazut ca, capatul interior al batului fost taiat (se vede marginea neregulata) si in jurului lui a fost infiletata banda sa stea antena fixa in soclul ei unde se prinde de caroserie.



Langa antena am vazut si o mufa electrica. Intrebarea e...pot monta o antena electrica in locul celei vechi, care banuiesc ca e manuala intrucat nu vad nici un motoras?
Are cineva o poza cu o antena electrica compatibila pt. Vectra mea?
Ma gandesc sa caut la dezmembrari, preturile am vazut ca sunt destul de piperate oricum.
Sugestiile de la cei care au lucrat pe la antena sunt binevenite.
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt chiar inginer dar sper sa te ajute ce scriu eu aici.
In majoritatea timpului asculti FM, posturile sunt in general in oras deci si in apropierea ta, de emis nu emiti nicioadata asa ca nu prea conteaza adaptarile, calculele de impedanta, lungimea antenei, si alte chestiuni din astea, principalul este sa ai un fir in exterior (~20cm) care sa nu fie ecranat de caroseria masinii. Poti linistit sa montezi orice antena, ar fi mai multe probleme la mondatul unui difuzor.
Bafta si numai bine!
PS. partea care zici tu ca a fost taiata cred ca are doar scopul de tub, ghidaj pentru elementele antenei, nicidecum nu inbunatateste receptia.
  • pluciro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Da, cred ca nu a fost taiat mai mult de cativa mm din ea, ca ajungea destul de bine la elementul de fixare de pe caroserie. Pe interior, pe la jumatatea tubului se vede ceva plastic alb insa n-am reusit sa-l rotesc cu surubelnita, desi parca are un sant tocmai pt. asta.
Treaba cu antena este ca in jurul orasului, Europa FM se aude bine in masinile prietenilor, insa mie imi dispare semnalul mult mai repede.

Desi eu ridic antena manual, dupa cativa km, ea coboara singura din cauza uzurii, de asta as pune alta.
  • maramu

  • Mesaje scrise: 304
  • Locatie: Targu Mures
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumva prietenii tai au antena pe plafonul masinii?
Fenomenul e normal, cu cat te indepartezi mai tare de sursa de emisie semnalul e mai slab, ai nevoie de o antena mai buna sau un receptor mai sensibil. Poti incerca sa lipesti antena o data cu banda sa nu mai coboare, vezi pierzi tot asa repede semnalul cand te indepartezi de oras. Problema poate fi si de la firul care merge de la cass/cd la antena. Poate elementele antenei nu mai fac contact intre ele asa cum trebuie in momentul in care coboara. Oricum daca te hotarasti sa-ti schimbi antena vei avea aproximativ acelasi rezultat cu orice antena vei cumpara.
Bafta si numai bine!
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
da,merge cam orice antena electrica . oricum masina este dotata cu instalatie electrica pentru antena automata,ai un fir cu "+"permanent,unul care preia comanda de la casetofon,cd,etc. (si o masa parca...)
am vrut sa-mi montez eu una automata,gasisem in practiker la cca.100 lei,dar pana la urma am dat o gaura in plafon si am montat una fixa(mai ieftina si mai practica,parerea mea...Smile ) , am auzit ca se defecteaza destul de repede cele electrice,este alegerea ta.
  • pluciro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar, cred ca prietenii mei au la masini antene fixe situate pe plafon.
Insa mie mi-ar parea rau sa dau o gaura in plafon, ca imi place cum arata plafonul fara nimic pe el, parca ii da un aer mai sportiv.
Ma gandesc ca minimum de efort ar fi sa inlocuiesc antena actuala. Ati vazut cumva antene fixe care sa se potriveasca exact in lacasul actual? Asta probabil mi-ar conveni si mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR