Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Doar batul sau si talpa?
Batul prin insurubare.
Talpa e prinsa prin interior.Trebuie sa demontezi plafonul.
Skip ads

  • maryomy

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2013

  • Mesaj Privat
talpa este rupta. a ramas pe plafon doar o parte din talpa.
de dat jos tapiteria de pe plafon nu ma apuc.
multam pt informatie.... Respect!
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La astra mea s-a deteriorat acea garnitura dintre soclul masinii si caroserie. Am vrut sa cumpar un soclu nou+garnitura dar pretul este prea mare. Am cautat acea garnitura la dezmembrari dar cereau intre 10 si 15 lei intr-o stare aproape ca si cea care era pe masina mea. Am vrut sa iau una after market dar am inteles ca cea de opel originala are incorporat in ea un amplificator de semnal. Am gasit acea garnitura pe ebay la 4.05 lire. E mai bine asa.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
A ajuns acea garniturã ºi mã apuc imediat sã o inlocuiesc
O sã fac poze in timp ce lucrez la inlocuirea acelei garnituri
Skip ads

  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor am o intrebare am vazut la o astra g o antena mai mica si as fi vrut sa stiu se cumpara sau se face ? daca are cineva asa ceva
  • giussy

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am un opel vectra A din ,95 diesel cu motor de isuzu; merge prost radio; de unde pot cumpara o antena?
  • blondualex

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut,am o problema cu antena de pe opelul meu astra g si as vrea sa stiu daca gasesc antena la fel pentru a o schimba pe cea de pe masina,o sa pun niste poze:




Aceasta antena sa rupt din suportul negru si e si un pic cam stramba in cap,dar problema e ca nu se mai aude casetofonul pe radio clar si as vrea sa o schimb daca gasesc asa ceva.
  • Goteru

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2014

  • Mesaj Privat
genul asta de prindere il am si eu . Am bagat mana printe plafon si tapiterie si am dar o piulita care cred ca trebuie desfacuta ca sa scot si suportul antenei ( ala negru) inca nu am deslusit cum sa desfac piulita aia ca e ingust locul
Skip ads

  • Barbatocu

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2015 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2010

  • Mesaj Privat
eliade elis a scris:A ajuns acea garniturã ºi mã apuc imediat sã o inlocuiesc
O sã fac poze in timp ce lucrez la inlocuirea acelei garnituri

salutare imi poti spune si mie de unde ai luat acea garnitura? as vrea si eu una ms.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil exact de aici.

O sa cumpar si eu una zilele astea ca-mi intra apa de ploaie in masina. Sper sa se potriveasca la Astra G CC.
Daca vrei sa ne combinam la doua sau mai multe bucati, te rog sa-mi spui sa pun mai multe bucati pe comanda (impartim cheltuiala de transport). Dar cel mai tarziu pe finalul saptamanii asteia.
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Este mai ieftin si practic sa luati din UK? Ca in Bucuresti se gasesc noi la 40 lei/buc.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Te rog sa-mi dai si mie link-ul (sau magazinul) sa iau 2 buc, ca inca nu am apucat sa comand.

Cu multumiri, anticipat!
Skip ads

  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pot sa dau numele, link-ul si tfn magazinului fara sa fie considerata reclama?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu pot sa ma pronunt, dar poate o face vreun moderator.

Eu zic ca ar fi de ajutor informatia asta, in situatia in care am fost la magazinul de piese de unde cumpar de obicei, oamenii aceia sunt bine-informati, bine-intentionati, dar nu au gasit pe nicaieri garnitura asta. Am intrebat cat costa antena pe original si daca vine cu tot cu garnitura, iar cand am aflat cat costa baza antenei cu tot cu garnitura ambele pe original, mi s-a taiat instantaneu cheful de a cumpara (putin peste cinci sute de ron).

Pot sa montez antena doar cu silicon, dar nu-mi plac improvizatiile (ca doar eu muncesc la ea si nu as vrea sa mai umblu curand acolo daca tot ma hotarasc sa desfac sa remediez).

Un lucru e cert : va trebui neaparat sa o rezolv pâna ce vor incepe ninsorile.
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am fost azi si am luat din magazin - 39 lei.
Urmeaza partea cea mai grea, demontatul si montatul piciorului de anena Sad



Este una de vanzare si aici, pe forum - https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=138119
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc. Arata bine de tot in poza, pare destul de groasa iar forma ei mi se pare a fi cea corecta.

Ma bag sa iau si eu maine. Si DA, urmeaza partea cea mai grea, demontatul si montatul ei...
Poate schimbam inclusiv ceva impresii de la montaj.
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am avut plafonul dat jos in primavara, nu stiam ca o sa am treaba la antena...
Nu cred ca este suficient datul lampii jos, probabil ca trebuie eliberat plafonul, macar partial, pana la stalpii dintre geamurile spate si golul usilor din spate. Stiu ca am bagat mana in locul de sub antena, era un plastic alb acolo, nu am insistat (si rau am facut).
Cam asa arata in partea din spate cu plafonul dat jos (valabil pentru Caravan). Firele cu mufa care atarna sunt de la lampa.


  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Te rog lasa-mi un numar de telefon pe PM, ca maine ajung in Bucuresti.
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pentru demontare-montare antena la Caravan trebuie scoase dublurile de plastic care tin tavanul tapitat - de sus, dinspre haion, dupa care cele 2 laterale dinspre geamurile spate. Se scot relativ usor prin tragere de la capete, fiind infipte prin clipsuri in caroserie. Atentie ca lateralele au cate un pinten jos, inspre masca de plastic in care vine montat ruloul de deasupra portbagajului.
La inlocuire garnitura am dat jos capacul ala alb, de plastic - usor, prin strangere, marginile fiind sprijinite pe gaura din caroserie. Cele 2 cabluri trebuie dasfacute, au mufe - cel de antena este cu piulita, cel electric cu mufe mama/tata, cu un pinten de siguranta. Piulita este pentru cheie de 17, se desface relativ usor, trebuind sa fie putin fortat plafonul tapitat pentru a avea loc. Ideala este o cheie tubulara, de se manevreaza cu surubelnita, sa poata trece cablurile prin mijloc. Se scoate piciorul antenei, se monteaza garnitura noua, dupa care operatiunile in ordine inversa. Atentie la clipsuri, sa fie montate in aceeasi pozitie, daca sunt rotite la 90 grade se pot rupe sau nu mai intra, dupa care zdrangane carenajul respectiv.

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am sunat la magazinul din Bucuresti, oameni cinstiti si profesionisti - mi-au confirmat rapid ca nu pot aduce decat garnitura pentru Astra G Caravan. La ei o antena originala de Astra G hatchbach este 250lei+transport, oricum jumatate cat mi-au cerut la Sibiu (e drept, nu le-am dat WOL-ul ca la Sibiu sa caute dupa el, masina are telefon pe bluetooth dar nu cred ca e original, ci aftermarket-ceva). Pe eBay.co.uk sunt 2 garnituri care se pot comanda, una mai mica si una mai mare, dar nu cea mai mare, ca aia nu ti-o pot aduce nici macar ei si este mentionata clar in descrierea produsului chestia asta (probabil ca si-au dat seama de asta dupa ce si-au luat ceva calificative negative pe nedrept). Mi-a ramas sa verific dimensiunile celei mai mari garnituri pe care o pot cumpara de pe ebay.co.ok in raport cu a mea de pe hatchback. Am o vaga banuiala ca garnitura mea de pe Astra G CC este identica ca si dimensiuni cu cea de Vectra B hatchbach, si aia de Vectra B hatchback e specificat pe ebay.co.uk ca ei nu ti-o pot aduce.

Deocamdata, asta e stadiul problemei mele cu garnitura antenei de Astra G CC, am luat o pauza fortata ca i-am schimbat distributia, i-am facut inmatricularea si am mai avut ceva probleme cu Vectra B 1.7TD cu A/C la care a trebuit sa-i schimb radiatorul principal de racire si asta a fost de lucru ,,absolut suficient,,cât sa-mi trebuiasca ceva zile bune ca sa ma odihnesc (sa ma recuperez) dupa un asa efort.

L.E.
Garnitura antenei de Astra G CC este in forma de ou, deci nu este perfect ovala asa cum se vede in postul de mai sus al colegului @clawoodiu care are Astra G Caravan.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR