Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • adeze

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am incercat multe baituri pentru carne de vita, dar va garantez ca este e cel mai bun posibil !
Pt. cine stie baitul sau marinata este un fel de sos in care se tine carnea inainte de a fi pusa pe gratar sau preparat in orice fel ;


Pentru 500g de carne de vita:
1/4 cana ceapa maruntita bine
3 linguri sos de soia
2 linguri ulei de masline
2 linguri otet balsamic sau de mere
4 lingurite cimbru proaspat sau 1 lingurita uscat
1 catel de usturoi, maruntit
1/2 lingurita piper negru macinat

Intr-un bol, combinati ceapa maruntita, sosul de soia, uleiul de masline, otetul de vin, cimbrul, usturoiul si piperul.

Cel mai bine este sa tineti vita la marinat intr-o punga de plastic ermetica. In lipsa, folositi un bol mare acoperit.
Adaugati marinata peste carne, si tineti la rece timp de minim 30 de minute. Recomandabil este sa tineti carnea de la 3 la 24 de ore.

Cand puneti carnea de vita pe grill, tineti deoparte si marinata. Cu o pensula de bucatarie puteti unge ocazional carnea cu marinata ramasa pana in ultimele 5 minute de lasat la gratar. Daca v-a mai ramas marinata, aduceti-o la fierbere, neacoperita, timp de un minut. Serviti sosul rezultat cu vita.

Sursa: http://retete-dietetice.net...ta-cu-sos-de-soia
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
kapp a scris:O reteta de mici nu pune nimeni? Multumesc


Ingrediente:
1 kg carne de vaca de la ceafa, 200 g seu de vaca, piper, ienibahar, coriandru, cimbru, 3-4
catei de usturoi, sare,o lingurita cu varf bicarbonat.

Mod de preparare:
Carnea si seul se trec prin masina de tocat de 3 ori. Usturoiul se zdrobeste impreuna cu o
lingurita rasa de sare, cu dosul unei linguri, adaugand 200 ml apa calduta si amestecand bine.
Apoi, se strecoara peste carne,adaugand si bicarbonatul, ca mititeii sa creasca la prajit si sa
devina pufosi. Pentru aroma se pune cate un varf de lingurita cu enibahar si coriandru; in lipsa
lor se poate pune o lingurita rasa de cimbru pisat.Tocatura se amesteca si se bate bine cu mina
pana cand se omogenizeaza, apoi se pune intr-o punga de nailon si se introduce in frigider,
unde se lasa pana a doua zi. Prin masina de tocat la care s-a montat tubul pentru facut carnati,
se trece din nou carnea. Prin tub vor iesi carnaciorii (mititeii) care se rup cu mana, pe masura
ce ies. Se aseaza pe un platou uns cu untdelemn, fara sa se lipeasca unul de altul si apoi pe
deasupra, se ung. Mititeii se pot modela si intre palmele udate cu apa sau unse cu untdelemn.
Se ia cite o lingura plina de tocatura si se rasuceste intre palme, pana ce capata forma de
carnacior de cca 2 cm grosime si 8-10 cm lungime. Cel mai bun gratar pentru pentru mititei
este cel cu carbuni, deoarece caldura radiaza de jos in sus, formindu-se o crusta pe partea de
jos a mititeilor, care nu va permite sucului din carne sa se scurga; astfel, mititeii isi vor pastra
suculenta si fragezimea.
Mititeii se pun pe gratarul incins de care se dispune, fara sa mai fie nevoie sa se unga si acesta,
mititeii fiind deja unsi cu untdelemn. Se prajesc 4-5 minute pe o parte, apoi se intorc pe toate
partile, pana cand se rumenesc frumos. Se servesc imediat fierbinti, cu mustar.

Mai am o reteta dar n-o mai gasesc, dar la aia era de munca vreo doua zile...

Pofta buna! Very Happy
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Avem printre opelisti un talent ascuns Laughing http://foodquicklygood.blogspot.com/
Hai ca ma duc sa ma lupt cu mielul, deja am obosit Mad
  • carmela

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Avem printre opelisti un talent ascuns Laughing http://foodquicklygood.blogspot.com/
Hai ca ma duc sa ma lupt cu mielul, deja am obosit Mad

Dle Dan, descrieti-ne '''lupta" (arsenalul folosit, tactica, etc., tot, dar tot nu omiteti nimic). Eu am dat o batalie, n-am finalizat lupta... astept sugestii
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am avut un miel de 10kg carcasa fara cap. M-a luat dracii cu impielitatul asta, o groaza de pielite si grasime. Iti trebuie un cutit cu lama subtire si ascutit, iei si tai pielita pana nu mai poti, eu grasimea am dat-o la catei. Vezi ca firele din blana merg pina la pielita ! Faceam mai repede un porc de 100kg decat panarama asta de 10kg.
Inima+ficat+plamani+rinichi+bucatele de carne (unde iti aluneca cutitul) le pui separat pentru drob.
Membrele inferioare iti mananca zilele la curatat, pielita aia e dracu' si ramai cu ceva oase...merg la o ciorba cu alte resturi.
Pulpele sunt ok de friptura la fel si spinarea care are carne nu gluma.
Coastele le tai cate una si le arzi un cutit pe mijloc sa le rupi, merg la ciorba.
La taiat oase/spinare : se gaseste articulatia, se taie carnea si vezi tendonul sau ce draci este, dupa ce il tai si pe asta rupi cu mana. La inceput e mai greu dar te prinzi repede, oricum mielul este cu incheieturi slabe.

La ciorba de miel idea este sa dai o fiertura scurta si arunci apa (unii spumuiesc, eu nu am chef), pui din nou la fiert cu legume si la sfarsit ingredientele magice usturoi verde cei 5-7cm de jos + leustean. Se drege cu ou si smantana dupa gust sau preferinte.
  • carmela

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
[quote="dancuciureanu ... Faceam mai repede un porc de 100kg decat panarama asta de 10kg...[/quote]
Laughing Asa zicea si mama... Batalia asta am castigat-o! Drobului stiu sa-i vin de hac, dar vreau sa dau "lovitura decisiva". Am mancat la un restaurant niste coaste de te lingeai pe degete... prin zona asta as avea nevoie de ajutor + sugestii/retete ptr. restul mielului
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La drob baga ceva carne de porc si ficat, pune oua fara joaca, usturoi si ai ceva bun.

Coastele de miel nu au carne pe ele, adica au ceva simbolic... Daca ai un berbecut atunci e alta treaba, cureti grasimea sa nu fie in exces, lasi la marinat macar 2 zile de preferat 3 dar la rece. La marinata pui putin otet sau lamaie 1-2 buc dupa cantitate, usturoi, ceapa, cimbru, foi dafin, piper, sare. Dupa marinare scurgi zeama si prepari cum vrei inclusiv gratar. Merg cu orice garnitura, la ora asta cu varza murata gen salata, cu urzici, cu mancare de ceapa ca si asa se cam strica si vine cea noua.
  • carmela

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Berbecut... a fost! Laughing Cu drobul no problem! Cred ca cheia prepararii carnii de oaie/miel/berbecut consta in marinare. Iar cand pregatesti carnea, din cand in cand, o ungi cu sosul de marinata... Multumesc
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
p reteta de marinat carne de porc pentru gratar stie cineva ?
multam
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ingrediente:
Pentru 6 pulpe de pui:

2 lingurite de paprika dulce
2 catei de usturoi
4 foi de dafin
1/2 pahar de vin alb
1 lingurita de sare grunjoasa
Reteta:
Striviti foile de dafin. Amestecati paprika, sarea grunjoasa, usturoiul maruntit si vinul alb. Dupa ce ati indepartat pielea puiului, crestati putin cu cutitul carnea (pentru a fi patrunsa mai bine de marinata). Se lasa de preferinta la marinat peste noapte.

intre timp am gasit ceva interesant promit ca o sa incerc cat de curand sa o fac
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
La ce spui ²paprika²,la boia?
Eu de anul trecut cu reteta asta pregatesc piept de porc pentru gratar:
# 300 ml ulei
# sare
# piper
# usturoi
# 50 ml oþet
# boia dulce
# rozmarin sau cimbru (dupã preferinþã).
Daca seara fac gratarul,carnea o pun de dimineata cu amestecul de mai sus;la frigider si o amestec de 2-3 ori.Reteta de mai sus merge la cca. 12-15 felii de carne.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da la boia
nu am mai rezistat si am facut un bait din mai multe ingrediente a iesit tzutz Smile
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai spune-ne reteta sa vedem ce iese. Wink
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
2 pahare de vin rosu demisec
busuioc uscat 2-3 lingurite
tarhon 2 lingurite
3 linguri de miere
1 lingurita de scortisoara
sare piper dupa gust
ulei de masline 2 lingurite
o ceapa potrivita tocata marunt
2 catei de usturoi
2 lingurite de mustar
cantitatile se pot modifica in functie de cata carne aveti eu am avut un kg de carne de porc pulpa
am amestecat bine am tinut-o 7 ore la rece in frigider si tocmai ce savuram friptura in fata pc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La carnea de porc principalul este cimbru la bait care da o aroma aparte, daca este mai grasa ceva piper in plus. La pui nu se pune cimbru, mai degraba usturoi. In mare retetele de mai sus sunt bune.
Rezultatul unei marinari in casa (frigider 24ore) dau rezultate muuult mai bune dacat un praf din plic aruncat pe carne cu jumatate de ora inainte de pus pe gratar.
O carne marinata (chiar grasa) nu mai trebuie batuta gen snitel de scoli toti vecinii, o faci cu o zi inainte in caserola cu capac ermetic si pleci linistit la gratar.
Carnea de vitel sau oaie/berbec se tine si 2 zile la frigider pentru rezultate bune. Asta apropo de pastrama de oaie in care ramai fara dinti, mai bine o talpa de pantof...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Reteta de sezon, muraturi cum mai rar gasesti :
-mere (am sa pun o poza cu soiul) mici, verzi-galbui tari de iti lasi dintii in ele, se aleg cele nelovite
-gogonele, se aleg doar tari si verde deschis
-morcov, doar tare, se taie rondele sau ca pe cartofi
-marar, neaparat si trebuie inclusiv 'paiele'
-usturoi, la un borcan de 3-5kg ajung 3-5 catei
-ardei iute, cam 2 buc si daca nu sunt iuti merg 4
-castraveti dar la ce pret au acum mai bine lipsa totala
-telina radacina, e bun ca si conservant daca le vreti de paste sau de aroma, nu este neaparat necesar
-hrean, putin si numai daca agreezi aceasta aroma, pentru fete mai bine nu
-ceapa, daca ai poti pune dar putina ca se face fleasca
-condimente gen Fush dar fara conservanti, sa fie doar boabe mustar, piper, enibahar, piper etc. Care vrea reteta lui sa puna numai mustar boabe can 2 linguri, 10 boabe piper, 3 cuisoare, 2-3 foi dafin, 5 boabe enibahar
-sare cam 1 lingura cu varf per litru de apa
-otet de regula nu dar se poate pune maxim 100ml la un borcan de 3-5L

Se spala legumele si merele, se pun in borcan pe straturi si locurile goale dintre mere si gogonele se vor umple cu morcov si castraveti daca avem, nu uitam de ardeiul iute, telina, usturoi. Uitam, pe fundul borcanului se pune mararul, seminte si crengute firave. Se pune apa de izvor sau apa fiarta cu sare, se gusta ca nu iese de fiecare data cum vrem. Sarea trebuie sa fie fara iod, aia murdara si zgruntzuroasa. Apa nu trebuie sa fie fierbinte, racita si maxim 40grdC. Deasupra se pun gogonele ca ele nu plutesc ca merele dupa care paie de marar sa tina sub nivel muraturile, mai exista si 'lemne' gen amestecat cafea/ceai sau plastice, sunt foarte bune.
Pentru murare rapida se tine borcanul in bucatarie si cand apare 'floarea' un fel de mazga pe suprafata se vantura dar mai usor este de pus la fiert zeama si dupa racire inapoi in borcan, in maxim 2 saptamani ai ce manca.
Pentru murare lenta adica tinut in beci sau balcon treaba cu vanturarea sau fiertul e mai lejera, poti sta linistit primele 4-5 zile ca nu se strica.

Multi ori spune ca ce mare lucru muraturi...mere murate nu vei gasi decat foarte rar. Am Incercat si gutui dar imputitul de mosneag nu a vrut sa spuna ce soi si asa am carat la gunoi un borcan.
Apropo de cantitate, la 3 mere se pune o gogonica si restul este can-can.

Sa aveti pofta ca acum e de cumparat, mere 1,5-1,9lei, gogonele 1,5lei, morcov 2lei, restul deja nu mai conteaza.

LE

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Inca una tot de sezon...ca acusi plec.

Dulceata de gutui
Cu dulceata e greu tare (la mine), ba ca aia de gutui e prea parfumata, ba ca cea de zmeura/afine/agrise/coacaze/mure/capsuni are samburi, ca aia de visine/cirese amare e greu la scos samburi...numai mofturi !
Se cumpara numai gutui neatinse, galbene, parfumate, cam 4-5lei anul asta si au avut productie buna fata de alte fructe. Exista in mare doua soiuri, unul cu miez mic care iese usor si altul care te darama = miez mare si piatra nu alta.
Se spala si se tin separat in castron. In alt castron taiem una gutuie in doua si o jumatate o lasam in apa. Scoatem miez si incepem sa taiem cuburele de 5-10mm si imediat le aruncam in oala cu apa unde le vom fierbe. Se pune 1kg zahar sau chiar 0,7 la 1l apa, acest sirop trebuie sa cuprinda fructele taiate si hai 2 cm in plus.
Idea de baza ca sa avem ceva frumos si gustos este sa nu lasam gutuia in aer ca oxideaza imediat, numai in apa sau sirop.
Se fierbe la foc mic pana prinde consistenta siropul. Acum aruncam peste ceva pectina Dr. Oetker chiar daca ei spun altfel si mai fierbem 5 minute.
Dulceata se pune rece in borcane etanse evident, faza cu clasica folie de ceolofan nu tine deloc.
La 1kg fructe se poate pune o lamaie taiata bucati cu tot cu coaja dar spalata bine, are pe ea o ceara impotriva deshidratatrii.
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cine stie o reteta, buna, de conserva de peste ii raman dator daca o posteaza.
Numai bine.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Conserva sau conservare ?
Ce peste ? Nu oricare merge la orice reteta.
Dar hai sa va spun ce am facut si cum, unele retete sunt vechi de pe la mamici si bunicute dar te lingi pe degete.

Peste marinat
Se foloseste macrou, cod mic, hering sau specii locale ca oblete, caras, crap mic (500gr) etc. si exclus peste mare si gras.
Se spala si se curata pestele, se eviscereaza, se taie cap, coada, aripioare, se taie felii si imediat se arunca intrun castron cu apa si sare pentru muraturi.
In cratita punem apa la fiert si dupa ce fierbe adaugam otet (culmea ca bun iese cu ala de sinteza alb gen Regal), cam 3/4 otet maxim. Se pune in borcane pestele si printre el boabe mustar, piper, felii de ceapa si morcov, frunze de dafin dar cam una la 1kg, se adauga zeama racita si se pune capac. Se tine la rece gen frigider si in doua saptamani este gata.

Mai am ceva retete si voi reveni.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Peste afumat
Este cam de sezon ca frigul e venit deja. La gust nu are nicio legatura cu cauciucul din comert, care nu crede sa incerce.

Ca specii merg oceanice cod, hering, macrou dar si locale la modul stiuca, mreana, fusar, salau, scobar, platica mare, pastrav etc. Sub nicio forma nu folosim peste mare si gras gen somn sau crap cu grasime pe burta.
Pestele se spala, se curata de solzi, se eviscereaza si daca ai chef se taie cu foarfeca putin din coada si aripioare. Imediat ce este curatit se pune in lighean cu apa si sare de muraturi, 1lingura per litru apa. Cand am terminat facem focul, curatim afumatoarea si trecem la pasul doi. Scoatem pestele din apa cu sare si il lasam la scurs, pregatim sare de muraturi in alt lighean si aici frectie la greu, sarea va absorbi o parte din apa dar si carnea va trage. Confectionam un 'ac' , o bucata de sarma cu ochi pe unde trecem sfoara. Pestii se fac cate doi pe sfoara, asta o bagam prin ochi si pentru siguranta continuam cu un lat pe la mijloc si coada. Lasam acum pestele la zvantat (uscare) cam doua ore dar grija mare pe ce bat il pui, fara sobolani si pisici prin jur. Dupa asta merge la afumat, cu foc mic, fum rece, lemn de esenta tare.
Acum depinde de peste cat este de carnos si ce gusturi ai, in 10 ore ai ceva suculent dar trebuie sa-l tii la frigider sau congelator, dupa 24-48 ore deja se usuca si il poti tine lejer cateva luni dar in loc rece si ventilat.

Pofta buna !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR