Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor bucatarilor , ce sa zic...inghit in sec de la inceputul topicului asa ca m-am hotarat sa va rog sa ma ajutati cu o mancare usor de preparat si repede daca se poate dar sa fie in acelasi timp si delicioasa (cam multe pretentii, nu? ), vreau sa-mi surprind azi viitoarea sotie intr-un mod placut Smile . Imi cer scuze daca sunt off-topic. Astept cu nerabdare doua , trei retete de la voi din care sa o aleg pe cea care mi s-ar potrivi . Va multumesc.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
http://pasiunile-mele.blogs...i-si-sos-alb.html
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Peste in sos tomat / Zacusca de peste
Diferenta e numai de mai multe legume la zacusca, in rest identic.

Se prefera peste mai maricel gen caras minim 250gr, crap 0,5-1kG dar daca este salbatic (nu este gras la burta si de aspect maro spre negru) merge si de 2kg, mreana, fusar, etc. Am tot scris crap in ultimele retete, vorbim de crap romanesc/european, cel fitofag/chinezesc nu este bun de nimic mai ales daca balta e imputita. Regele ramane carasul mare de 500-600gr sub orice forma de preparare.
Se curata se solzi, se eviscereaza, se taie cap care se curata pentru ciorba de peste (peste minim 400gr si se scot branhiile, se pune la congelator pentru viitor), se taie inotatoarele si coada.
Se pune in tigaie ulei de masline de preferat si dupa prima invartire adaugam putina apa cu otet. Aici atentie ca este galben=teapa, galben/verzui=indoit, verde=virgin dar merge bine si cel de floare. Prajim pestele putin cat sa spui ca este aproape gata si il scoatem pe o tava unde vom scapa de piele si sira spinarii+coaste, restul oaselor se vor macera, se taie bucati mari cat o lingura si minim cat lingurirata.
Acum facem sosul, in cratita punem pentru 1,5kg peste curat (adica prajit) 3 cepe mari, 2 morcovi, 2 patrunjel, piper praf dupa gust, 1 castravete de la otet(merge si din comert) sau doi daca sunt mici, ceva apa si evident ulei de masline sau floare. Pentru zacusca se adauga ardei capia sau gogosar, legumele aproape se dubleaza la cantitate. Dupa ce prajim astea putin (sa nu le faci scrum si cu crusta) se pune suc de rosii facut in casa, exclus magazin sau bulion ca nu faci nimic, se tine la fiert pana devine o pasta mai consistenta.
Pestele se pune mai aglomerat in borcane curate si cu capac de tabla, de preferinta 400-800gr. Peste el turnam sosul si sigilam. Acum il sterilizam, cel mai important pe langa conservare este ca face schimb de arome. Dupa ce apa fierbe 5 minute desfacem capac sa eliberam presiunea dupa care le vom inchide definitiv, dupa racire capacul va cobora in jos ca se face vid. Dupa fierbere cam 1 ora la foc mic se scot si se lasa la racit lent in paturi, geci de iarna etc. Care nu se videaza se tine in frigider pentru consum rapid, 1-2 saptamani si este deliciu. Pastrarea lor se face numai la rece si fara lumina.
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc d Dan pentru retete.
Pestele este caras, iar ca produsu finit vreau sa iasa aprox ca si o conserva din magazin.(Am mancat de la cineva dar nu mai dau de el pt reteta).Apropo,somotelu(100 gr) este bun de pus in asa ceva?
Numai bine.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am o reteta de peste in ulei, am mancat facut in casa de la un ucrainean (cam greu cu limba, ne-am inteles cumva dar asta este) si din piata din Suceava facut de firma x si 'importat', este ceva delir. Mentionez ca nu am facut dar reteta pare ok. Am sa va spun de distractie mai multe in alt post.
Somnul mic merge conservat cu brio, succes daca ai asa ceva.

Peste conservat in ulei
Se foloseste peste indigen sau oceanic, chestia e ca trebuie sa fie cat mai proaspat exclus congelat/decongelat de enspe ori.
Exista versiunea clasica, se curata, se taie felii sau lasat intreg daca e mic, se tine in apa cu sare pana terminam ultimul solzos, se prajeste putin in ulei care sa-l acopere. Se scoate si dupa racire il taiem daca e cazul si scoatem cu grija sira spinarii si oasele de la coaste. Trebuie sa rezulte numai jumatati fara coaste si intregi. Se pune in borcane si printre el lamaie obligatoriu, boabe piper, felii de ardei iute, foi dafin fiecare cu gustul lui. Se pune peste el uleiul folosit sau altul curat, mai indicat dar sa fie fierbinte.
Exista si o alta varianta, pestele se afuma dupa care se portioneaza si identic in rest.
Dupa ce capsulam borcanele le sterilizam cam 1,5 ore, lasam la racire lenta si gata, la balcon cu ele daca este rece sau beci, fara lumina evident.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se stie ca pestele ocupa loc in congelator, are oase etc.
Daca avem mult il tocam, pe bune. Normal asta este pentru piftele sau peste umplut gen stiuca sau platica care e plina de oase dar merge extins mai ales daca avem mai multe specii indigene.
Se curata pestele si se scoate sira spinarii si coastele, se tine in apa cu sare pana ne apucam de tocat. Inainte de tocare se svanta (scapam de apa in exces) neaparat. Se foloseste o masina de tocat carne si il trecem de 3-5 ori cu ceva zeama de lamaie, cam una per kg pasta. Se pune la congelat in pachete mai mici si il folosim la piftele de peste sau perisoare. In loc de carne conform retetelor se pune aceasta pasta. La piftele/perisoare reteta este cam identica numai ca vom folosi mai mult agent de legare, cel mai des banalul ou.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nastrut daca vrei sa faci o surpriza viitoarei sotii sau socrilor trebuie ceva mancare mai rara.
Poti face ciorba de burta, ciorba radauteana, bors de perisoare de peste, peste cu portocale, limba cu sos de rosii si masline, oua in vin, inghetata de trandafir...chestii mai rare sau exotice.

Daca tot vorbeam de conserve (peste in ultimele discutii).
Nu va apucati de facut cantitati care nu le puteti consuma, se face cat se consuma in timp de 'garantie' sau mai faceti un schimb cu rudele sau prietenii.
Este pacat sa aruncati varza primavara si sa faceti putoare, unele muraturi se inmoaie si nu prind craciunul, dulceata daca nu e bine facuta prinde mucegai si numai la tuica merge, casul la sare se iuteste in timp si tot asa.

Din ciclul asa nu, sa ne descretim fruntile si altele...

Pe lume exista gurmanzi, halimosi care le ploua in gura sau din gura, altii care trebuie sa manance constant.
Eu daca nu mananc ceva imi vine sa lesin, rezist dar nu mult, macar apa sau ceva sa beau. Probabil chestie genetica ca si tata facea noaptea clatite, bunica daca se punea pe scaun unde evident era si o masa cerea mancare, alta bunica daca nu avea ceva de rontait in buzunar era jale si tot asa.
Si nu am scapat de asta, socrul daca nu are mancare la ora fixa taraboi mare, sotia daca vede ca ala mananca ceva trebuie si ea. Cel mai tare este sotul unei verisoare a sotiei. Ala e gurmandul suprem. Eram la nunta Sibiu cu sedinta foto la Muzeul Satului, Vio era terminat, cum a venit Ralu ii scoate toti banii din geanta si direct la tarabele de la intrare.
Dupa o ora eram la Cisnadioara la biserica, asta iar crapa, pana nu a bagat in el ceva fructe nu avea stare. Ultimul mar l-a dat lui Ralu de parca isi taia mana.

Toata lumea conserva fructe, legume, carne. Romanii sunt pe la mijloc, cei din vestul Europei putin si doar cei izolati sau unde exista acest 'cult'.
Grecii fac, italienii, bascii, nordicii, ceva nemti si austrieci din regiunile muntoase.
Nu vei vedea un parizian sau berlinez ca face ceva, supermarket si gata.
Eu aveam si am inca rude in Basarabia (R. Moldova) si eram obisnuit cu beciuri 'dotate'. Toti aveau vin, compot, marmelada, miere, dulceata, muraturi etc.
Trec tastatura pe ro ca sa fiu mai bine inteles.
Doi, un moldovean si un ucrainean m-au terminat.
Stateam de vorba ºi jinul (vin) era gata, hai la beci sa mai luam pana e masa gata. Asta vine cu galeata, mai oameni GALEATA nu panarama.
Cand intru el se da mandru la o parte si cad in cur nu alta (scuze dar e mai plastic asa), ochii au iesit ca la melc. In fata era un raft cu vreo 50 de bancuþe di cãmpot, adica compot in borcane de 3l inchise cu zacrutca. Asta e un capac al dracului, tabla de tanc si garnitura de cauciuc, se deschide doar cu un cutit serios sau baioneta.
El incepe sa-si faca de treaba la butoaiele di jin si eu ma uit in stanga-dreapta, sa mor nu alta. Avea cam 30 de bancuþe de muraturi (ba astia le fac iuti de numa'), cateva blocuri de marmelada cred ca erau 40 de kg, dulceata mai subtire doar cateva bancuþe, buliuon cat pentru un bloc, lazi mari cu mere, pere, cartofi, morcov, patrunjel, ceapa, ghirlande de ardei iute si usturoi, cas la sare vro trei putinele, doua butoaie cu varza, peste in ulei fructe uscate, peste afumat si aproape uscat si tot asa de iþi faceai cruce. Pe bune ca asta erea pregatit de mombardeau atomica, un om normal traia cu ce avea nebunul vreo 3 avi, adica o familie. Nu mai spun de magazie...
Ma dezmetisesc si aud pizdeþ, avea treaba cu cepul de la un butoi cu jin. Hop ca il scoate cu un ciocan cat un baros si pune intr-o bancuþa de 1l, hai sa vezi asta alb...hai bea ca vesela nu se tine. Rade si el unul si hai la ala roze...eh, facut din struguri negri dar doar zdrobiþi, stai si ala negru si venim cu galeata in casa, eu deja tineam pereþii. Ah, uitam de samahoancã, asta e o tarie facuta din sfecla, la culoare spui ca este lichior de portocale, la gust buna dar pute de numa'. Prin Chiºinau am imputit jumate de troleibuz de ne era rusine.
Bunn, ajungem sus si masa e gata, alta groasa ca-n filme cu negrii unde abia iti incape farfuria pe masa. Mancare ca pentru toata ulita, un lighean de salata boef, un castron (balºoi) de friptura, ceva cartoafe (cartofi), vreo 4 sticle de soc (suc) si tot asa. Asta pune in pahare de data asta mai mici cam 100ml de ceva tarie incolora, bai frate aia era alcool pur nu alta, parca am primit in beregata un pumn de la Bute sau o bata de basebol prin esofag. Am bagat soc direct din sticla, daca mai stateam cu paharul crapam nu alta.
Cat am stat la masa si am mancat ca un porc da pã aia sa-i vezi, Dima scoala ca e rau la carlani (copii). Asta se duce si dupa doua palme afla ca ei s-au dus in beci unde au ras ceva dulceaþa si vin, normal ca le era sete... O bataie scurta si erau ca noi din aia care stateau cu roþile in sus si se þineau de burta.
Cum am mers la vogzal (gara) ? Cu galeata di jin dupa noi si pauze dese dar la sfarsit mai alert ca noi vroiam la viceu, pe el cat de politist era il durea in esapament, mai rau ca un caine.

Voi continua cu altele din vest si locale apropo de peste.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca tot vorbeam de conserve (legume, fructe, carne, branza etc) si cantitati care nu trebuie...

Nu am sa dau nume ca poate mai citesc unii pe internet si apar discutii.

La pescuit

Un amic D discuta cu C sa cumpere un porc impreuna, asta era in noiembrie dupa revolutie. In mod normal porcul se taie in decembrie dar atunci ei aveau de facut bani nu de stat dupa guit.
Gasesc ei gospodarul, stabilesc, a doua zi cand ajung si porcul taiat, ala pune frumos organele, mate etc separat in pungi si porcul intreg in portbagaj.
C statea la casa si avea de toate asa ca hai la treaba. D incepe evident cu ceva drojdeala ca deja era spre pranz, C la fel ca era nervos pe Dacia care abia a ajuns acasa. Pe seara D il momeste pe C cu peste.
- Mai C daca tot suntem gospodari cu afumatoare hai sa punem si ceva peste. Am eu unul dator, e sef de ferma. Intre timp carnea sta putin la sare si la scurs, oasele cu sare, slanina...etc.
C nici sa nu auda, cu ce dracu sa mearga ca masina era moarta.
- Hai ca vorbesc si gasim imediat masina, tu pui benzina macar si pestele nu te costa.
D vorbise deja la ferma, a doua zi se tragea pestele si gaseste pe unul cu masina, ala pescar inrait si zgarcit.
- Nesatulule mergi la pescuit ?
- Da, daca ai pila.
A doua zi nesatulul bodoganea ca nu la ora asta se merge, ca e tarziu dar nu stia cum se 'pescuieste'. Cum sa stea D pe balta rezemat in sticla, mai cade dracului in apa.
- Ba voi nu aveti scule ?
- Ba da
Fiecare avea o sacosa cu saci si clasica sticla.
- Ai sa ne dai tu scule ca noi avem doar un aruncator...
Asta deja turuia, ca el cu ce mai prinde, ca are copil, ca nevasta e moarta dupa peste, ca el daca nu prinde macar 10kg se arunca in balta.
Pe drum D si C nu au avut nicicum sa dugheasca ceva ca nesatulul a facut raly, si i-a batut la cap ca el vrea peste, ca ei sa se descurce cu aruncatoarele.
D era un pachet de nervi nu alta, mai taci ba ca iti dau peste meu numai mergi mai usor sa pot pupa si eu sticla.
Cand ajung la balta asta iar turuia, ca e teapa, ca au dat drumul la apa si nu o sa prinda nimic.
- Taci ba idiotul dracului, noi pescuim cu sacul !
- Cum cu sacul ?
- Pai ba vaca penala asta mi-e dator si noi numai luam pestele.
- Pai eu nu cumpar peste, ca nu am bani, ca sa moara mama ca daca stiam...
- Ba tampitule, tu intelegi ca nu te costa ? Taci dracului ca ma doare capul, am baut putin si ma doare teasta de parca am terminat damigeana lui C, numai de la gura ta.
Incep muncitorii sa apara cu cisterna, tractoare, aia deja erau cu barcile si navod intins, D le da la fiecare cate o sticla si ceva carne de porc facut pane. Stie sa fie domn ca doar nu o sa care el sacii sau sa ii umple.
Nesatulul iar nu tacea...
- Bai D, tu esti un domn, imi dai si mie, nu ?
- Taci ca ma doare capul, iti rup betele si ti le bag in cur !
Dupa 5 minute iar,
- Ai promis ca-mi dai, da ?
Si asa la f... la cap de era D inebunit. E las ca te lecuiesc eu de peste si ii spune lui C planul ca asta sa nu se scape cumva.
Umplu ei doi saci pentru ei cu peste ales pe spranceana, numai caras mare si crap romanesc oglinda cum e mai bun sa nu fie gras. Inca cateva bucati de stiuca si salau.
Pentru nesatul (trimis la masina sa nu vada) pun 4-5 saci cu marunt si fitofag, ah, uitam si biban ca sa nu-i mai trebuiasca in veci.
Incarca ei masina care era pe tampoane nu alta si hai acasa.
Ajung ei la C, baga masina in curte si hai la masa ca frigul cere si mancare, dar planul era pus la punct, sa traga de timp.
Descarca cei doi saci ai lor si gata.
- Pai hai D sa te duc acasa.
- Mai eu raman la C, noi avem cate un sac si sacosele astea, restul e al tau.
Asta nesatul nu realizeaza cantitatea, 5 saci de peste. Multumeste, sarea in sus de bucurie.
Ajunge idiotul acasa si urca cu un sac sus mandru nevoie mare. Nevasta lui, bravo, asa pescuit mai zic si eu. Zgarcioaba numai de povesti pescaresti era bun ca acasa venea cu 3 chitici.
- Hai jos sa ma ajuti.
Coboara asta si el mandru mai arata 4 saci ! Nevasta ceva mai intreaga la bibilica...
- Dar nu incape in congelator (un Ghiocel vai de el), unde il punem ?
- Pai duci la mama.
- Dar ea are un frigider Arctic, acolo incape o sacosa !
- Hai ca vedem, il punem la borcan in ulei.
Tembelul incepuse usor sa caute solutii dar inca nu realiza in ce cacat era.
Cand a vazut o cada de peste si unii sareau prin baie s-a prins de faza dar tacea malc. Chemata mama soacra, pus copilul la curatat si la 12 noaptea inca lucrau cand ficiorul a zis ca el fuge din casa aia de nebuni.
Pe dimineata cu ochii rosii hai la servici sa se invoiasca si sa cumpere ulei... Telefon la D si C cum fac ei pestele...
- Pai congelam si afumam restul. Acum scoatem oasele cu penseta la cel pentru afumat.
- Ma primiti si pe mine la afumat ?
- Dar ai scos oasele cu penseta ? Cand terminam noi afumatul pestele tau are virmusi !
- Mai inca am de curatat
Astia doi se tineau de burta si erau rosii de ras.
Uitam de gunoiera, pisicile din jumate de Iasi erau adunate si stateau cu burtile in sus si o duhoare... I se face mila lui D si spune solutia
- Hai ma cretinule ca vorbesc la restaurant sa-l tii acolo, dai si tu o parte si scapi.
- Adica cum ?
- Pai un procent.
- Si il curata ei ?
El mai avea ala mic si bibanul necuratat pe balcon la rece cu o sacosa de sare pe el, putin...o cadita de copil !
- Cum sa curete ei ? Poate vrei sa-ti dea o cafea, un rom si sa steie si fetele capra !
- Care restaurant ?
- Cand termini iti spun, sa vorbesc si eu.
Nu vroia sa strice vorba ca aia ar fi curatat ei si nu il lecuia definitiv pe nesatul.
- Si asta curatat deja ?
- Il pui in frigider si il dai pe maxim, nu te-a dus capul pana acum ? Nu vii la o ciorba de peste (cap) ?
- Nu ca am treaba. L-am pus la frigider dar nu am avut idea sa-l dau pe maxim.
- Pai tu ai cap ? Eu ti-am spus ca la voi incasa doar ficiorutu mai are ceva in bibilica.
- Daca stiam ca asa mergem la peste...
- Da' tu ce credeai ? Toata ziua ma f... la cap cu chiticii tai care in poveste sunt Moby Dick cu ochi cat pumnul. Asa se pescuieste toamna !

Mai colegi, atunci cand povestea D istoria am ras de se uita lumea ca la urs, era si C de fata, acum cand scriu iar nu ma pot abtine.
A facut craciunul cu peste, revelion la fel, florii, pastele. Ce se manca la ei in casa ? Peste evident...
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
acum o luna am pus conopida la otet dupa o reteta adunata ca sa spun asa
nu o s ava vina sa credeti ce ingrediente am folosit dar conopida este exceptionala iar cine nu ma crede poate incerca reteta
ingrediente
-conopida (fiecare cat doreste)
-morcov
-piper
-dafin
-hrean
-mustar boabe
-ustuoi
-sare
-zahar
otet 9' concentratie acetica (REGAL)
mod de preparare:
se desface conopida in buchetele potrivite cat sa musti odata sau de doua ori din ele,se spala bine
in borcane de 800 ml se pune cam un deget otet apoi boabele de mustar aproximativ o lingurita mica in fiecare borcan si cate 2-3 foi de dafin potrivite ca marime,se aseaza conopida cat mai deasa pana se umple jumatate de borcan apoi se pune cate 2 jumatati de catei de usturoi dupa care pe marginea borcanului se pune hreanul taiat in bastonase subtiri de lungimea degetului aratator si aproximativ 3 mm grosime dupa care se continua cu asezatul conopidei cand aproape se umple borcanul se pune morcovul rondele2-3 buc.,piperul boabe 5-8 boabe,si o lingurita de zahar si 2 de sara dupa care se completeaza cu apa si se strang capacele apoi se sterilizeaza se fierb la bai marin aproximativ 20-30 min.
conopida este murata si buna de consum dupa aproximativ 3 saptamani
mentionez ca este prima oara cand pun conopida la otet dar dupa primul borcan desfacut reteta asta o sa o fac toata viata
hreanul da un parfum aparte conopidei incercati si o sa ma pomeniti
pofta buna !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asa ceva Laughing ?

Eu fac putin altfel. Pun apa la fiert cu boabe piper, mustar, dafin, sare, zahar si cand incepe sa fiarba adaug otet si gust daca nu mai trebuie ajustat de otet sau sare dupa care sting focul, nu trebuie fiert sa imputi toata bucataria si sa colorezi zeama. Sare atentie ca se pune numai grunjosa de muraturi aia fara iod. Otet eu folosesc cel din vin, Regal este de sinteza dar nu va gaureste matele. Toata industria de conserve gen peste marinat, castraveti in otet, gogosari, ardei iute si tot asa numai otet de sinteza utilizeaza, adica acid acetic. Dupa ce se raceste pun zeama in borcane si direct la rece. Neaparat undeva pe balcon si sa nu bata soarele pe ele dar nici sa nu inghete, care are beci e si mai bine.
Usturoi, hrean se pune dupa gustul fiecaruia.
Care are apa de izvor e mai fericit, eu fierb apa sa mai scap de clor si ce nebunii mai pun ei.
Se obtine un produs ieftin si foarte gustos, usor de facut de oricine. Nu trebuie butoaie, pritocit si se face usor. E drept ca ceva castraveti, mere, pepene la murat in saramura are farmecul lui dar e mai mult de munca, trebuie butoi, trebuie sa fie rece, trebuie vanturata moarea... Pepenii i-am pierdut anul asta asa ca in butoaie sta boasca.
Exista si pungi/plicuri cu mirodenii pentru muraturi dar sunt scumpe, contin sare si conservant cu cateva boabe de mustar, ienibahar, piper, chiar nu merita.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O reteta de sezon dar si ieftina ca asa e pretul anul asta, gutui 4-4,5lei si mere 1,5-2lei.


NECTAR
1,5kg gutui
1,5kg mere
2-3 lamai sau dupa gust mai multe
1-1,5kg zahar dupa gust
1 portocala optional, merg si 3 buc
Se pune apa la fiert cu zahar si in acest timp taiem gutuia repede cuburi si aruncam in oala ca altfel oxideaza, dupa asta merele.
Dupa ce fierbe lasam la racit dupa care bagam un minipimer sau blender sa facem totul pasta. Punem din nou la fiert si adaugam zeama lamaie si portocala daca dorim. Neaparat se pune ceva acid ca altfel va fi o zeama dulce si doar atat.
Cand este fiarta cam 30 minute se strecoara prin sita mare si punem din nou la incalzit. Se toarna fierbinte in sticle sau borcane. Poate iesi mai gros, nu e problema, chiar si cel mai subtire se consuma cu apa minerala.
Se poate folosi reteta si cu alte fructe gen caise sau piersici dar fara mar ca nu se suprapune sezonul.
La cost total ajungem maxim la pret de suc din comert dar la calitate nu se compara, nu mai vorbim de E-uri.


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Joi 24 Nov, 2011 4:01 pm
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nenea Dan, dar nu ai zis cata apa se pune. In rest pare o reteta buna.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Apa cam 3l, trebuie sa acopere fructele peste 3 degete.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O reteta cum vrea nastrut, ceva rapid+ieftin+fara cunostinte bucataresti dar de efect.

Frigarui de fructe
1 banana
1 mar
1 para
optional 2 prune mari dar sunt cam scumpe acum
bete de frigarui china

Se taie cuburi 2x2x2 cm pe cat se poate fructele si banana felii groase de 2-3cm ca asta se inmoiae cam mult. Se pun tepusele la cuptor dar sprijinite pe ceva gen vas jena sau tigai si sub ele neaparat hartie ca va curge suc si va termina cuptorul. Cand par aproape gata se scot si se pudreaza cu zahar pudra dupa care le mai tinem putin la cuptor cat sa capate o crusta fina. Merge si fara zahar foarte bine dar crusta caramelizata ofera stralucire si e mai crocanta.

Pofta buna !
  • Disponibil55

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am primit zilele acestea cadou niste carne de mistret si ceva carne de cerb (momentan sunt in 2 pungi congelate )
Ma ajuta cineva cu niste retete ? Sunt novice in carnea de vanat.
Ma gandeam la ceva pregatit la cuptor.
Ceva sfaturi - se tine la macerat inainte cu 1-2 zile ?

Multumesc !
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...are cineva idee cum se prepara un fazan?l-am primit de la cineva si nu mi-a zis cum se prepara.astept sugestii.multmesc anticipat!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Carnea de vanat trebuie tinuta la macerat/bait/fezandat sau cum vreti voi sa-i spuneti 2-3 zile la rece. Animalul tanar se poate tine mai putin. Carnea daca e animal mare se taie astfel incat sa 'rupem' fibra, taiat la bucati groase de 1,5-2,5cm, nu o taiem in lung sub nicio forma.
Pentru bait sunt destule retete pe net si in carti de bucate sau retetare, trebuie numai sa cauti.
Neaparat la preparare se foloseste ceva slanina de porc, untura de gaina sau alte rate/gaste. Vanatul e slab si va sta in gat fara ceva care sa faca carnea sa alunece.
Pasarile sau porcul din curte daca e vorba de gratar sau friptura se tine si el 1 zi la bait ca altfel e tare. Animalul sau pasarea e libera, are fibra nu ca una din comert care nici macar nu are unde sa se intoarca in cusca.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
zilele trecute am preparat un singer la sare care dupa ce a stat o saptamana la vant s-a uscat si este delicios de preparat cu cartofi fierti si mujdei stropit cu un vin de butuc natural
acum am in plan un peste afumat tocmai ce l-am pus la sare si in 2 zile il bag la fum astept sa vad ce iese Very Happy
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Voi vreti sa nasca femeile gravide? La peste nu ma dau inapoi,de fapt de la nimic ce tine de bucatareala Razz si unde mai pui ca sunt si pescar Embarassed
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
blackshadow, da si reteta...
tu doar te lauzi?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR