Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • dragosh84

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
stie cineva ceva despre acest microcontroller? PIC16F628A am gasit pe un site la noi si costa 6 roni.

http://www.youtube.com/watch?v=1SVBD1L1A60
Skip ads

  • danutz...

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
la zafira a 2001 am pus un releu temporizator cu reglaj 0-50 secunde.imi inchide geamurile si turela la o singura apasare pe telecomanda.releul l-am legat pe intrerupatorul de la inchiderea usii.
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
dragosh84 a scris:stie cineva ceva despre acest microcontroller? PIC16F628A am gasit pe un site la noi si costa 6 roni.

http://www.youtube.com/watch?v=1SVBD1L1A60


este un produs al Microchip! uC de uz genereal, de ce?
  • dragosh84

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
deoarece in clipul de pe youtube asta a folosit tipul ala pentru a ridica si cobora geamurile din telecomanda masinii
Skip ads

  • danutz...

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am vazut la alti colegi montand diode si nu mai stiu ce dar nu sunt deacord pentru ca dioda trimite curent la inchiderea geamului si si nu-l mai ia,In schimb un releu temporizator isi face treaba cat este nevoie de cursa de inchidere a geamului dupa care se decupleaza.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am facut ridicare geamurilor din telecomanda la vectra b la a DOUA apasare pe telecomanda si anume. Am folosit dioda 1N4007 si l -am legat in praguri la firul GRI VERDE si NEGRU ALBASTRU. Atit la prag sofer cit si la prag pasager. Functioneaza perfect.
  • sorin_bms

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
szian dar in acel modul de la picioarele pasagerului sint aceleasi culori la fire ?ma refer la cele gri verde ca negru albastru l-am gasit.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
da sunt acelasi culori si la pasager.le gasesti in manunchiul mai gros de fire.
Skip ads

  • bennydrag

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Excelenta idee, dar cu unul ca mine care habar nam cum pot face? exista un atelier care sa poata executa aceasta lucrare in Bucuresti?
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
de la prima incercare de construire de acum 2 ani,
cand am luat relee si toate acareturile necesare pentru realizarea temporizatorului din schema de pe prima pagina, spun cu dezamagire ca nu am reusit sa fac functional montajul.
imi da cu virgula la conectarea pinilor de la releu la restul montajului . in ultimile 2 zile tot am incercat fel si fel de variante de conectarea la releu,dar nici un rezultat.
Daca mai are cineva rabdare,as avea cateva intrebari
din cei 8 pini ai relelui cati se conecteaza la circuit?
anumiti pini de la releu mai trebuiesc legati intre ei?
care va fi + pentru alimentarea montajului la rece?
releul folosit de mine este acesta http://conexelectronic.ro/produs.php?id=54561

multumesc anticipat.
daca nici acuma nu ii dau de cap arunc piesele si o las naibi de masini asa cum a iesit din fabrica. e mai "safe"
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Mihai1205

a trecut mult timp de cand am facut acest montaj daca ai piesele necesare functioneaza, am aruncat o privire pe schema, si contactele la releu folosite sunt cele NO
tu la releu cumparat ai doua randuri de contacte 1-2 NC(normally closed) si 1-3NO(normally open) sa realizezi schema ai nevoie de unul din contactele NO( normally open) 1-3 vezi poza de mai jos

  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
danutz... a scris:Am vazut la alti colegi montand diode si nu mai stiu ce dar nu sunt deacord pentru ca dioda trimite curent la inchiderea geamului si si nu-l mai ia,In schimb un releu temporizator isi face treaba cat este nevoie de cursa de inchidere a geamului dupa care se decupleaza.
danut vezi ca la a doua apasare se trimite doar un impuls si de aia se ridica geamurile nu baga curent fara oprire cum crezi tu. Recomand metoda diodelor ca e cea mai ieftina si nici nu am avut probleme in 2 ani de folosire
Skip ads

  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
lucio85,
asa trebuie sa fac legaturile dintre pini integratului cu releul?



cei 2 Pini ai releui,de la jumatet raman liberi? fara sai conectez de altceva?

eu la Condesatorul 1 am pus 2 polarizati in serie (-++-),cu valorae de 4.7uf . nu am nepolarizat de 2.2 uf
rezistenta eeste de 4,7 m
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@mihai1205

pini nr 2 raman in aer sau ii poti taia daca faci montajul pe o placa de textolit
ce ai desenat nu e corect ca nu ai al doilea contact
sper sa intelegi acum cum vine conectat acel releu
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@lucio 85: Vezi ca gresesti. Pinii nr 2 sunt comuni. Contactele sunt: 2-1 NC si 2-3 NO. Si in nici un caz nu-i poti taia.
@mihai1205: Gandeste singur, nu te mai lua dupa unul sau dupa altul. Acelasi releu il folosesc si eu. Ai schema de legaturi pe el.
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
..o fi schema pe el,da daca eu sunt bata si nu inteleg principiul de functionare/legaturi al unui releu.
chestia asta cu modulul a fost mai mult o ambitie de-a incerca sa fac ceva ce nu am mai facut pana acum,dar nu a mers. momentan astept sa se mai incalzeaza afara sa ma pot duce dupa piese. voi incerc cu schema data de florin.
nu merge cu dioda ca altfel aia scria pe modulul confort.
multumesc
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@LDivora sunt relee la care sunt 2 randuri de contacte, nu stiu cum are contactele releul luat de el, iar daca zici ca are schema desenata pe el ar trebui sa ii fie foarte usor, @mihai1205 scuze daca te-am incurcat Respect!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@lucio 85: Eu am raspuns pe aranjarea pinilor la releul tau din poza. Dar ai facut o gresala. Numerotarea pe schema si pe releu e diferita. Pin-out-ul releului este gresit. Ca sa nu mai existe dubii, uite aici:
http://www.finder-relays.ne...ays-series-30.pdf
Eu acest releu cu tensiunea de alimentare a bobinei de 12Vcc il folosesc. In acest caz schema electronica pe care ai postat-o este buna, inclusiv numerotarea pinilor la releul din schema (adica se utilizeaza 1-3 NO si 1'-3' NO).
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.Am reusit si eu sa fac geamurile sa se ridice din telecomanda la masina din semnatura.Eu am aplicat metoda cu diode intre firul albastru-negru care vine de la inchidere la a doua apasare si firele gri-verde care sunt pt ridicat geamurile.Eu am venit cu un fir legat de la firul albastru-negru din stalpul din stanga fata pana la mufele situate la frana de mana(unde este si mufa de diagnostic) care sunt de la comanda geamuri.Acolo am pus 2 diode in capul firului tras pe care le-am legat apoi la firele gri-verde(pt cei care au geamuri si pe spate vor pune 4 diode, acolo gasind 4 fire gri-verde).
Mi de multumiri celor care au facut inainte tutorialele.
  • auras112

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Pentru cei care nu stiu unde sa gaseasca dioda 1n4007 va dau un sfat.in loc sa stati sa cautati magazin de electronice puteti cumpara un bec ecologic si gasiti acolo diodele necesare.chiar scrie si pe ele.le deslipiti de pe placa si le folositi.eu maine imi fac inchiderea geamurilor din telecomanda.o sa revin cu rezultate si detalii.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR