Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Tiberiuf

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut, sunt un nou posesor de opel astra G 2003 1.6 hatchback, cand am achizitionat-o din germania sunetul difuzoarelor lasa de dorit...gajaiau "zdravan", am cuparat de pe club 2 difuzoare originale fata ( se aud frumos), 4 twytere ,ma gandeam ca pe usile din spate sa iau 2 difuzoare doar de voce si pe "cartonul" de la luneta sa dau 2 gauri sa pun 2 boxe doar de bass. Ce-mi sugerati? ar fi treaba buna sau sa pun woofer? ( Eu as dori sunetul clar si bass frumusel dar nu din exces cu au unii).
Skip ads

  • Tiberiuf

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
imi cer scuze am deschis subiectul unde nu trebuie....l-am deschis si la tuning (de aici poate fi sters) mersi
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic mai bine woofer dar sa nu fie tub deloc, suna aiurea si naspa de tot. Sa fie incinta inchisa (sealed) sau incinta Bass reflex, dar cel mai bine inchisa, suna frumos, clar, fara distorsiuni!
  • Tiberiuf

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca sony explode de le au cam cei mai multi pe masina sunt cu tub?
Skip ads

  • Tiberiuf

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
kakas19 a scris:Eu zic mai bine woofer dar sa nu fie tub deloc, suna aiurea si naspa de tot. Sa fie incinta inchisa (sealed) sau incinta Bass reflex, dar cel mai bine inchisa, suna frumos, clar, fara distorsiuni!
http://www.adelaida.ro/prod...;products_id=5072 la asa ceva te referi?
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa asculti pe mine, asta numai parerea si experienta mea. Am lucrat ca electrician auto 3 ani si mai mult ocupam cu muzica, xenoane, alternator, demaror.
Am montat mai mult ca 100 sistem audio si woofer inchis consuma mai mult, decat un woofer cu bass reflex, sa nici nu vorbim de tub.
cand trebuiam sa montez tub vinea sa vomit, nu puteam sa reglez normal ori suna prea tare numai bbbrrrrrrr bbbrrrrr si tremura tot portbagajul ori nu auzeai nimic. http://www.be-loud.ro/produ.../GTt_1200_Mk_II/.
Nu e mare diferenta la preti http://subwoofer-auto.compa...104p5b-p44700244/ dar daca incerc amandoua o sa auzi diferenta! Acum eu nu vorbesc de marca ca Blaupunkt sau Sony. Si cum am scris singur dezavantaj daca pot sa zic asa e ca la woofer inchis trebuie un amplificator de 2 ori mai tare decat cere un tub la tot aceasi watt!
Mai pot sa recomand woofer cu bandpass
http://subwoofer-auto.compa...o1204bp-p8540676/ asta putin mai scump dar gasesti si mai ieftin!
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat de bun e marca asta nu am intilnit cu el pina acum dar dupa descriere nu e rau
http://www.be-loud.ro/produ...Active_Bass_Pack/ amplificator incorporat si reglat aproape tot.
Dar cu asta deja erai multumit pe viata!
http://www.be-loud.ro/produ...essive_Bass_Pack/
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai inceput gresit. Boxele de fabrica sunt niste mizerii. 4 tweetere sunt deja prea mult. Trebuia sa iei o pereche de boxe tip sistem cu 2 componente pe fata.
Nu ne-ai spus daca ai amplificator si ce player ai.
Daca vrei mai mult de 4 boxe sau un subwoofer trebuie neaparat amplificator.
Daca playerul e mai destept si are destula putere poti folosi 2 sau 4 difuzoare legate direct la player reglate sa redea doar medii si inalte si un amplificator de 1-2 canale pe subwoofer. In cazul asta nu lua un subwoofer mare pentru ca va acoperi celelalte difuzoare si vei auzi doar basul.
Cea mai eficienta solutie e un amplificator cu 4 canale. 2 se folosesc in bridge pentru subwoofer si 2 pentru difuzoarele fata.
Subwooferul bas reflex e un compromis bun. Se aude tare cu un amplificator de putere medie si se aude bine. Cele sealed au nevoie de putere mare iar cele tub se aud urat.
Eu asa am facut si sunt foarte multumit de rezultat.





Skip ads

  • Tiberiuf

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
aha ms frumos voi lua seama de parerile voastre
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Trebuia sa te contrazic, boxele din fabrica sunt ok daca nu sunt omorit, si nu trebuie ampificator pentru boxe numai trebuie reglat wooferul bine, si pentru asta am zis sa fie woofer inchis care suna super okei su nu acopera boxele numai completeaza ce lipseste din sunet.
Daca nu vrei woofer e cel mai bine sa iei un amplificator 4 canale si patru boxe plus 4 tweeter, dar in cazul asta boxele sa fie marca Hertz!
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Boxele de fabrica sunt niste cartoane ordinare cu magnetul cat nuca. Din astea sunt pe toate masinile. Sunt doar pentru ascultat Radio Romania actualitati.

Aproape orice difuzoare aftermarket sunt mai bune decat ce a pus fabrica, poate doar zgomotecurile din Vitan sunt mai varza.

Orice player distorsioneaza la volum mare. Nu poti sa scoti sunet curat si puternic dintr-un amarat de integrat care e amplificatorul playerelor.
Se poate adauga doar subwoofer, dar daca sunt si difuzoarele amplificate rezltatul e net superior.

Pentru 200 ron cat e diferenta dintre un amplificator pe 2 canale si unul pe 4 merita configuratia cu subwoofer + 2 difuzoare sistem pe fata amplificate. Evident ca difuzoarele de fabrica nu merg amplificate.

Pentru un sunet bun trebuie sa ai suficienta putere incat sa poti asculta la un volum satisfacator fara distorsiuni, si sa acoperi toata gama de frecvente. Prima conditie nu se poate indeplini fara amplificare, iar a doua nu se poate fara subwoofer.

E de preferat sa se cumpere difuzoare sistem, nu tweetere separat. Difuzoarele sistem vin cu crosovere setate sa imparta frecventele intre difuzorul de medii si tweeter corect.

Nu am pretentia ca as fi veun cunoscator in domeniu, dar m-a preocupat subiectul in ultima vreme. Bagati un ochi pe site-urile de specialitate si uitati-va pe la producatorii seriosi cum recomanda ei sa se faca un sistem de sunet.

Hertz sunt niste difuzoare decente, dar nu cele mai tari. Am ascultat si nu m-au impresionat.
  • kakas19

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Te cred si e adevarat ce zici, Dar Tiberiu nu vrea muzica ca la "Pimp my Ride" asa am citit, eu am boxele originale Amplificator+ Woofer JBL inchis, si pentru mine suficient de mult, suna bine clar si fara distorsiuni. Se poate ca Bertone a schimbat si boxele si nu e la fel ca la Astra normal?
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E posibil sa fie alte difuzoare, dar putin probabil. Chiar si sistemele "premium" de fabrica folosesc componente dubioase. Si nu ma refer la marci ca Opel si reno, ma refer la ce pune bose pe Audi si alte marci scumpe. Subwoofere de 13cm intr-un bidon de plastic in interiorul rotii de rezerva, amplificatoare mici...
http://reviews.carreview.co...x-stereo-upgrade/

Nici eu nu vorbeam de muzica gen pimp my ride. Un amplificator 4x60W are destula putere. Eu am luat 4x75W RMS dar nu il folosesc la cat poate pentru ca nu are rost.

Cele mai importante sunt difuzoarele si tweeterele fata si subwooferul. Se mai pot adauga difuzoare spate sau un difuzor central, dar volumul trebuie sa fie mai mic si frecventele pe care trebuie sa functioneze ar trebui reduse la medii. Altfel fac mai mult rau decat bine.

http://dls.se/econtent/files/56/tipseng.pdf
http://dls.se/econtent/file...ndbook_eng_10.pdf
http://dls.se/econtent/file...speaker_power.pdf
http://www.mtx.com/caraudio...n/sysDiagrams.cfm

Eu am folosit CD 30 MP3 de pe astra H.
A fost configurat din fabrica relativ bine, in sensul ca difuzoarele spate se auzeau mai incet si fara bas, si mai avea un difuzor central in bord pentru medii. A trebuit sa renunt la configuratia asta pentru ca iesirile pentru difuzoarele fata, care au calitatea sunetului buna, distorsioneaza la volum mare chiar si fara sarcina. Am folosit faderul sa reduc volumul maxim la care ajunge playerul si sa nu am distorsiuni pana la volum maxim.
Pentru difuzoare spate ar fi trebuit sa mai adaug un amplificator si nu se justifica. Oricum nu sta nimeni in spate.
Cu cat sunt mai multe componente cu atat e mai greu reglajul.
  • alecsducu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
fiecare pasionat de auto........ are parte si ne placerea sau neplacerea de a asculta diferite configuratii audio ale altor participanti la trafic, de aici si marea varietate de audiofili,.............fiecare este liber sa aleaga singur ce si deoreste , ce i place sa aiba si sa asculte in masina, ca e de servici sau personala fiecare are un moft.
pentru cei fara mofturi ................carati in continuare cartofi...............tipic comunist.....dc sa schimb daca merge...........
si ca un exemplu, conduc un taxiu, cu modificarile audio personale , de la player schimbat cu un blaupunkt hamburg mp 57, difuzoare componente de la kicker ,fata si spate, amplificator next q24 si subwoofer pioneer de 30cm cu 2 bobine de 4 ohmi
placerea mea audio mi o impartasesc cu fiecare persoana ce urca in taxiul meu , daca vreti pareri de cum se aude calitativ ...............norocul vostru daca e sa mergeti vreodata cu mine .
auditie placuta sa aveti .....................asa mai scapati de stresul creat de cresterea carburantului .
  • razvanmarian

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut! Se poate monta pe un opel astra g boxe de golf 4?
  • CAdyErik

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o intrebare vreau sa comand boxe pt astra g sedan fata spate si ma intereseaza daca stiti exact ce adancime au fiecare multumesc
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ce cas ai? Ce impedanta de iesire are?La cum vrei tu sa faci cofiguratia,impedanta va fi sub 4 ohmi,si daca nu suporta casul tau aceasta impedanta,fie intra in protectie ,fie se arde fnalul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR