Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • mihairambo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut. de curand am achizitionat un opel frontera din 95. la inceput mergea bine, totul ok. dar cum am plecat la un drum mai lung cu el sa spart garnitura de chiuloasa. am schimbat, si cum o calc mai tare pe coada iar se arde. eu am schimbat-o, de 2 ori. a treia oara am fost la un service si tot la fel.....s-a ars. motorul este de 2.3td. ma poate ajuta careva...... ce are de arde garnitura?

Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cu temperatura lichidului de racire cum stai cand ti se arde garnitura?
mergi inapoi la service si spune-le ca s-a ars iar si sa-ti faca treaba buna, daca tot iti ia banii, nu?
posibil chiulasa ovalizata, sigur de la atatea garnituri arse.
  • mihairambo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
virgil grigoras a scris:cu temperatura lichidului de racire cum stai cand ti se arde garnitura?
mergi inapoi la service si spune-le ca s-a ars iar si sa-ti faca treaba buna, daca tot iti ia banii, nu?
posibil chiulasa ovalizata, sigur de la atatea garnituri arse.





temperatura e ok mai mult de 90 grade nu urca..... si acuma iar e in service, le-am spus si sa verifice chiuloasa si a zis ca e ok. daca merg cu maxim 100 km/h, e ok cum dau mai mult, sau sa o ambalez peste 3000 turatii cum se arde
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cred ca sigur este ovalizata chiulasa...
prezoanele au fost stranse la cuplul care trebuie? are mare importanta si asta!
prezoanele au si o anumita ordine de strangere! si asta are importanta mare!

ps. daca ultima data ai skimbat-o la un service, atunci mergi inapoi la ei caci doar este in garantie! este problema lor daca nu au verificat inainte de a monta garnitura noua!
Skip ads

  • mihairambo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
kriu a scris:cred ca sigur este ovalizata chiulasa...
prezoanele au fost stranse la cuplul care trebuie? are mare importanta si asta!
prezoanele au si o anumita ordine de strangere! si asta are importanta mare!

ps. daca ultima data ai skimbat-o la un service, atunci mergi inapoi la ei caci doar este in garantie! este problema lor daca nu au verificat inainte de a monta garnitura noua!


chiar nu stiu la ce cuplu au fost stranse prezoanele. cand am schimbat eu garnitura le-am strans in cruce si cat de tare am putut......acuma o am acasa la un mecanic si astept sa o iau maine, sa vad daca se mai arde. omul mi-a promis ca dupa ce o repara merge cu mine la o proba si mi-a garantat ca nu o sa se mai arda.
revin maine dupa ce iau masina
  • cezarct2000

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1994 2.3D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2008

  • Mesaj Privat
atentie cuplul este de 12 dan , chiulasa se strange in spirala incepand de la mijloc in trei maini , adica prima data strangi la 6-8 , a doua la 10 si ultima la 12 dan . antre mana 2 si 3 pauza 10 min sa se raceasca prezoanele , asta numai dupa ce ai verificat planeitatea chiulasei si a blocului--- daca se arde in acelas loc -- da i cu spray revelator pe boc sau chiulasa sa vezi daca ai fisuri
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cezarct2000 a scris:atentie cuplul este de 12 dan , chiulasa se strange in spirala incepand de la mijloc in trei maini , adica prima data strangi la 6-8 , a doua la 10 si ultima la 12 dan . antre mana 2 si 3 pauza 10 min sa se raceasca prezoanele , asta numai dupa ce ai verificat planeitatea chiulasei si a blocului--- daca se arde in acelas loc -- da i cu spray revelator pe boc sau chiulasa sa vezi daca ai fisuri


bun raspuns!
la motorul de 2000 benzina este acelasi cuplu Rolling Eyes ?
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mihai, daca username-ul tau cu rambo e si real, e grav, daca ai strans cat ai putut.
ori ai pus si prelungitor la cheie?
o chiulasa nu o strangi cat iti permite fizicul, ca s-ar putea sa o si rupi,
dar daca nu ai mai venit cu noutati, sigur mecanicul te-a mustrat si el, asa ca scuze din partea mea.
  • calotescu2007

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sal
daca la rece face bule de aer in borcan s-ar putea sa fie o fisura mica in chiuloasa intre scunele supapelor cel mai sigur este un test de presiune la chiuloasa
ps. verifica si pompa sa nu ai problema de la circulatia apei adica debit mic
  • mihairambo

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
calotescu2007 a scris:sal
daca la rece face bule de aer in borcan s-ar putea sa fie o fisura mica in chiuloasa intre scunele supapelor cel mai sigur este un test de presiune la chiuloasa
ps. verifica si pompa sa nu ai problema de la circulatia apei adica debit mic



s-a rezolvat problema, macanicul a descoperit un orificiu pe unde circula apa infuntat se incalzea motorul si se ardea garnitura, iar acul de la apa din bord mergea aiurea ca nu imi arata ca s-a supraincalzit motorul....acuma merge bine, numai ca de la atata supraincalzit sau cam bulit si segmentii si a inceput sa pape ulei. multumesc pt raspunsurile pe care mi le-ati dat.
pt cel care zicea ca seman cu rambo..... nu seman, dar lucrez cu tractoare ca ma ocup de agricultura si acolo strangi cat poti.....
oricum o sa ma duc in germania sa cumpar una pt piese.....inca o data va multumesc pt raspunsuri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR