Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am incercat din rasputeri sa vad care este problema la farurile de pe masina mea. Ele functioneaza perfect , doar ca lupele nu se misca si nici lumina la viraje sau cand este incarcata masina. Precizez ca in interior nu am buton de reglaj al farurilor pe inaltime , xenonul si halogenul de pe faza lunga functioneaza perfect , atat cat si oglinzile ( clemele ) care sunt in interiorul la xenon. Ce posibilitate exista , motorase blocate , siguranta arsa , etc...
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Diagnoza si decodare serie VIN, esti sigur ca ai adaptive, adica modulul AHL/AFL ?

CristianTM.
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu sunt sigur , doar banuiesc.

Serie : W0L0AHL3552079649
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
asa ai farurile de cand ai luat masina sau le-ai montat ulterior? e luata SH sau noua? Simptomele astea le ai recent sau asa s-a intamplat de la inceput ce cand ai intrat in posesia masinii?
Skip ads

  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Masina e cumparata SH. Nu a mers de cand am cumparat-o. M-am uitat sub capota si am gasit droserele originale pentru xenon. Dupa cum am mai zis , in interior , nu am buton de reglaj al inaltimii farurilor + senzor de aprindere automata a acestora , ceea ce ma gandesc ca e legat de adaptivitatea lor. Am facut un test , am incarcat-o si farurile bat in sus , deci senzorul acela nu functioneaza sau nu functioneaza motorasele sau vre-o siguranta. Din ce mesaj am primit de la colegii de forum am gasit ca masina vine echipata de fabrica cu xenon
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Deci ai schimbat balasturile de sub far? Acolo nu mai era inca un modul asemanator cu balastul? Exista posibilitatea ca vechiul porprietar sa fi schimbat farurile si sa fi pus unele fara AFL
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu am schimbat absolut nimic , am spus doar ca am deschis capota si m-am uitat dupa balasturi si le-am gasit pe cele originale si nu unele aftermarket ceea ce ma face sa cred ca masina a venit cu xenon din fabrica si chiar asa este , acum nu stiu sigur daca masina are sau nu AFL , dar cred ca are ceva stricat deoarece nu merge nici reglarea automata a farurilor la nivelul de drum daca masina e incarcata si se ridica botul masinii.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca erau originale, balasturile erau sub far, unde anume le-ai gasit tu pozitionate ?

Uite o imagine: https://www.clubopel.com:808...935_tbsztl8ds.jpg - acolo sunt 2 mufe sub far, cea incercuita este pentru balast xenon, celalalta pentru modulul AFL/autolevelling
Skip ads

  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Din pacate nu am accesul de a desface farul pentru a ma uita dupa mufe. Am spus ca am vazut balastul , deoarece langa baterie exista o piesa dreptunghiulara din aluminiu care seama a balast si am crezut ca este cel original.

Alta modalitate de a verifica daca exista acest modul instalat pe masina exista sau se poate monta daca nu exista ?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Depinde daca farul este prevazut cu AFL sau nu... alte detalii le gasesti aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=76846 - daca farul este fara AFL si nu are cea de-a 2-a mufa, trebuie sa schimbi farul daca vrei autolevelling

Daca masina are cele 2 mufe, atunci poti incerca sa schimbi modulul de AFL sa vezi daca asa functioneaza Wink (bine, asta in cazul in care exsita acolo sub far)

LE: uite aici cum trebuie sa arate balastul si modulul AFL:




  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am facut pozele despre care vorbeam pentru modulul acela de langa baterie


  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
revin cu detalii noi :

Pe bodul masinii mi se aprinde ledul de la reglarea automata a farurilor , nu si cel de iluminare frontala adaptiva. Vezi imaginea atasata.

Oricum am testat si cand pun contactul , becul din bord se stinge dar lumina de la far nu se misca absolut deloc , chiar daca masina e incarcata.

Alta intrebare de 10 puncte.

Am studiat manualul de utilizare al masinii si am constatat ca am toate sigurantele in panoul de siguranta aferente modulului AFL, ce inseamna asta ?
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Conform dotarilor rezultate din decodarea seriei VIN :
TT6 FARURI, XENON
Deci nu scrie nici unde de AFL/AHL.

CristianTM.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Deci ramai la solutia mea, da jos farul si vezi ce module ai sub el Wink
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ai perfecta dreptate Domnule Crisitan, dar de ce am sigurante in panoul de la motor pentru AFL , ca banuiesc ca nu le-au bagat nemtii acolo ca sa arate frumos , oare exista posibilitatea sa nu fie activate , or trebui activate cu tech 2 ?

am atasat pozele de mai sus care nu se vad bine , am incercuit sigurantele de AFL care sunt existente si la mine pe masina.


  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
M-am uitat si eu acum la sigurante, le am pe toate 3 infipte in tablou si masina n-a avut niciodata AFL. prin urmare e posibil sa existe din fabrica pe mai multe echipari
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Ciudata chestia asta , mai am un vectra c si la optiunile care sunt pe masina exista sigurante , iar la ce nu are nu exista infipte in soclu. Sigur vorbesti din lucruri adevarate sau doar dai raspunsuri sa faci 50 de mesaje sa postezi anunturi ?
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ti-am spus ca am verificat, daca crezi bine, daca nu iara bine
Mi-a mai zis cineva chestia cu mesajele, e treaba fiecaruia, oricum scuze ca ti-am confirmat ceva cand tie ti-e lene sa desfaci si farul sa vezi daca ai AFL sau nu
  • KoSmO

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu contest ca spui anumite lucruri , dar am vazut ca ai postat vre-o 5 mesaje consecutive si am crezut ca faci posturi ca sa poti pune anunturi....

Nu imi e lene sa desfac farul dar intreb ca poate cunoaste cineva si scutesc o munca
  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Colegu nu se poate numai cu mapa, e nevoie si de sapa. Daca nu dai jos farul si astepti sa-ti rezolve altii problema, s-ar putea sa astepti mult si bine... e alegerea ta, scuze ca am intervenit sa te ajut, neavand intentii de a ajunge la nu stiu cate posturi sa public un anunt, dar probabil asta a fost intentia ta la inceput de cunosti asemenea manareli
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR