Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • yceboi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sal,am avut un kadet pe care l-am vandut pt piese,nu am facut contract vanzare-cumparare,nimic,pur si simplu am primit banii i-am dat masina,vreau sa o scot de la finante sa numai platesc impozit,doar acolo era pe numele meu,nu era inscrisa,nici rca nu avea,nu am nici actele originale,cred ca am copiile,pers care a lut-o a spus ca i-a piesele de care are nevoie dupa care o duce la casare si o sa-mi trimita dovata de casare pt a o scoate de la finante,au trecut 6 luni de cand am dat-o,multumesc

daca am postat unde nu trebuia rog un moderator sa mute anuntul unde trebuie,multumesc
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu stiam ca la 1 an de la expirarea ultimei asigurari auto obligatorii si a inspectiei tehnice periodice, masina este radiata din oficiu si implicit, nu se mai plateste impozit. Sora mea a vandut un oltcit cuiva exact ca si tine, (banii contra masina) si pentru ca persoana nu a catadicsit sa aduca si restul de bani pe care ii datora, sora mea nu i-a dat si cartea de identitate a masinii. La cca 1 an, a primit de la politia ialomita, un certificat de scoatere din circulatie pe motiv de ...lipsa ITP. Cu ala s-a dus la primarie si gata. A scapat de impozit.
  • yceboi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2008

  • Mesaj Privat
masina mea nu mai avea itp de vreo 2 ani,nu am primit nimic
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu obtii de la tip bonul de la REMAT si daca mai ai inca actele masinii, mergi la un REMAT particular care este agreat de catre politie/finante si cu o mica atentie acolo, obtii un bon de predare, dupa care faci dosarul si il depui la politie si ulterior la finante! Posibil ca politia sa-ti ceara si numerele de inmatriculare....Eu asa am procedat! Am "predat" masina...dar fizic, aceasta este in curte!
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Regulament cod rutier a scris:Art.47.(5) Se radiaza din oficiu vehiculul abandonat ori fara stapân, în conditiile prevazute de lege, precum si vehiculul care a apartinut unei persoane juridice desfiintate si pentru care nu s-a achitat impozitul asupra mijloacelor mecanice de transport pe o perioada mai mare de 3 ani.
(6) Radierea se comunica în termen de 30 de zile, de catre autoritatea care a efectuat-o, administratiei financiare competente, potrivit legii.

Art. 48. - Radierea se face pe baza depunerii certificatului si placutelor cu numere de înmatriculare, a cartii de identitate a autovehiculului, a fisei de înmatriculare cu viza administratiei financiare competente, precum si a documentelor care atesta faptul ca a intervenit una dintre situatiile prevazute la art. 47 alin. (1)-(5).

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
sunt si eu in situatia asta. am vorbit si la impozite si la politie. nu au ce face.imi trebuie contract de vanzare-cumparare.
ar fi o idee cu rematul( merci dmg) dar daca masina e oprita in trafic si ala are CIV si talon? rca si itp nu cred ca mai are de 5 ani masina.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din moment ce radiezi masina, CIV-ul si talonul devin nule ... deci va fi problema celui ce va fi oprit in trafic conducand o masina care nu exista si cu acte nule Smile
  • yceboi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu mai am nici placutele cu nr de inmatriculare,nici actele,cred ca am copiile de la acte,am si actele de la fostul care a scos-o de la finante,a radiat-o,etc
Skip ads

  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai poti lua legatura cu "cumparatorul"?
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Ceva de genul a patit tatal meu cu un oltcit, incearca sa mergi la finate doar cu copiile si fa un C-V intre tine si un vecin, aici a functionat Wink, atata doar ca tata avea CI in original.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sau, daca omul care a cumparat-o nu este de inteles, declari masina "furata". Sa se descurce mai departe Smile nu sariti cu gura, e doar o gluma Smile
  • yceboi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2008

  • Mesaj Privat
da,l-am mai sunat,dar nu vreau sa mai astept pana o duce la remat,m-am gandit si la varianta ta mr.hat,sa vad daca function
Skip ads

  • yceboi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am vb cu cel care a cumparat masina si mi-a spus ca trebuie sa-i dau copie dupa buletinul celui de la care am luat masina,dar acesta nu vrea,asta este tot ce mai trebuie pt a o duce la remat,ce ramane de facut?,cel care a vut masina a scos-o de la tot,eu am toate copiile de la tot
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai demult, tot cu niste Oltcituri pe numele altor persoane, m-am dus si am declarat la Finante(serviciul taxe si impozite) ca masina am luat-o si am depozitat-o la mine in curte, in vederea dezmembrarii. Astfel oamenii au ”scutit-o” de plata impozitului, insa figureaza inca in evidentele politiei.
De asemenea, un Contract Vanzare Cumparare rezolva elegant problema, numai daca cel ce cumpara nu se duce sa o ia in evidenta.
  • yceboi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca trebuie sa fac un contract vanz-cump cu cel care a luat-o pt piese?
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
yceboi a scris:nu mai am nici placutele cu nr de inmatriculare,nici actele,cred ca am copiile de la acte,am si actele de la fostul care a scos-o de la finante,a radiat-o,etc


Asa am patit si eu cu o dacie veche. Dc nu mai ai decat copii de la acte iei un formular de la RAR, mergi cu el la Monitorul Oficial si declari pierdute actele, apoi iar la RAR si-ti elibereaza o copie dupa CI, cu valoare de original.
Apoi ai 3 variante (din cate stiu eu) : - o declari dezmambrata in regie proprie (aici trebuie sa mergi la un notar sa dai o declaratie pe proprie raspundere);
- faci un contract de V-C cu un prieten;
-sau aranjezi la REMAT pt un talon de dezmembrare.
Apoi mergi la Circa Financiara sa o scoti dupa rol, iar in final la Politie pt radierea din circulatie (iar aici declari pierdute/furate placutele de imnatriculare).

Bafta !
  • TDI AUTO

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2011

  • Mesaj Privat
fals masina pana nu este radiata de la politie si dupa de la financiar platesti impozit pe ea mai intai trebui sa te duci la politie cu un contract de comodat/inchiriere de garaj ca ai unde sa o tii si dupa o poti radia la cerere si cu hartia de la politie te duci la finante
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
TDI AUTO a scris:fals masina pana nu este radiata de la politie si dupa de la financiar platesti impozit pe ea mai intai trebui sa te duci la politie cu un contract de comodat/inchiriere de garaj ca ai unde sa o tii si dupa o poti radia la cerere si cu hartia de la politie te duci la finante

Man, ori la voi la Iasi sunt alte legi/proceduri, ori n-ai citit bine ce am scris eu, ori n-ai inteles nimik.
Deci, nu-ti trebuie contract pt spatiu, pt ca tu declari la notar ca o DEZMEMBREZI !
Iar la Politie trebuie sa mergi cu avizul de la circa financiara. ok? Nu st cu ce te ocupi tu, dar nu prea esti in tema. Dc vrei, iti pot trimite pe mail si copii dupa acte(cereri radiere, scoatere,etc).
  • yceboi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2008

  • Mesaj Privat
masina este trecuta doar la finante atat,este radiata si de la politie,danx poti trimite pe mail yceboi@yahoo.com,multumesc
  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
yceboi a scris:masina este trecuta doar la finante atat,este radiata si de la politie,danx poti trimite pe mail yceboi@yahoo.com,multumesc
Trebuia sa o radiezi inainte si apoi sa o dai era mai bine. Eu stiu ca pina nu o radiaza politia nu poti face nimic am incercat toate variantele, am vandut o dacie prin 98 si avand incredere in viitorul propietar l-am mai lasat o luna si apoi sa facem actele bineinteles ca nui am mai dat de el(nu i-am dat decat CI atit dar nu am scris pe el ca am instrainat masina) dupa cativa ani am incercat sa o radiez ma duc la politie cu actele care le aveam contract de vanzare si cartea de identitate si mi se spune ca nu merge sa vin cu cel care i-am vandut-o bine zic incerc alta varianta ma duc la monitorul oficial dau talonul pierdut si apoi cu hartia obtinuta si celelalte acte la politie si acolo imi ma intreaba de numere (trebuiesc si astea predate)si spun ca masina nu le mai are atunci imi zice sa merg la circa de politie unde apartin cu domiciliul merg cu un nene de acolo vede masina ca nu are numere imi scriu ei o hartie si dupa acea vin inapoi( a cazut si varianta asta).M-am gindit sa o dau furata dar exista contractul de vanzare am renuntat dupa ceva timp un an doi nu stiu vine acasa de la politie o hartie si imi scriu ei acolo ca masina figureaza de mai mult timp fara asigurare si o vor radia ei bine zic sa o radiati voi, la impozit venea in continuare de plata asa ca am mers la inscrieri si radieri sa-mi spuna daca masina cu numarul cutare este in circulatie si zice ca este, intreb ce as putea sa fac si imi spune o doamna de acolo sa ma duc la judecatoria de la sectorul care apartin si sa-l dau in judecata astept si in ziua de azi un raspuns de la judecatorie dar sper ca anul asta voi rezolva
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR