Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • titi7

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut tuturor
Am nevoie de un raspuns urgent,pot schimba amvelope 205 /50 / r16 cu unele 205 / 55/ r16 la Meriva? Rolling Eyes
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In general se respecta prescriptiile tehnice ale producatorului.Avand in vedere ca dimensiunea maxima e limitata la 205/45/R17 (care, dintr-o matematica elementara e aproape identica cu 205/50/ R16) cred ca sunt prea mari cele 205/55/R16.Mai intreaba la intalniri pe colegii cu vechime.
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
205 Reprezintã lãþimea cauciucului atunci când el este privit de deasupra
55 Este indicatorul pentru raportul între înãlþimea anvelopei ºi a lãþimii acestuia. În cazul nostru 55% din 205 = 112,75 mm.
R Construcþia radialã
16 Diametrul cercului interior în inci 1 inci = 25,4 mm
Utilizarea unor anvelope cu alte dimensiuni decat cele specificate de producator probabil ca nu o sa afecteze pe termen scurt cu nimic (daca sunt apropiate), insa pe termen lung posibil sa accelereze uzura anumitor componente constructive ale masinii (ce tin de directie, geometrie etc).
  • bigbobo

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
fara probleme ! eu am 205/55/16 si sunt super. dealtfel este dat si in specificatiil masinii. merge si 205/40/17 dar nu-ti recomand la drumurile noastre
Skip ads

  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Aveti si scut la motor cu rotile astea? Stiu ca parca nu se putea opta pt jenti de 16 si scut in acelasi timp.
  • bigbobo

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut! nu am scut dar nu vad legatura intre jentile pe 16 si scut, nu vad de ce nu ai putea pune scut daca schimbi jentile, garda nu se modifica prea mult.
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat masina cu 195/60/15,dar in carte scrie ca trebuie sa am 185/60/15.Anul acesta le-am schimbat si am pus 185/60/15 si am observat ca am un demaraj mult mai bun.Concluzia este ca nu degeaba iti recomanda constructorul un anumit fel de dimensiuni ale anvelopei si jantei!
  • bigbobo

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004 Z17 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
sa fim seriosi daniele, diferenta de la 195 la 185 este asa de mica incit nici nu se simte la demaraj! avantajele si dejavantaje sunt pentru fiecare optiune :
janta mica , cauciuc subtire : greutate mica , suprafata aderenta mica , cosum de combustibil mai mic, stabilitate mai redusa in curbe.
janta mare, cauciuc lat : greutate mai mare ( depinde de aliaj) , consum mai mare din cauza suprafetei mari de aderenta, aderenta mai mare si stabilitate in curbe, solicitare mai mare a directiei

dupa cum vezi sunt avntaje si dejavantaje , dar asta e daca vrei tuning .....
meriva vine echipata cu 185/ 15 dar in talon aveti si janta de 16 si in carete este trecuta si janta de 17 , bineinteles cu reducerea talonului la gume.
Skip ads

  • Laurentiu Daniel

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu vei respecta ce scire in talon pentru dimensiunile anvlopelor te vei confrunta cu erori de genul viteza mai mare sau mai mica decat cea pe care ti-o indica vitezometrul, consum de combustibil, probleme de stabilitate, si in unele cazuri probleme la statia ITP, sau chiar la controalele ARR care se mai efectueaza pe drumurile noastre. Intradevar in standard Meriva vine echipata cu Anvelope 185/60/15 88T ceea ce este foarte greu de gasit la un pret convenabil. Eu nu am gasit decat la 84 H, dar sunt multumit (nu s-a schimbat nimic decat indicale de greutate si viteza). Pana la urma este alegerea fiecaruia cum isi echipeaza masina.
  • topyion

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Meriva 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut,va rog o parere despre marimea anvelopelor la Meriva .Se stie ca este important a se lua de baza indicatiile producatorului privind marimea anvelopei la un autoturism aceasta schimband caracteristici ale autovehiculului precum consumul,afisarea kilometrajului ,s.a.Alte marimi ,ca de exemplu 185/65/15 fata de 185/60/15 recomandate de producator si aici ma refer la modelele masinii din anii 2003,2004... s-ar putea folosi si care ar fi influenta lor? O diferenta de inaltime a anvelopei in special fata de indicatiile din cartea masinii ar putea duce la atingerea anvelopei de pasajul masinii la o greutate mai mare ? Astept pareri si experiente pe cont propriu de la dvs. Smile

La multi ani si un an mai bun decat 2010!
  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
daca vrei sa nu ai probleme cu politia rar-ul si alte autoritati de pe la noi care or mai fi ele este recomandabil sa le ai montate pe cele trecute in cartea de identitate a masini
  • topyion

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Meriva 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
e_alin a scris:daca vrei sa nu ai probleme cu politia rar-ul si alte autoritati de pe la noi care or mai fi ele este recomandabil sa le ai montate pe cele trecute in cartea de identitate a masini


Da,in legatura cu RAR-ul ai dreptate, totusi in noile certificate de inmatriculare nu mai se specifica marimea anvelopelor . E un sfat bun ,dar momentan nu gasesc anvelope de iarna ,stocurile pentru 185/60/15 in magazine si depozite s-au epuizat din cauza obligativitatii echiparii autoturismelor cu cauciucuri de iarna si de obicei este o marime de anvelopa mai putin solicitata.Caut variante .Merci oricum.
Skip ads

  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am anvelope de iarna cu dimensiunea 195/65/15 si vreau sa scot in evidenta faptul ca nu atinge la hopuri iar cu politia nu m-am confruntat inca.
Cu respect.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Idem si foarte de acord cu raducu!
La multi ani!
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
raducu ion a scris:Eu am anvelope de iarna cu dimensiunea 195/65/15 si vreau sa scot in evidenta faptul ca nu atinge la hopuri iar cu politia nu m-am confruntat inca.
Cu respect.


Diferenta este destul de mare fata de standard... 1,5 cm inaltimea talonului si 1 cm latimea cauciucului. Nu este un pic cam mare? Ai schimbat si jentile din cauza latimii diferite a cauciucului? De vara ce cauciucuri ai? Ma gandeam sa imi pun 205/50 R16 (dimensiune autorizata de producator conform cartii tehnice). Stiu ca nu sunt recomandate pt iarna.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Jentile de iarna sunt de tabla sunt R15 si au 6J latime 4x100 , vara am jenti de aliaj R16 si au 8 J latime se pot vedea la sectiunea tuning Meriva , ca dimensiuni cauciucuri de vara am incercat 215/55/16 dar la hopuri i-mi atingea in aparatoarea de plastic de la pasajele din spate , apoi am trecut pe 205/45/16 nu au mai atins dar masina a devenit foarte rigida si in prezent jentile de vara sunt echipate cu 205/55/16 ( am cautat foarte mult 205/50/16 dar nu se gasesc asa usor).
Cu respect si La Multi Ani Cool
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
raducu ion a scris:am trecut pe 205/45/16 nu au mai atins dar masina a devenit foarte rigida si in prezent jentile de vara sunt echipate cu 205/55/16 ( am cautat foarte mult 205/50/16 dar nu se gasesc asa usor).


La ce te referi mai exact prin foarte rigida? Ai observat alte modificari in comportamentul masinii cu noile "dimensiuni" (pozitive sau negative)?
-consum
-aderenta in curbe
-etc
Inainte ai avut cele standard 185/60/R15? Parerea mea este ca sunt un pic cam mici (distanta prea mare de la cauciuc pana la aripa...)
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Comportamentul masinii cu dimensiunile de 205/45/16 a devenit foarte vizibil mai bun , aderenta foarte buna , curbe luate cu viteza mai mare , stabilitate foarte buna (o alta masina , nu balanseaza deloc) , consumul de combustibil nesemnificativ ( in jur 200 ml benzina in plus).
Aspecte negative : rigiditate crescuta la mers pe drumurile patriei noastre si c-am atat.
Multi spun intradevar ca omoara bucsaraia, servodirectia ( intradevar daca se depasesc limitele ) dar tinand cont ca in carte sunt trecute dimensiunile: 185/60/15 sau 205/50/16 (date de producator) nu cred ca sunt probleme. (am parcursi in jur de 55000km cu ea si inca nu bate nimic). Meriva in prezent are 108000km la bord.
Cu respect. Cool
  • topyion

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Meriva 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
topyion a scris:Salut,va rog o parere despre marimea anvelopelor la Meriva .Se stie ca este important a se lua de baza indicatiile producatorului privind marimea anvelopei la un autoturism aceasta schimband caracteristici ale autovehiculului precum consumul,afisarea kilometrajului ,s.a.Alte marimi ,ca de exemplu 185/65/15 fata de 185/60/15 recomandate de producator si aici ma refer la modelele masinii din anii 2003,2004... s-ar putea folosi si care ar fi influenta lor? O diferenta de inaltime a anvelopei in special fata de indicatiile din cartea masinii ar putea duce la atingerea anvelopei de pasajul masinii la o greutate mai mare ? Astept pareri si experiente pe cont propriu de la dvs. Smile

La multi ani si un an mai bun decat 2010!



Multumesc celor care si-au spus parerea pe acest topic,se confirma faptul ca cine detine mai multe informatii este un om puternic.Am gasit pana la urma anvelope de 185/60/15 la un depozit in Pitesti ,Kleber Krisalp HP2 este modelul,la pretul de 239 ron/buc/+taxe curier, am facut comanda online si astept sa le aduca curierul. Multumesc inca o data si un an bun! Very Happy
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
raducu ion a scris: in carte sunt trecute dimensiunile: 185/60/15 sau 205/50/16 (date de producator)

M-am uitat si eu de curiozitate in Cartea de identitate a masinii si la dimensiunianvelope am trecut doar 185/60/R15. La voi sunt specificate mai multe dimensiuni? In cartea tehnica ce am primit-o cu masina (acel manual cu sfaturi/indicatii) apar intr-adevar mai multe variante (in functie de motorizare), in cazul meu inclusiv 205/50/R16. Daca vreau sa imi pun astfel de anvelope/jenti ce trebuie sa fac pt a nu avea probleme la ITP/cu politia?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR