Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
De cand am cumparat aceasta masina,astra h 13 cdti caravan,m-i se pare tare zgomotoasa la interior,se aude toba finala in interiorul masinii foarte tare,in special intre 1900 si 2100 de turatii.Rog posesorii de astfel de astre sa-mi zica daca si la ei sunt asa zgomotoase.Am avut astra g si nu se auzea nimic in ea,era foarte silentioasa,asta e zgomotoasa rau.Am observat ca nu are toba la misloc,vine direct din motor pana in spate,asta sa fie problema?


Ultima modificare facuta de cuculica la Lun 31 Jan, 2011 12:05 am, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • Gigi46

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Logic, daca n-are intermediara, cum ai vrea sa se auda? Sunt curios cum ai luat-o si ce identificare i-ai facut la RAR sau nu i-ai facut
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Si la modelul in 5 usi lipseste intermediara, iar cei din service ziceau ca toba finala tine si locul celei de mijloc...nu prea cred dar sa zicem ca este ca ei
La mine, singurul zgomot(mai mult ca o rezonanta) apare de la 1800-2000 cand accelerezi puternic si la 2800-3000 rpm in sarcina.(depasiri, urcat pante..etc)
La mine se auzea destul de tare cand masina era noua, acum vad ca s-a mai diminuat zgomotul...
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Gigi46 a scris:Logic, daca n-are intermediara, cum ai vrea sa se auda? Sunt curios cum ai luat-o si ce identificare i-ai facut la RAR sau nu i-ai facut
Nu am avut nici o problema la RAR,astra ta are toba la misloc?
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Viz a scris:Si la modelul in 5 usi lipseste intermediara, iar cei din service ziceau ca toba finala tine si locul celei de mijloc...nu prea cred dar sa zicem ca este ca ei
La mine, singurul zgomot(mai mult ca o rezonanta) apare de la 1800-2000 cand accelerezi puternic si la 2800-3000 rpm in sarcina.(depasiri, urcat pante..etc)
La mine se auzea destul de tare cand masina era noua, acum vad ca s-a mai diminuat zgomotul...
La fel mi-au zis si mie la service,dar e foarte galagioasa nu-mi place deloc.Oare daca as face o modificare si ia-s pune o toba la misloc ar merge,nu-i ia-u din putere?
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este cazul de motat o toba in plus, cel mai bine verifica prinderile pe traseul de evacuare, racordul flexibil, chiar si toba finala...poate nu isi mai face treaba cum trebuie...
Sunt unele modele de Astra cu z13dth care vin cu filtru de particule si nu au probleme cu "puterea motorului"....Teoretic, un obstacol (o toba) in plus va afecta evacuarea gazelor arse, implicit si puterea motorului.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu am filtru de particole,iar racordul l-am verificat e bun.Toba finala e ca noua.Cateodata se aude si la relanti un uuit.As fi curios cum se aude si la alta masina ca a mea,dar nu am pe nimeni in zona.Am fost cu un ford focus tot break si nu se aude nimic in ea.Sa fie defecta toba,sa nu aiba ce trebuie in ea?
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am astra H 1,3cdti, 5u cu toba zgomotoasa. Am schimbat 2 tobe in garantie. Cei din service au crezut ca s-au dus sitele. Nu s-a imbunatatit nimic.
Exista si o solutie in EPC, schimbarea agatatoarelor de cauciuc. Solutia asta nu au aplicat-o in service, pt ca spuneau ca ei nu stiu de ea.
Eu cred ca un batator acustic, cum exista pe logan diesel putea rezolva problema. Batatorul acustic se proiecteaza in functie de frecventele de rezonanta, deci nu mere pe Astra unul de logan.
Skip ads

  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
George, daca ai acces la EPC, ne poti spune si noua mai multe despre acele agatatoare de cauciuc o serie ceva?
sau altcineva care are instalat un astfel de soft.
Merci.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
[/quote]Crezi ca daca schimbam agatatorile nu o sa se mai auda asa tare?Stii pe cineva care a facut?La ce-i zici tu batator acustic?
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vezi cum arata batatorul, pe topicul asta, cateva posturi mai jos sunt 3 poze cu el http://www.daciaclub.ro/Ant...t10329-s1800.html

Ma uit acasa si postez o poza maine cu imaginea din epc.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
george_slz a scris:Vezi cum arata batatorul, pe topicul asta, cateva posturi mai jos sunt 3 poze cu el http://www.daciaclub.ro/Ant...t10329-s1800.html

Ma uit acasa si postez o poza maine cu imaginea din epc.
Mai pus pe ganduri,astept poze,tu ti-ai facut ceva sau tot cu zgomot stai?
Skip ads

  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu am incercat, pt ca 1,3 cdti nu 1,5 dci. Alte frecvente de rezonanta. Daca vrei, poti sa achizitionezi piesa http://www.autopol.ro/piese...-s-103-p-335.html
Desigur meri in Vitan si o iei, la un pret decent!
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Crezi ca s-ar potrivi la noi?As merge in Vitan,dar nu am drum,sunt din provincie.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Colegii cu astre h 13 cdti da-ti si voi o parere,la voi cum se aude in interiorul masinii?
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
poza din tis
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@George_slz,tu ai comandat piesa asta?unde vine pusa in locul agatatorilor de cauciuc?multumesc de informatie!
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat agatatorile de cauciuc la toba finala.Multumesc lui George_slz ca a fost dragut si mi-a dat codul piesei.Pot sa va zic ca s-a schimbat total zgomotul in interiorul masinii,nu mai este asa zgomotoasa,nu se mai aude uuitul ala puternic,e alta masina!Operatiunea a durat 10 minute!Agatatorile nu le-am pus noi,le-am luat de la o astra g botita,dura doua sau trei zile pana veneau cele noi si nu am mai avut rabdare!Nu ezitati,schimbatile si voi,veti vedea diferenta! prima poza sunt cele de pe masina,iar a doua poza sunt cele care le-am pus acum
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumim George de info!
Imi dau seama ca zgomotul era mult mai mare la tine cuculica. Din ce tin minte, la mine toba este prinsa cu agatatorile noi.(cele din poza 2).

De curiozitate, pe traseul de evacuare mai sunt si alte agatatori care sa fie inlocuite?
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cu placere. Cred ca am pe acasa 2 distantiere "linistite".
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR