Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • costelconstantin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Intentionez sa cumpar acest model si de la dealer nu sunt lamurit cu acest aspect (motiv "e prea nou modelul").
Ma puteti lamuri?
Skip ads

  • Azrael

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ce vrei sa sti mai exact? Cu ce "aspect" nu esti lamurit?
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@Azrael:

@costelconstantin: cum ai zis "e prea nou modelul" nu cred ca gasesti un raspuns exact aici....momentan, incearca pe "goagal" poate gasesti ceva despre consum
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am gasit asta acum mai pune si tu 1 litru in plus 2 pana se lasa motoru Very Happy

http://carscoop.blogspot.co...-diesel-with.html

http://www.carzone.ie/new-c...Insignia/2.0CDTI-(160PS)-SE-6-SPEED-4WD/800151620100901/technical/
Skip ads

  • Azrael

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Scuze, nu am fost atent... eu pe 2.0 CDTI 4x4 am scos un consum mixt de 8. In oras am avut cam 10.5-11 ( conditii de iarna ) si in afara pe la 6-6.5. Stil de condus mai agresiv. Consumul este din timpul ultimelor zile, deci la temperaturi sub 0.
  • ionutxxx

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
exact ce ziceam si eu in linkurile de mai sus dadea 6-6.5 deci mai pui 1-2 litri Very Happy
  • costelconstantin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Azrael a scris:Scuze, nu am fost atent... eu pe 2.0 CDTI 4x4 am scos un consum mixt de 8. In oras am avut cam 10.5-11 ( conditii de iarna ) si in afara pe la 6-6.5. Stil de condus mai agresiv. Consumul este din timpul ultimelor zile, deci la temperaturi sub 0.


Multumesc,
De cat timp o ai? (km)
Ce parere ai , merita sa platesc sistemul sau doar e o greutate in plus si costuri de intretinere mai mari?
Mai are putere motorul?
  • Azrael

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu e a mea, e a tatalui. Masina are 12.000 km, eu am facut vreo 3.000km cu ea. Are cam 4 luni vechime.

Motorul are putere si se infige bine, chiar daca mai are pana se lasa de tot. Merita 4x4 doar daca ai nevoie de acel sistem. Ai mei stau pe un deal si iarna nu pot sa urce fara 4x4. Desii am avut mari dubii in privinta sistemului de tractiune integrala de la Insignia, el functioneaza absolut impecabil. In cazul in care mergi pe asfalt si cateodata pe munte atunci nu ai nevoie de 4x4. Iti cresti consumul inutil. Daca in schim mergi prin zone mai dificile iarna, merita. Totul se rezuma la nevoile tale. Pentru un drum de munte e suficient tractiune fata + cauciucuri bune (chiar daca nu e dat cu antiderapant. Eu am o astra J si nu am avut probleme cu ea). Pentru dealuri cu inclinatie mare ( cum mai sunt pe la periferia oraselor de deal, stradutele acelea inguste si abrupte Smile ), e nevoie de 4x4.
Skip ads

  • costelconstantin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Azrael a scris:Nu e a mea, e a tatalui. Masina are 12.000 km, eu am facut vreo 3.000km cu ea. Are cam 4 luni vechime.

Motorul are putere si se infige bine, chiar daca mai are pana se lasa de tot. Merita 4x4 doar daca ai nevoie de acel sistem. Ai mei stau pe un deal si iarna nu pot sa urce fara 4x4. Desii am avut mari dubii in privinta sistemului de tractiune integrala de la Insignia, el functioneaza absolut impecabil. In cazul in care mergi pe asfalt si cateodata pe munte atunci nu ai nevoie de 4x4. Iti cresti consumul inutil. Daca in schim mergi prin zone mai dificile iarna, merita. Totul se rezuma la nevoile tale. Pentru un drum de munte e suficient tractiune fata + cauciucuri bune (chiar daca nu e dat cu antiderapant. Eu am o astra J si nu am avut probleme cu ea). Pentru dealuri cu inclinatie mare ( cum mai sunt pe la periferia oraselor de deal, stradutele acelea inguste si abrupte Smile ), e nevoie de 4x4.


Da , m-am mai gandit.
90% merg in oras.
Cred ca renunt la 4*4.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
La ce iti trebuie 4x4 pe genul asta de masina? Chiar si pt 90% in oras, Insignia nu se preteaza. Masina mare, loc de parcare gasesti greu, consumul o sa fie foarte mare datorita greutatii masinii. Pt utilizare 90% oras ar fi indicata o masina mai mica.
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Poate are familie si nevoie de spatiu mai mare de depozitare. Ce sa faca atunci cu o piticanie?
  • Rachim

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Sau poate ca ii place masina. Asta un motiv dstul de bun. Scuze de offtopic.
Skip ads

  • costelconstantin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Gata !
cosmo 2.0 cdti 160 cp mt6 4 usi
optionale
• Vopsea metalizata – Carbon Flash (negru) 379
• Pachet Driver II, PH3X
o Faruri bixenon adaptive (include sistem de spalare faruri cu lichid sup presiune) si reglare automata pe 9 directii
o Senzori parcare fata si spate 944
• Tapiterie din piele Siena, perforate, neagra cu extensie pentru sezut, scaune fata incalzite, scaun sofer ventilat, TAAV 1512
• Radio CD 500 NAVI (include color info display de 7”, sistem audio cu 7 difuzoare, premium, antena radio cu profil aerodinamic, conexiune USB), UXW 496
• Roata de rezerva, QQ5 44
• Scut metalic 85
• Scaun sofer cu reglare electric pe 8 directii si memorie (include scaun pasager reglabil pe inaltime - 6 directii, suport lombar reglabil pe 4 directii, si oglinzi exterioare pliabile electric, incalzite, electrocromatice 423
• Jante din aliaj 18*8, desing cu 5 spite duble, pneuri 245/45R, Q02 0
• Covorase originale fata / spate GRATUIT
• PACHET LEGISLATIV (trusa de prim-ajutor, extinctor, triunghi reflectorizant) GRATUIT
20700 euro fara tva
  • ticadaniel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca ai cumparat sa o stapanesti sanatos si sute de mii de km fara probleme.
  • IchLiebeEineHabe

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Ai tot ce-ti trebuie pe ea! Deci cu TVA inclus ajunge la 25.668 Euro.
Ce termen ti-au dat?
  • costelconstantin

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
doua saptamani
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare pentru cei cu Insignia - voua v-a venit compartimentarea de la torpedou (adica aveti un separator care va ofera facilitatea sa puneti de exemplu o carte in partea de sus a torpedoului)?
  • fogardi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 TDCI 160 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:La ce iti trebuie 4x4 pe genul asta de masina? Chiar si pt 90% in oras, Insignia nu se preteaza. Masina mare, loc de parcare gasesti greu, consumul o sa fie foarte mare datorita greutatii masinii. Pt utilizare 90% oras ar fi indicata o masina mai mica.


Salut!
Iti trebuie sistemul 4x4 atunci cand este umed pe jos, cand ninge, cand mergi la bunica la tara, cand intrii in curbe cu viteza, cand mergi cu prietenii la gratar, cand vrei sa urci bordura, etc. Nu trebuie confundat un turism 4x4 cu o masina of road 4x4 (Mitsubishi Pahero, Toyota Land Cruiser, Land Rover Discovery, etc), la fel cum nu trebuie confundat sun SUV 4x4 cu o masina amintita mai inainte in paranteza. De ce? pentru ca au aplicatii diferite.

Despre sistemul de tractiune folosit pe noua insignia 4x4 (sfarsitul 2010 catre zilele noastre), va pot spune niste lucruri uimitoare:
In segmentul Insignia competitori care mai au sisteme 4x4 sunt:
– VW Passat
– Skoda Superb
– Audi A4
– BMW seria 5
– Exista 3 sisteme constructive pentru 4x4 in acest segment:
– Haldex: Insignia, Passat, Superb
– Torsen: Audi
– xDrive: BMW
– Haldex si xDrive sunt net superioare sistemului Torsen pentru ca sunt adaptive si
predictive (reactioneaza inainte, sau foarte repede, la pierderea aderentei pe o punte)
– Torsen este un sistem reactiv(reactioneaza dupa pierderea aderentei pe o punte)
si foarte putin adaptiv; setarea de baza a distributiei cuplului este 50/50 intre
putea fata si cea spate si poate varia doar pana la 70/30 respectiv 30/70

Sistemul Haldex care echipeaza Insignia este ultima generatie de sisteme 4x4 ale
producatorului Haldex fiind superior celor care echipeaza masinile din grupul VAG
(Passat si Superb).
– Iata cateva detalii de functionare:
– Este un sistem predictiv - preintimpina pierderea aderentei pe o punte.
– Pleaca de la o distributie a cuplului de 90/10 intre puntea fata si cea spate si poate
ajunge la 0/100 sau 100/0 in functie de conditiile de rulare.
– Este un sistem silentios si economic. In conditii bune nu sunt cuplate ambele
punti pentru a nu creste fara rost consumul de carburant.
– Este ultima generatie de sisteme Haldex si echipeaza pentru moment doar
Insignia si Saab (http://www.haldex-xwd.com )

De ce Insignia 4x4?
– Pentru ca:
– Este optimizat pentru masinile din acest segment; Torsen sunt mecanice,
zgomotoase, grele si cresc consumul fiind cuplate tot timpul
– Este ultima generatie de sisteme Haldex (spre deosebire de sistemele Haldex
de la concurenta)
– Nu necesita intretinere; este capsulat si nu necesita revizii (cele de la VW si
Skoda necesita schimburi de ulei si de filtru,cost 200 Euro)
– Poate face distributia cuplului si intre rotile spate stanga si dreapta
(sistemele de la VW si Skoda nu fac acest lucru)
– Este mai ieftin decat sistemul xDrive

Eu am primit masina Insignia, edition cdti2.0 160 HP 4x4, jante 18" faruri adaptive, climatronic si cateva optionale, de la serviciu si este foarte placuta la drum lung, iar de cand a nins in decembrie am uitat cum este sa "faci balans" cu masina dand inainte si inapoi, ca sa iesi din locul de parcare.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Lucifer_The a scris:Am si eu o intrebare pentru cei cu Insignia - voua v-a venit compartimentarea de la torpedou (adica aveti un separator care va ofera facilitatea sa puneti de exemplu o carte in partea de sus a torpedoului)?


E lasat la optionale; eu nu am polita/separatorul. Ca sa fim tot off-topic, oare torpedoul este sau se poate face refrigerant?
LE : din ce in ce mai mult am impresia ca noi suntem de vina ca am cumparat Insignia...
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:
Lucifer_The a scris:Am si eu o intrebare pentru cei cu Insignia - voua v-a venit compartimentarea de la torpedou (adica aveti un separator care va ofera facilitatea sa puneti de exemplu o carte in partea de sus a torpedoului)?


E lasat la optionale; eu nu am polita/separatorul. Ca sa fim tot off-topic, oare torpedoul este sau se poate face refrigerant?
LE : din ce in ce mai mult am impresia ca noi suntem de vina ca am cumparat Insignia...


Am avut ocazia sa fiu langa masina cand mi-au desfacut bordul pentru a instala navigatia aftermarket. Am vazut si cand au scos torpedoul afara si mi-au aratat in spate gaura pentru refrigerare insa nu exista conducta care sa aduca aerul - deci s-ar putea insa lipseste o teava/racord care ar putea aduce aer conditionat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR