Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Discurile au fost originale sau aftermarket? Daca o luam prin eliminare si ai schimbat doar discurile poate discurile sunt problema. Nu corespund ca dimensiuni. Cu toate ca daca ai schimbat doar discurile ar putea sa faca zgomot doar placutele.Asa ochiometric poate zici ca sunt la fel. Sa fie ovalizate dupa 12.000 KM mi se pare curios.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat si discuri si placute, cu unele originale GM.
Am avut optiunea de a alege Zimmermann perforate, sau originale GM.
Tocmai in ideea de a nu avea probleme, zgomote, neconcordante, am zis sa pun originale, sa nu am surprize. De ce ti-e frica nu scapi.
Nu spun ca zgomotele ( troncanitul ala metalic, la socuri mai puternice, ca si cum ceva tabla metalica nu ar fi prinsa bine, si ar atince alt metal ) ar fi de la discuri sau placute, dar nu pot sa-mi dau seama exact de la ce e.
Scartaitul la franare e clar de la disc si/sau placuta. Plus ca discurile au fost masurate acum aprox 1000km la revizie, si au constatat ca au o abatarere fata de normal, dar inca sunt in "parametrii". Totusi, de ieri au inceput sa si scartie, destul de urat, cand sistemul de franare e incalzit, si atunci am ajuns la concluzia ca se vor schimba discurile pe garantie.
Ideea e ca, daca totusi ceva nu e ok acolo, si ceva joaca/bate/troncane, sa nu am aceleasi pb din nou, si problema cu ovalizatul discurilor sa fie provocata de alte probleme... ( de condus stiu sa conduc, deci "eroarea umana" iese din calcul Smile fiind mai mult decat clar un defect de fabricatie, sau unde defect al sistemului de franare, ceva fiind dezechilibrat, sau avand un joc, si au dus ovalizare )
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Deci, ieri am fost la service si am schimbat PE GARANTIE discurile ( placutele a trebuit sa le platesc - ok, nu-s o avere oricum ).
Am mai specificat inca odata toate zgomotele care apareau.
Le-am lasat masina toata ziua.
In afara de schimb discuri si placute fata, au zis ca au verificat absolut tot ce tine de frane, directie, suspensie, inca odata, si nu este absolut nicio pb la nicio componenta. Dupa DT efectuat de ei, au zic ca zgomotul nu mai apare.
Surpriza, zgomotele au disparut COMPLET. Nu pot sa-mi dau seama ce a fost, sau de la ce, dar nu se mai aude nimic. Nici troncanitul metalic, nici scartaitul la franare... totul este ok.
Deci, cu parere de rau ca nu am un raspuns concret cu rezolvarea problemei, dar in urma schimbarii din nou a discurilor si placutelor, MOMENTAN, zgomotele au disparut.
Sper sa fi disparut de tot, nu doar temporar Smile
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Din intamplare, ai facut poza la kitul nou de placute? Eu cred ca ori port etrierul nu a fost strans bine, ori jucau placutele in port etrier. Din pacate e cam greu sa iti dai seama.
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu am nicio poza. Eu nu am stat langa masina. Am lasat-o dimineata, si am luat-o dupamasa.
Au zis ca nu au umblat la nimic altceva decat ce au demontat/remontat pentru discuri si placute.
Nu-mi dau seama ce nu putea fi la locul lui inainte...
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
troncanitul o sa reapara dupa ce se mai manaca placutele si vor avea mai mult loc de joc.... asa s-a intamplat si la mine ... am schimbat discurile si placutele cu ATE si dupa vro 5k au inceput usor usor sa revina zgomotele.
  • darius_86

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 Y1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Buna
Am un opel astra j 2012, 1.7 cdti cod motor A17DTE de 96 kw, 130 cai, hatchback.
Vreau sa va spun ca si eu am avut *si iar am* aceeași problemã cu zdranganitul la denivelari si de 3000 km am schimbat pe fata set culisantii etrieri si plãcute frana, pe original, costand 600 ron in reprezentanta opel Arad. Dupã schimbare absolut 0 sunete, se auzeau pur si simplu telescoapele cum lucrau de frumos la denivelari ca dupa 2000 de km sa înceapã iar zgomotele. Sunt 3000 de atunci, am facut un drum lung Arad-Mamaia si nu vreti sa va spun cum suna, pur si simplu mi rusine cu ea, peste toate denivelarile de la trecerile de pietoni de pe bdul Mamaia tre sa merg cu 5 km pe orã sa fie sunet normal altfel parca merg cu tramvaiul. Sincer de masina sunt super mulțumit per ansamblu, dar acest sunet ma face sa o vand . Am fãcut sesizare in scris la Grup West Opel Arad și vad ce rezolvare este. Doar sunt in garantie . Asta e experienta mea
Darius, ARAD
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand mi se pare exagerat pretul pt. 4 rahaturi de culise si 4 placute de frana , 600 lei....eu le schimb singur cu aprox. 200 lei .
In al doilea rand , de unde stii ca zgomotele provin tot de la etrieri , nu prea cred ca s-au uzat asa repede culisele alea originale de cateva milioane setul, poate se aud zomotele de la altceva . Ai incercat sa ciupesti putin frana exact cand se aud zgomotele , dar fara sa se opreasca masina sa vezi daca se mai aude ceva .Daca nu se mai aude cand franezi usor , sigur este tot de la etrieri , daca da e altceva.
Eu nu ii dau de cap cu troncanelile de cand o am , de aproape 3 ani si nu stiu ce sa ii mai fac , am cheltuit cateva zeci de mil. degeaba.Deja mai are putin si se rupe sfoara de la protap .....
Skip ads

  • darius_86

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 Y1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Deci înainte sã schimb culisantii fãceau exact la fel , trancaneau roțile, ambele , la denivelari, când pun frânã, oricât de putin as ciupi frana, se face liniste , dar dupã ce le-am schimbat s-a fãcut liniste la denivelari , atunci sa nu fie de la culisantii? Dar de la ce sa fie daca sunetul este exact ca inainte ?
Va multumesc
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Mai fa o data testul cu frana si vezi daca tace , daca da tot de acolo este , daca nu poate fi de oriunde , e greu de spus , trebuie verificat.
  • darius_86

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 Y1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Testul cu frana il fac de fiecare datã când pun masina in miscare și trec peste denivelari, si tace de fiecare datã! Momentan sunt la mare si cand o sa ma întorc acasã la Arad am sa merg la Opel unde le-am si schimbat si am sa va tin la curent cu ce o sa se întâmple cu acești nenorociți de culisanti.
Toate bune
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Da , corect daca zici ca nu se mai aude la franari , tot de acolo este .Mergi inapoi la ei sa vada ce are.
Skip ads

  • darius_86

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 Y1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
O sa merg sigur ! Nu las asa ca sincer mi rusine sa mai ies cu ea la ce zgomote se aud de la denivelari. O sa va tin la curent
Si da, pretul a fost 600 de ron, culisele au fost 240 setul pe fata originale GM , setul plãcute fata a fost 120 ron si diferenta a fost manopera. Asta e macar de mi se rezolva problema !
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Stiu cum e cu zgomotele , mie mi s-a acrit de ele , zici ca e facuta de extraterestri , da nu ii dau de cap , nici cei la service si nici eu care am stat sub ea de nenumarate ori, i-mi ie si rusine sa iau pe cineva in masina , dar i-mi fac timp si ma duc cu ea la alt service poate ..poate ...ii dam de leac.Nici nu pot sa o vand asa , pierd la bani.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
1. Demontezi rotile;
2. Tragi/impingi brusc de etrieri si sesizezi daca fac zgomot;
3. Scoti etrierii si verifici daca placutele au joc in portetrieri si daca fac zgomot.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca era pt. mine , colegu Tai-Pan , nu e cazu , am schimbat tot , suporti etrieri cu modele mai noi , culise , placute , discuri , nu are joc in etrieri si nici nu tace la franari , am schimbat , bascule noi , amortizoare , arcuri si flanse originale gm , o planetara care avea joc si restul verificate si nu exista joc nicaieri , dar totusi troncane de zici ca are bieletele antiruliu duse , cam asa se aude si troncane bine .
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Era pentru @darius_86, care a pus mana doar pe tastatura....
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Aha , am inteles , dar el are deja garantie la piese si manopera la reprezentanta si sigur va merge acolo .
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Daca ai pus tot amortizoare de fabrica, nu ai rezolvat nimic. Mi le au schimbat pe garanție și zgomotul tot acolo era.Eu am pus ulterior Monroe și am schimbat flanșele cu unele Febi. Au trecut 5 ani și nu a mai revenit niciun zgomot. Asta presupunând cã bieletele antiruliu sunt bune.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Victor , am in garaj 2 perechi de amortizoare noi , una kyb si un bilstein si degeaba , plus cele care le aveam deja pe masina la cumparare , un kyb si unul gm original ,care sunt ok , dupa aceea am luat pe cele originale gm cu tot cu arcuri si flanse .Mai frate mor de ciuda , simt troncanelile in podea si nu stiu de unde ,se simte clar ca ca are jocuri mari pe undeva, am verificat in service o zi intreaga , impreuna cu mecanicii si nimic , totul este ok , mecanicii ridicau din umeri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR