Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • GabzZz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna seara. Am un opel vectra B din 2001 cu motor 2.0 DTI si e full. Treaba e ca nu stiu cum sa activez pilotul automat...stiu ca e un butonas la maneta de semnalizare dar nu stiu ce trebuie facut. Poate ma puteti ajuta cu ceva. Multumesc.
Skip ads

  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Iti trebuie doar o maneta de semnalizare cu butoane pentru Cruise control, o montezi pe aia in locul celei vechi, si gata.
Uite aici o discutie:

https://www.clubopel.com/vie...asc&start=100
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
adishoru el are masina full deci are maneta cu butoane in cauza doar ca nu stie sa o foloseasca. ideea e cam asa.... in timpul mersului apesi pe butonul dinspre tine. el ar trebuii sa iti seteze viteza maxima ca fiind cea curenta. la o urmatoare apasare a butonului ar trebuii sa observi ca masina se tureaza, deoarece fiecare apasare de buton iti creste viteza cu care circuli. pentru anulare apesi butonul mai mic din spate. daca gresesc ii rog pe cei care au cruise control sa ma corecteze
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
andreim4 a scris:adishoru el are masina full deci are maneta cu butoane in cauza doar ca nu stie sa o foloseasca. ideea e cam asa.... in timpul mersului apesi pe butonul dinspre tine. el ar trebuii sa iti seteze viteza maxima ca fiind cea curenta. la o urmatoare apasare a butonului ar trebuii sa observi ca masina se tureaza, deoarece fiecare apasare de buton iti creste viteza cu care circuli. pentru anulare apesi butonul mai mic din spate. daca gresesc ii rog pe cei care au cruise control sa ma corecteze


Ii fix invers Razz... Pentru activare se apasa butonul dinspre bord (la o viteza de peste 20km/h) o alta apasare a acestui buton creste viteza . La apasarea butonului dinspre tine viteza se micsoreaza. Butonul de "jos" are rolul de a opri pilotul automat la orice viteza(masina intrand in decelerare).
Skip ads

  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am incurcat butoanele. mersi ca m-ai corectat. eu am doar maneta si firele dar nu mi-am pus inca switchu si actuatorul. fiind benzina a nea nu vine cu ele din fabrica. o seara buna
  • GabzZz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles. O sa incerc si eu si o sa vad daca merge. Multumesc mult Smile
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
andreim4 a scris:am incurcat butoanele. mersi ca m-ai corectat. eu am doar maneta si firele dar nu mi-am pus inca switchu si actuatorul. fiind benzina a nea nu vine cu ele din fabrica. o seara buna


Modificarea la a mea a fost...instalarea switchului manetei...si 3 cabluri unul dintre care la ecu
  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Imi pare rau ca am dus in eroare, dar nici cerinta colegului nu a fost clara, trebuia sa spuna: "am pilot automat dar nu stiu sa-l folosesc" si primea toate indicatiile.
Deci, pe maneta ai 3 butoane:
sus: 2 butoane, unul cu o "ridicatura" - seteaza CC pe viteza curenta, si mentinut, creste viteza ca si cum ai accelera din picior
unul cu o "gaura" - mentinut, decelereaza pina la viteza dorita, sau, daca intre timp ai apasat frana sau ambreiajul, si apasind pe buton, revine la ultima viteza memorata.
jos: un buton lat, cu striatii, este butonul de reset
  • leulucian

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca s-a lamurit si i-a mers, si din cauza asta nu a mai intrat pe forum...poate cu alta ocazie ( problema, defect, s.a.m.d. ...)
Toata stima !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR