Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • stefystef

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
M-am uitat prin cartea service a masinii ( Opel Astra H Caravan ,motor 1.9 diesel,an 2007) si am constatat ca au fost schimbate sau reinnoite urmatoarele:

- Zahnriemen und Spannorolle = (curele si "tensionare") - asa am gasit ca inseamna

- Reinluftfilter (Pollenfilter) oder Aktivkohlefilter = (filtru de aer,filtru de polen,....,....)

- Kraftstofffilter = filtre de combustibil

- Getriebeol = "unelte" de ulei

- Bremsflussigkeit = lichid de frana

Intrebarea mea este urmatoarea : Am gasit si Keilrippenriemen = curea de transmisie (care nu a fost schimbata, fiind bifat NEIN- nu necesita nici o schimbare nu ca celelalte:JA-a fost inlocuita sau schimbata). La ce se refera CURELE SI TENSIONARE ? sau poate nu am tradus corect.
Se refera cumva la cureaua de accesorii (alternator,pompa,compresor....) ? ? ?
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
"Zahnriemen und Spannorolle" tradus cuvant cu cuvant inseamna "Curea cu dinti si rola intinzatoare" (Zahn = dinte, Riemen=curea, spann vine de la spannen=a intinde, Rolle = rola). Deci o fi cureaua de distributie, sau mai sunt alte curele cu "dinti"?
Nu cunosc termenii tehnici, stiu doar germana...
  • stefystef

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Iar cuvantul Keilrippenriemen ce inseamna? eu am gasit ca fiind Curea de Transmisie

Reinluftfilter (Pollenfilter) oder Aktivkohlefilter si [b]Getribeol[b] - imi poti spune ce inseamna mai exact? ti-as fii recunoscator.
  • stefystef

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
stefystef a scris:Iar cuvantul Keilrippenriemen ce inseamna? eu am gasit ca fiind Curea de Transmisie

Reinluftfilter (Pollenfilter) oder Aktivkohlefilter si Getribeol - imi poti spune ce inseamna mai exact? ti-as fii recunoscator.

Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Keilrippenriemen nu-mi spune prea multe, dar dupa ce zice google, e cureaua de transmisie. Getriebeol e uleiul de la cutia de viteze
  • stefystef

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Reinluftfilter (Pollenfilter) oder Aktivkohlefilter - am gasit cu google translate insemnand ceva filtre. Stii ce inseamna mai exact?

Totusi astept pareri si de la altii in legatura cu acea Curea cu dinti si rola intinzatoare si diferenta dintre Curea transmisie.
  • stefystef

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
stefystef a scris:Reinluftfilter (Pollenfilter) oder Aktivkohlefilter - am gasit cu google translate insemnand ceva filtre. Stii ce inseamna mai exact?

Totusi astept pareri si de la altii in legatura cu acea Curea cu dinti si rola intinzatoare si diferenta dintre Curea transmisie.


Imi spune cineva care.i diferenta dintre Curea cu dinti si rola intenzatoare fata de Curea transmisie ! !
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
prima e cureaua de distributie (pe lateralul motorului, acoperita de un capac)
cureaua de transmisie (sau accesorii) e in exteriorul motorului, tot pe lateral (are niste nervuri longitudinale pe interior) si invarte diferite chestii, cum ar fi compresorul ac, pompa servo, etc
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR