Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
calinbubu2004 a scris:...anul asta am luat la hotel de 5 stele un pachet all inclusive la numai 150 de euro de caciula...ceea ce e fantastic de putin pentru 6 zile....


Salut. De la ce agentie de turism ai luat biletul cu 150 euro cu all inclusive, ca tare tentant mai este.
Skip ads

  • calinbubu2004

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
royal travel & tours ...la hotel "Sol Luna Bay"...obzor..intra pe amfostacolo.ro sau litoralbulgaria.travel . si gasesti preturile acolo. eu le-am cumparat in februarie..si am prins si oferta de reducere de 20%. am platit pentru 2 persoane + un copil exact 1500.68 roni..cu toate taxele incluse..( 12 euro taxa de statiune).e un hotel care anul trecut era in constructie.in schimb daca vrei..am oferta de 16 euro pe noapte la hotel "Odessos" de 3 stele..dar nu e all inclusiv.
  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pentru orice membru al clubului sunt disponibil sa-l ajut cu sfaturi privind concediul in Bulgaria, sunt cetatean bulgar si am si o casa la mare in Bulgaria.

va pot recomanda statiuni si locuri de vizitat
dar ma limitez la ce am vazut eu live
Litoral: Albena, Golden Sands, Rousalka, Balchik, Varna, Bourgas, Nesebar, Sunny Beach ( si celelalte statiuni din inprejurimi)
Munte: Bansko, Pamporovo

Si SOFIA

scrietim pm sau in acest topic.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
poti recomanda cazare la particulari in albena? ceva relatii si preturi?
Skip ads

  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu am relatii dar pot sa-ti recomaand orase in jur unde sa cauti pe net
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sal.imi poti recomanda o cazare la particulari in Blacik-vrem sa ne cazam acolo si sa facem cate un tur prin Albena,Nisipurile de aur.Multumesc
  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Sal.imi poti recomanda o cazare la particulari in Blacik-vrem sa ne cazam acolo si sa facem cate un tur prin Albena,Nisipurile de aur.Multumesc


Bacik e la vreo 18 km de albena si 28 de nisipuri, i-ti recomand sa cauti la Kranevo care este intre statiuni si e plin de pensiuni.
cauta pe net

http://www.kranevo.info/indexen.html

http://www.kranevo.info/shtastliveca_en.htm
  • emirela

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cine ma ajuta si pe mine ?
Merg in august in concediu la Nisipurile de Aur , 10 zile . Deci am urmatoarele intrebari .
1. Exista o taxa de drum la ei ? Daca da care este pretul si de unde e mai rentabil sa o achiti ?
2. Este legal la Bulgari cu detector radar ?
Daca aveti alte sfaturi ce trebuie facut sau de ce sa ma feresc le primesc cu mare placere. Merci mult !
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Anii trecuti taxa era de 5 euro/10 leva pentru 7 sau 10 zile parca, platibila in vama (Vama Veche), e un ghiseu pe stanga dupa granita..
Detectorul l-am folosit fara probleme pana la Albena sau Nisipuri. Adevarul e ca nici politie n-am intalnit Mr. Green

Colegul emo66 poate stie mai sigur...

Concediu placut!
  • TITI17

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Anul acesta (22.04-02.04.2009) tot 5 Euro era vigneta. Eu am trecut pe la Giurgiu si nu era nimeni la ghiseu, asa ca am platit la OMV cu cardul.
Concediu placut.
  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cum au zis si colegii

vignieta e 5 euro sau 10 leva pe 7 zile si se ia din vama sau la peco

daca treci pe la giurgiu mai e 25 ron podul si 6 euro la intoarcere la bulgari

am fost controlat de 2 ori din 6 iesiri anu asta
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
emirela a scris:2. Este legal la Bulgari cu detector radar ?


NU.
Skip ads

  • Emo66

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
confirm si eu faptul ca este ilegal sa ai detector radar in BG.

amenda si confiscare
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La granita de dupa 2 mai , buvigneta e 12 leva sau 25 RON. E afisat si pretul de 5 euro , dar nenea cu bariera nu accepta euro in zilele in care trecem noi.

Pentru colegul din Bulgaria , emo(brrrrrr) , imi poti recomanda o cartela buna pentru sms Bulgaria-Bulgaria? gen oferta cosmorom(stiu ca se intituleaza altfel) sau vdf cu 400min+400sms sau orange....

O mica antentionare pentru cei care intalnesc prima oara un sens giratoriu semnalizat ca atare[b] ,
adica trei sageti albe , care se alearga una pe cealalta intr-un disc albastru. Uitati ce a-ti invatat la scoala , mai e un semn , construit de cefe groase+castraveti murati. E un triunghi cu margimile rosii cu vf in sus , in centrul caruia se afla un cerc negru.
Ei bine , asta inseamna ca , chiar daca aveti semnul

dupa ce ati intrat in intersectie , nu mai aveti prioritate.( Asta e o gluma , nu oreclama)

Daca m-am facut de tot cacatul , si semnul asta exista si la noi , promit sa mananc 12 castraveti saptamana asta.


Acu , ca am rezolvat problema circulatiei pe drumurile publice in tara vecina, am si eu un necaz. Pe partea economica. Bai fratioare , voi daca aveti leva inghetata la paritatea ultimului curs marca-euro , cum pua mea simtiti criza.
Inteleg (ma fac) ca 1 euro=1,95 leva acu 1 an si astazi e acelasi curs. Voi nu aveti inflatie?
Daca domnu premier,guvernator , presedinte de colhoz (sau ce functie aveti voi acolo) se incapatineaza sa tina cursul fix , asta inseamna ca ca noi , turistii romani , cu siguranta vom plati mai mult ca anul trecut(noi pierzand prin devalorizarea leului fata de euro , leva ramanand blocata fata de euro la un curs fix)
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Bulgarii au acelasi curs leva-euro de trei ani . Asta nu-i ampiedica sa-ti ia bani la tot pasul . Pe absolut orice vor bani mai ales cand te vad strain de cauza . Au magnet la bani ce mai . Rovinieta este 5 euro dar in lei , mi s-au cerut 28 ron . La parcare nu calculeaza la 24 de ore. Daca bagi masina in parcare la ora 19 i-ti iau banii ca si cum ai bagat-o la 7 dimineata. Crying or Very sad si e 5 leva pe zi . Pentru "emirela"ai grija mare cu parcarea . Nu te zgirci pentru 5 leva pe zi . I-ti ridica masina cat ai zice peste . Daca ai ghinionul asta o gasesti intr-o parcare dea lungul complexului riviera exact pe unde intri in statiune . Dar taxa nu mai este 5 leva e mult mai mare in functie de cate ORE sta masina la ei . Eu pe 3 ore am dat 48 de euro si nu ai cu cine sa te certi . Am sunat inclusiv la ambasada romaniei din sofia si mi-au spus ca nu-i probema lor si sa platesc . Cu toate ca am masina inmatriculata in bulgaria si in acelasi loc mai erau masini parcate numai pe a mea a saltat-o . Au informatori taximetristi care-si iau procent la fiecare masina . Shocked
  • ircip

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Buna,

Am si eu o intrebare pt ca am vazut ca ai fost la acest hotel din Bulgaria, spune-mi te rog care a fost impresia ta despre acest hotel, l-ai recomanda..............ce poti sa imi spui despre mincare si conditii. trimite mi un mesaj privat.
Multumesc mult
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ririnel a scris:M-am intors de ceva vreme dar nu am apucat pana acum sa dau detalii. Scuze!

De ce nu mi-a placut la Albena:
- statiunea mult mai mica;
- constructii mai vechi, fara amenajari interioare si exterioare deosebite;
- camera de hotel mai mica, pe jos gresie, nu mocheta ca la hotelul de anul trecut;
- serviciile hoteliere lasau de dorit: curatenie nu mi s-a facut de buna-voie decat in 3 zile din 8, in restul zilelor a trebuit sa fac plangere la receptie; animatia la piscina nu exista nici pentru copii nici pentru adulti;

Avantaje Albena:
- este amplasata pe un teren mult mai plat decat Nisipurile de Aur, dealul nu incepe la cativa zeci de metri de plaja ca la Nisipuri;
- la TV am putut sa vad 3 posturi romanesti. Anul trecut la Nisipuri nu erau la TV decat posturi locale si straine, altele decat cele romanesti. [...]


Mancarea a fost buna la ambele hoteluri dar la Edelweiss era mult mai diversificata.
Eu m-as duce tot la Nisipurile de Aur dar as cauta un hotel mai aproape de plaja.
Daca in oferta turistica zice de un hotel de acolo ca e situat la 400m de mare sa nu credeti ca e aproape. Probabil acea distanta este in linie dreapta. In realitate este mai mult, pe alei si scari serpuite printre hoteluri, in panta - ceea ce face drumul greu, mai ales la intoarcere de la plaja.
  • ircip

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
conditii in camera ? adica nu as avea de ce sa imi para rau ca am facut rezervare la acest hotel?
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Te rog sa nu mai citezi postul anterior.
Despre ce hotel vorbesti? Eu am facut referire la 2 hoteluri: Edelweiss de la Nisipurile de Aur (am fost in 2007) si Laguna Beach de la Albena (am fost anul trecut, in 2008). Chiar daca ambele hoteluri sunt clasificate la 4*, eu i-as da o stea in plus hotelului Edelweiss de la Nisipuri.
Conditiitiile de cazare sunt in mare aceleasi dar detaliile fac diferenta: spatiul din camera, covorul sau gresia, AC-ul care la Edelweiss e incorporat in perete si e mai silentios, cladirea care e noua sau veche, materiale folosite, arhitectura... Rolling Eyes
Concediu placut!
  • ircip

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Scuze Embarassed este vorba de hotelul Edelweiss, sa inteleg ca toate au fost bune, adica am mai auzit ca daca nu te duceai la o anumita ora la masa riscai sa ramii pe dinafara, curtenia in camere ? sau poate ai niste foto.
Cred ca mai bine ne intelegeam pe mess: Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR