Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb cureaua de accesorii la astra h 1,3 pt ca face zgomot si se aude si un soi de zornait ritmic. Am sa cumpar cureaua si daca e nevoie, apoi si intinzatorul.
Am vazut ca intinzatorul arata mai ciudat. Cum pot sa il apuc ca sa il detensionez ca sa pot da jos cureaua?!
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cu o cheie potrivita tragi de surubul de la rola pana se aliniaza cele doua gauri, apoi il blochezi pe pozitie cu un bolt (cui)


E posibil ca zornaitul sa se auda chiar de la intinzator (rola), de obicei cureaua face alt tip de zgomot. (scartaie)
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ajutor. Am sa ma pun maine pe treaba.
Daca face zgomot in continuare ma uit si la intinzator.Sper sa iasa usor.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am dat de alte belele. Nu se putea desface intinzatorul pe deasupra motorului, trebuia musai rampa, asa ca am fost in service pana la urma.Si asa am aflat ca:
1. Nu se potriveste intinzatorul din imagine, dar merge rola. Nu am gasit rola separata. Asa ca am folosit doar rola.
2. Cureaua gasita are 1310mm, cea originala 1313mm. Sunt sanse sa se strice si altceva in timp, pe langa curea, care se va uza mai repede? Nu pare mult 3mm, dar intinzatorul ala e tensionat foarte tare si o sa afecteze. La mana, cureaua nu pare asa de tare stransa.
3. Am comandat intinzator Ina, care a costat 250 ron. Mai aveau unul SKF care costa 205 ron. La montare au aparut niste probleme, datorita unei greseli de montaj, asa ca a mai fost comandat un intinzator cu rola SKF, de la Autonet, care costa la ei 160 ron. Asa am constatat ca INA si SKF sunt indentice diferind cutiile. Am desfacut si rolele si rulmentii identici, cu protectie verde si un made in turkey, desi pe cutii scria made in germany. Si rulmentul de la rola originala era facuta in Polonia, dar pe corpul intinzatorului, made in germany. Observati diferenta de pret de la primul dealer, adica 250-205=45 ron, pretul cutiei. Sau diferenta de la pret pt skf dintre 4turbo(asta e vanzatorul, fiind prezent si pe forum) si Autonet=205-160=45 ron. Deci ieri am pierdut 90 ron odata, plus ca m-am ales cu un intinzator inutilizabil. Ma ca bine am inceput anul!
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cu alte cuvinte george_slz, dupa toata patania asta tu ai recomanda sa cumparam piesele(cel putin pentru transmisie/distributie) de la Autonet? Au cele mai bune returi? Te intreb pt ca si eu trebuie sa schimb ansamblul asta cat mai curand. Multumesc aticipat
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu neaparat.Autonet cred ca vinde decat la firme.
Cauta intai sa vezi ce scrie pe piesele originale si cumpara undele identice ca specificatii. Adica daca ai o curea de 1313mm, nu cadea in plasa vanzatorilor de piese care vor spune ca se potriveste si una cu doar 1310mm. Diferentele sunt mici, dar tolerantele si mai mici, asa ca ai grija.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit in mai multe magazine de piese, kit distributie GATES. Din ce am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta am inteles ca ar fi ok(adica GATES au produse bune si care se potrivesc 100%) Credeti ca asa e? A folosit cieva pana acum pe 19. cdti Gates?
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
lcf_156 a scris:Am gasit in mai multe magazine de piese, kit distributie GATES. Din ce am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta am inteles ca ar fi ok(adica GATES au produse bune si care se potrivesc 100%) Credeti ca asa e? A folosit cieva pana acum pe 19. cdti Gates?


Nu conteaza producatorul. Cauta sa vezi ce dimensiune e inscrisa pe curea si cumpar-o p-aia. Sau uita-te in EPC dupa codul motorului. Aia de la magazine ar sa iti vanda curele mai mici sau mai mari, ca la ei nu conteaza dimensiunile. Pentru rola intinzator si rulment alternator conteaza...
Skip ads

  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salutare,

In ultimul timp tot aud un zanganit/suierat pe la vreo 900-1100 de ture si sunt din ce in ce mai convins ca sunetul provine de la rolele accesorii.

Uitandu-ma la preturi am vzut ca rola intinzatoare are pretul destul de piperat.

Credeti ca se poate inlocui numai rola de pe intinzator?

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut pe net, exista - e vro 80 lei
  • aidrian25

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sal. La același lucru m-am gândit și eu dar mai ieftin de 122ron nu am vãzut rola ghidare.
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am gasit eu la 50 si cv de lei doar rola intinzatoare si 60 si cv de lei rola de ghidare. Mai pui si cureaua 50 de lei si cu 160 de lei ai schimbat rolele + curea. Daca vrei iti trim pm cu link-ul.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Da se gaseste, dar ceva bun este intre 120-145 RON sunt si mai scumpe.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR