Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Fratilor nici eu nu am reusit sa o rezolv problema. De 20 de mii de Km merg asa cu ea. Mi-au ramas de verificat ECU si rezervorul (pompa, site imbacsite si ce-o mai avea pe-acolo). O sa va tin la curent. Deocamdata nimic.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am pus asta: (nu am actiuni la firma, l-am luat de la Carrefour, langa mine, nu stiu daca se gaseste in RO)

http://www.wynns.fr/images/...teurs_essence.pdf
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am pus asemenea solutie o singura data la un plin de benzina. Dar nici un rezultat. La mecanic cand am fost, m-a intrebat cati Km are masina (poi uite aprox. 130.000), si mi-a zis ca nu imi recomanda sa fac asa ceva, pt. ca daca se desprinde vre-o mizerie de undeva de pe conducte si ajunge in injectoare e gata trebuie sa le schimbi si pe alea. Si omu uite asa m-a facut sa stau pe ganduri cand vine vb de asa ceva.
Toata stima,
Cristian
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Eu am pus asta: (nu am actiuni la firma, l-am luat de la Carrefour, langa mine, nu stiu daca se gaseste in RO)

http://www.wynns.fr/images/...teurs_essence.pdf



Cati Km are masina ta? Ai avut ceva probleme de la solutia respectiva? Cum ai folosit-o, la plin de benzina sau la 10 litrii cum zicea "sorin666" ?
Skip ads

  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
flcrs84 a scris:Si eu am pus asemenea solutie o singura data la un plin de benzina. Dar nici un rezultat. La mecanic cand am fost, m-a intrebat cati Km are masina (poi uite aprox. 130.000), si mi-a zis ca nu imi recomanda sa fac asa ceva, pt. ca daca se desprinde vre-o mizerie de undeva de pe conducte si ajunge in injectoare e gata trebuie sa le schimbi si pe alea. Si omu uite asa m-a facut sa stau pe ganduri cand vine vb de asa ceva.
Toata stima,
Cristian

daca are dreptate mecanicul la care ai fost? imi dau si eu cu parerea. la mine s-a intamplat exact cand am plecat la un drum lung bucuresti-dorohoi si pusesem ca de fiecare data cand fac drumul asta o solutie de curatat injectoare ( de obicei pun 2+2). am mers 20km si am simtit cum masina merge in hopuri, am tras pe dreapta relantiul a scazut de vreo 2 ori aproape sa se opreasca motorul, si-a revenit intr-un final dar de atunci am exact aceleasi simptome.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ma gandesc ca ar putea sa fie si din clapeta, sau senzor clapeta. Daca merg cu vit 2-a pe la 2000 rpm, si mai tin piciorul foarte putin pe acceleratie, incepe sa mearga in hopuri, de parca n-ar sti daca trebe sa accelereze sau nu.
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:Ma gandesc ca ar putea sa fie si din clapeta, sau senzor clapeta. Daca merg cu vit 2-a pe la 2000 rpm, si mai tin piciorul foarte putin pe acceleratie, incepe sa mearga in hopuri, de parca n-ar sti daca trebe sa accelereze sau nu.


la fel e si la mine, identic, am curatat clapeta,EGR etc. degeaba. eu zic ca am ramas cu "un pitic pe creier" si ca doar mi se pare.dar totusi...nu vreau sa cred ca am innebunit Smile
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:Ma gandesc ca ar putea sa fie si din clapeta, sau senzor clapeta. Daca merg cu vit 2-a pe la 2000 rpm, si mai tin piciorul foarte putin pe acceleratie, incepe sa mearga in hopuri, de parca n-ar sti daca trebe sa accelereze sau nu.


Cu clapeta la mine nu e. Am desfacut-o am curatat-o e ok. La mine au ramas Rezervorul cu pompa si alte chestii site ce mai sunt pe acolo, BUJIILE pe care le suspectez, deoarece am o bujie (Nr. 1) care pe langa ea vad ca e putin ulei, restul fiind uscate. vreau sa desfac bujiile sa vad care e cauza si ma gandesc ca poate e si de acolo (adica SPER) ca m-am saturat deja....
Drumuri bune va urez la toti si probleme deloc,
Stima,
Skip ads

  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sozel a scris:
Nirolf1986 a scris:Ma gandesc ca ar putea sa fie si din clapeta, sau senzor clapeta. Daca merg cu vit 2-a pe la 2000 rpm, si mai tin piciorul foarte putin pe acceleratie, incepe sa mearga in hopuri, de parca n-ar sti daca trebe sa accelereze sau nu.


la fel e si la mine, identic, am curatat clapeta,EGR etc. degeaba. eu zic ca am ramas cu "un pitic pe creier" si ca doar mi se pare.dar totusi...nu vreau sa cred ca am innebunit Smile


si eu am schimbat EGR ca s-a cam dus.
ai probat alta clapeta?
Dupa mine: clapeta, bobina, ceva pe la injectoare, ECU sau senzor de turatie (?!)
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
flcrs84 a scris:
Nirolf1986 a scris:Ma gandesc ca ar putea sa fie si din clapeta, sau senzor clapeta. Daca merg cu vit 2-a pe la 2000 rpm, si mai tin piciorul foarte putin pe acceleratie, incepe sa mearga in hopuri, de parca n-ar sti daca trebe sa accelereze sau nu.


Cu clapeta la mine nu e. Am desfacut-o am curatat-o e ok. La mine au ramas Rezervorul cu pompa si alte chestii site ce mai sunt pe acolo, BUJIILE pe care le suspectez, deoarece am o bujie (Nr. 1) care pe langa ea vad ca e putin ulei, restul fiind uscate. vreau sa desfac bujiile sa vad care e cauza si ma gandesc ca poate e si de acolo (adica SPER) ca m-am saturat deja....
Drumuri bune va urez la toti si probleme deloc,
Stima,


Intr-adevar, nici bujii nu am schimbat. Ma plimb cu bujii noi in torpedou de vreo 2 saptamani. n-am apucat sa le schimb Smile
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
EGR l-am schimbat.Proba cu alta clapeta nu am facut pentru ca nu am de unde sa iau, dar am curatat-o bine pe a mea. O sa demontez la un moment dat si pedala de acceleratie dar dupa ce ma intorc din concediu. Pana atunci merg cu masina asa. ECU nu cred pentru ca nu am nicio eroare.In rest sunt schimbate toate, tocmai ce am facut revizia.Totusi dupa ce am mai forat pe aici pe forum tind sa cred ca din cauza solutiilor de curatat injectoare care se pun rezervor (vezi postul meu de mai sus) cred ca a ajuns ceva ceva pe la vreun injector.banuiesc.nu zic nimic sigur.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sozel a scris:Totusi dupa ce am mai forat pe aici pe forum tind sa cred ca din cauza solutiilor de curatat injectoare care se pun rezervor (vezi postul meu de mai sus) cred ca a ajuns ceva ceva pe la vreun injector.banuiesc.nu zic nimic sigur.


Nu zic nu, dar atunci de ce face asa doar in viteza 1 si a 2-a?
Skip ads

  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:
sozel a scris:Totusi dupa ce am mai forat pe aici pe forum tind sa cred ca din cauza solutiilor de curatat injectoare care se pun rezervor (vezi postul meu de mai sus) cred ca a ajuns ceva ceva pe la vreun injector.banuiesc.nu zic nimic sigur.


Nu zic nu, dar atunci de ce face asa doar in viteza 1 si a 2-a?


nu stiu ca daca stiam spuneam Smile ori nu este vreo rezolvare ori cine a gasit-o nu vrea sa spuna. Smile asteptam raspunsuri cu ceva rezolvari daca se gasesc amabili sa ajute. multumim anticipat Smile
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ar merita incercata o curatare de injectoare...
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:
flcrs84 a scris:
Nirolf1986 a scris:Ma gandesc ca ar putea sa fie si din clapeta, sau senzor clapeta. Daca merg cu vit 2-a pe la 2000 rpm, si mai tin piciorul foarte putin pe acceleratie, incepe sa mearga in hopuri, de parca n-ar sti daca trebe sa accelereze sau nu.


Cu clapeta la mine nu e. Am desfacut-o am curatat-o e ok. La mine au ramas Rezervorul cu pompa si alte chestii site ce mai sunt pe acolo, BUJIILE pe care le suspectez, deoarece am o bujie (Nr. 1) care pe langa ea vad ca e putin ulei, restul fiind uscate. vreau sa desfac bujiile sa vad care e cauza si ma gandesc ca poate e si de acolo (adica SPER) ca m-am saturat deja....
Drumuri bune va urez la toti si probleme deloc,
Stima,


Intr-adevar, nici bujii nu am schimbat. Ma plimb cu bujii noi in torpedou de vreo 2 saptamani. n-am apucat sa le schimb Smile


Si eu vreau sa vad ce e cu bujiile mele si eventual sa le schimb. Iarasi cu rezervorul vreau sa-l verific daca nu se rezolva cu bujiile si in cele din urma ramane ECU, care mi-e cel mai teama sa fie. Am auzit de la unii ca si-au facut update de soft (trebuie detinuta cartela de la motor cu toate codurile aferente) si am inteles ca au scapat de asta. Dar si asta costa la reprezentanta OPEL in MS 350 lei. Bani care sincer nu stiu daca merita riscat (in cazul meu am schimbat bobina inductie; EGR ; filtrele peste tot ; am verificat toti senzorii ; bujiile inca nu au 15000 de km de cand le-am schimbat dar o sa le schimb din nou).
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca un meserias priceput ar gasi problema la o diagnoza amanuntita. Pana la urma, nu cred ca e problema de "hardware" si s-ar observa ceva anomalii pe tester.
  • deleted-32930

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Poate unii dintre voi stiu de TONISTORM din Tg-Mures, e renumit in piese OPEL in toata tara aduce si aici pe forum, unii poate ati si fost pe la el. Am fost la un test amanuntit cu masina si nu se vede absolut nimic, nu am nici o eroare, nimic. NU e legat de ceva care are legatura cu calculatorul sau senzorii care sa poata fii cititi. E ceva hardware eu asa banuiesc la mine ca ar fii (bujiile, adica cea care este ulei pe langa ea).
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:Cred ca un meserias priceput ar gasi problema la o diagnoza amanuntita. Pana la urma, nu cred ca e problema de "hardware" si s-ar observa ceva anomalii pe tester.

meseriasii priceputi nu au timp de "fineturi".crede-ma. problema daca era "software" se vedea pe tester asta e clar...un meserias priceput ar sta si s-ar uita in testeru ala vreo 1 sau 2 ore si poate si-ar da seama din valorile care le citeste acolo, ca de erori nu se pune problema pt ca nu apar. cine are chef si timp sa stea 2 ore sa se benocleze intr-un monitor de computer? numai cineva care "i se pune piticu" sa rezolve cheastia asta. se gaseste oare cineva? Smile
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sozel a scris:
Nirolf1986 a scris:Cred ca un meserias priceput ar gasi problema la o diagnoza amanuntita. Pana la urma, nu cred ca e problema de "hardware" si s-ar observa ceva anomalii pe tester.

meseriasii priceputi nu au timp de "fineturi".crede-ma. problema daca era "software" se vedea pe tester asta e clar...un meserias priceput ar sta si s-ar uita in testeru ala vreo 1 sau 2 ore si poate si-ar da seama din valorile care le citeste acolo, ca de erori nu se pune problema pt ca nu apar. cine are chef si timp sa stea 2 ore sa se benocleze intr-un monitor de computer? numai cineva care "i se pune piticu" sa rezolve cheastia asta. se gaseste oare cineva? Smile


pai tocmai asta e problema. greu e sa gasesti un meserias bun. dapai unu care sa aiba timp si rabdare sa faca "debugging" Smile
  • dragosh84

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Ieri am fost la un prieten pentru a pune testerul pe masina.Toate valorile erau in parametrii normali,exceptie facand una singura.Cica la a doua sonda lambda(secundara) ii arata ceva de genul "amestec sarac".....el a zis k de aici i se trage...dar nu a stiut sa imi explice exact...poate stie careva.......
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR