Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • costiii-si

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2008 z17cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut
cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii despre cum sa curat injectoarele , preventiv pentru ca am doar 40000 km in 3 ani si masina functioneaza impecabil, unii spun ca sa pun in motorina dura lube sau ceva de genulacesta
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
asa curand nu cred ca e cazul sa cureti nimic...poate nici macar admisia;
pana in 100k km cea mai buna metoda de curatat injectoarele e cate o forja pe luna, la 4500-5000 ture, cateva minute
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu mai asculta si nu mai crede ce zic unii cu prostii in motorina/ulei. Inca vreau un test pe bune facut pe un astfel de produs. Citeste si in manual si ai sa vezi ca nu ai voie sa pui prostii in motor.

Sfatul meu, motorina buna (gasesti o statie la tine acolo care are motorina calitativa) si foloseste-o pe aia. Caci pentru 5-15lei, lei cat poti face economie, ca iti da un prieten motorina de camin (care e mai prosta, sau pun patronii apa in ea sa nu o mai vanda), sau alte prostii.
In rest ai grija de ea, schimba filtrele la timp si nu prea o sa ai probleme.

Chestiile care se pun in motorina, se zice ca desprinde depunirile surfuroase de pe injectoare, insa acestea desprind si pe cele din rezervor si conducte, care sunt mult mai mari, si le arunca direct in injectoare, infundandu-le. Sa nu mai vorbim ca in motorina sunt puse multe chimicale (aditivi) pentru a reduce sulfurile, CO2-ul si alte chestii daunatoare si pentru a intruni normal de poloare euro4-5. Tu panand prostii ai sansa sa interactioneze cu chimicalele deja puse si sa faca cine stie ce prostii.

La fel si minunea duralube pentru ulei, ele se pun in ulei, si maresc densitatea uleiului, astfel micsorand jocul pieselor vechi (pistoane, etc) si pe moment facand motorul sa mearga mai bine, insa tot ce va face e sa mareasca jocul. La motoarele noi, nu fac decat sa le distruga din acelasi motiv.

Motorina buna, revizii la timp si nu vei avea probleme.

A si cum zicea si indy, sa nu mergi batraneste iar odata pe luna sa o forjezi putin (mergi cu a 2-3a in oras la ture mari pt 1 minut), dar sa nu faci chestii ilegale Razz.

Eu am vreo 300k la opelul lui tata, si are vreo 11 anisori, si nu a vazut nimic in motorina sau ulei. Pun ce scrie in carte, schimb la timp consumabilele, iar motorina o pun de calitate (eu in Focsani am o motorina foarte buna la Rompetrol, am incercat si la Petrom si la Lukoil si nu mi-a placut, asa ca am ramas pe asta ca merge bine.)
  • torpila99

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am si eu un opel astra g classic 1.7 cdti din 2007 , am 100.000 km , si nu am avut nici o problema pana acuma , i-am dat doar motorina buna ( omv,mol,rompetrol) asta consider eu ca e buna plus ca simt ca merge masina bine cu ea , schimburi de ulei si filtre din 10 in 10 mii chiar si mai putin si in rest nu am pus si nici nu am de gand sa ii pun nimic gen aditivi ,metabond sau altceva . Parerea mea ca atat cat masina merge bine nu ai de ce sa umbli la ea ( sa cureti injectoare sau altceva ) , las-o asa si dai daor ce ii trebuie regulat ( ulei bun si filtrele schimbate la timp )
Skip ads

  • madalyn2009

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
costiii-si a scris:salut
cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii despre cum sa curat injectoarele , preventiv pentru ca am doar 40000 km in 3 ani si masina functioneaza impecabil, unii spun ca sa pun in motorina dura lube sau ceva de genulacesta

Nui nevoie de asemenea produse. Motorina buna si talpaaaaa Very Happy cand e motorul cald Laughing
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Costi si eu am un 1.7 CDTI din 2008 cu 170.000km achizitionata de noua, pana acuma nu am umblat la motor deloc.
Alimentez numai de la Rompetrol si putina forja nu strica.
Nu umbla sa cureti daca totul merge bine.
  • aleesia

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ai facut 170.000 fara sa schimbi distributia ? Tare de tot
  • yaniss30

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z1,7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Va Salut ...sunt nou pe aici .
am un astra g achizitionat de la Di_bas in 2008 , la 35,000 a picat un injector....am facut plinul de la Baia Mare - Petrom, dupa aproximativ 2,3 km a inceput sa se auda un sgomot [ tacanit ] .am ajuns cu ia la buc. ,am mers la di-bass a facut testul cu borcanasele si injectorul 2 era dus.... am fost la TDS - service care se ocupa numai de partea de injectie a schimbat duza la cel defect si pe restul verificate, pompa reparata ca facea span , curatat rezervor dar problema este ca a ramas cu o bataie acum in partea distributiei se aude si la relantii si la turatii....Va Rog sa ma ajutati in privinta asta
Vreau sa plec cu ia in Italia anul asta in august dar nu pot pleca cu zgomotul ala atata drum ..este insuportabil
Motor Z 1,7 CDTI, 80Cp
Multumesc Anticipat
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
aleesia a scris:ai facut 170.000 fara sa schimbi distributia ? Tare de tot


Distributia normal ca am schimbat-o, ea fiind un consumabil.
Cand am spus ca nu am "umblat" la motor m-am referit la defectiuni ale acestuia.
Update 174.000 km Very Happy si urmeaza si revizia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR