Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca Politia Rutiera incepe sa tina cu romanul?
http://www.politiaromana.ro...lii.aspx?id=10453
Chiar daca in unele comune viteza maxima era crescuta de la 50 la 70km/h inca inainte de proiect, e bine sa le stim pe cele noi.
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Depinde.. sunt unele localitati unde se poate merge lejer cu 70-80km/h (ex cele de pe dn1, dn2, etc).
Insa sunt unele la care trebuie pastrata limita de 50km/h din diverse motive (o singura banda pe sens, curbe multe, copii, betivi, animale, etc).
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pe DN2 E85 ar trebui puse la toate 70,cu mici exceptii.sunt 4 benzi destul de late,si chiar si prima banda care in alte discutii s-a adus vorba ca aia e banda de urgenta si nu de circulatie,pot spune ca turismele se incadreaza destul de bine pe toata banda,fara a incaleca banda2.posta calnau apare pe lista ca au ridicat limita..ar trebui sa urmeze macar Movilita,Costesti,Spataru,Oreavu,Dumvraveni,etc
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Carasebes-Lugoj are sate cu limita de viteza diferita 60-70 KM/h. Dar are si limitari la 50 pe unele portiuni din sate. Acolo Organul e mai tot timpul.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca ar avea interes, s-ar putea face pasarele pietonale peste majoritatea drumurilor ce traverseaza comune/sate - cum e la iesirea din bucuresti ... asa s-ar putea mari limita de viteza ... dar in conditiile actuale, mai mult de 50 nu e indicat deloc ... o exceptie ar putea fi in zonele unde e linie dreapta si ar fi vizibilitatea mai mare ...
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
synapse a scris:pe DN2 E85 ar trebui puse la toate 70,cu mici exceptii.sunt 4 benzi destul de late,si chiar si prima banda care in alte discutii s-a adus vorba ca aia e banda de urgenta si nu de circulatie,pot spune ca turismele se incadreaza destul de bine pe toata banda,fara a incaleca banda2.posta calnau apare pe lista ca au ridicat limita..ar trebui sa urmeze macar Movilita,Costesti,Spataru,Oreavu,Dumvraveni,etc


in Dumbraveni sunt multe curbe si oricum fuge lumea ca nebuna ca trebuie astia sa tina radarele non stop, iar Dumbraveni e comuna mare. Acolo eu zic ca trebuie sa ramana, insa de acolo pana la Golesti (spre Focsani) si pana la Ramnic, ar trebui ridicata macar la 60. caci daca stam sa ne gandim, cam 85% din populatie merge acum cu vreo 9-10km peste limita legala, adica cu 60, daca o vor face 60 se va merge cu 70, cea ce e inca o viteza ok, sa o ridice la 70, ar insemna ca toti ar merge cu 80 cea ce e destul de riscant, sunt tari in care 80 e viteza maxima pe nationale, si 100 pe autostrazi, deci de acum cred ca viteza incepe sa devina prea mare.

sunt prea multi tu tigani pe drumuri, care si-au dat ultimii bani din buzunar si au 5 credite sa-si ia o masina pe care nu isi mai permit sa si-o intretina cat sa fie in siguranta (cauciucuri bune si netocite excesiv si frane facute la timp si corect). asa ca eu zic ca 60 e suficient.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In BN pe DN17 toate localitatile au limitare de viteza de 70km/h. Si interesant: in fiecare localitate pe o portiune de cca. 200-300m este limitare de 50km/h. Va dati seama pe unde sta "MCV-ul" la panda Rolling Eyes
  • MAKE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
In Brasov este experimental deocamdata in oras pe arterele principale viteza este de 60km/h,in zonele rezidentiale sunt limitari de30-50km/h,la intrarile in brasov limita este de 70km/h.
Skip ads

  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
50-60 sa fie limita atata ca nu stii cand iti apare un copil in fata...sau dai sa eviti o pisica si doamne fereste se intampla ceva..
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bvirgil1979 a scris:Sa inteleg ca Politia Rutiera incepe sa tina cu romanul?
http://www.politiaromana.ro...lii.aspx?id=10453
Chiar daca in unele comune viteza maxima era crescuta de la 50 la 70km/h inca inainte de proiect, e bine sa le stim pe cele noi.


Cand mai incerci sa deschizi o discutie, iti recomand sa cauti mai intai daca nu s-a mai discutat.

https://www.clubopel.com/vie...p=1000871#1000871
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e ok ca unele portiuni sa le treaca de la 50km/h la 70 km /h acolo unde este vizibilitate buna,sunt 4 benzi(2 /sens)acolo unde satele au o distanta scurta si sunt doar cateva case pe marginea drumului,
dar sa ramana la 50km/h in restul situatiilor(pericol)
dar acum conteaza daca si conducatori se uita pe semnele de circulatie,de exemplu pe dn3 Valul lui Traian(C-TA)este portiune cu limita de 70km/h dar sunt inca soferi care circula cu 50 ca nu se uita pe semne,si mai rau ingreuneaza traficul,localitate care are 2 benzi pe sens,ei merg pe banda 2 cu 50km/h si se uita ciudat cand le dau semnale/flashuri sa se dea la o parte ,eu mergand cu 70km/h
pe DN3 de la Constnata la Cernavoda pe portiunile de drum stipulate si in acea lista limita de 70km/h este de vara trecuta cand sa incercat fluidizarea traficului pentru cei veniti la mare,dar aveti mare grija ca este o localitate la intrare in Medgidia (Satul Nou )este inca limita de 50km/h si mai sta politia pe acolo cu radarul.
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:
bvirgil1979 a scris:Sa inteleg ca Politia Rutiera incepe sa tina cu romanul?
http://www.politiaromana.ro...lii.aspx?id=10453
Chiar daca in unele comune viteza maxima era crescuta de la 50 la 70km/h inca inainte de proiect, e bine sa le stim pe cele noi.


Cand mai incerci sa deschizi o discutie, iti recomand sa cauti mai intai daca nu s-a mai discutat.

https://www.clubopel.com/vie...p=1000871#1000871


Cred ca subiectul ar fi trebuit dezvoltat intr-un topic separat(asa multi iau la cunostinta de noutate).
Si ma gandesc ca,daca un moderator nu mi-a facut observatie(poate nu a remarcat threadul cu "Politia Rutiera....,cum nici eu nu am facut-o), nu ar trebui sa sarim ca arsi la orice nou topic deschis.

Sa inteleg ca pollul cu viteza maxima il puteam deschide tot in topicul mentionat de tine?
Nu am nimic cu nimeni,dar rog pe cei care nu gandesc problema pana la capat, sa se abtina de la comentarii inutile.
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@bvirgil1979: Nu pot sa-mi dau seama ce utiliate are un asemenea chestionar. A fost o stire in presa, eu am vazut-o pe hotnews si am pus-o spre informare. Are vre-o relevanta daca intr-un catun cu 3 case din Iasi poti merge cu 50/60/70?. Chiar crezi ca ma intereseaza? Vor fi marcaje, dupa astea ma iau. Inteleg ca la declaratia politiei pe care ai luat-o din siteul lor te referi, sau vrei sa schimbi tu legea ?
Referitor la deschiderea altor topicuri, cred ca moderatorii sunt in asentimentul meu: "cauta si vei gasi"
Stima.
  • bvirgil1979

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
1.Incercam sa vad care este parerea userilor de pe forum si chiar daca tie ti se pare inutil, mie unul nu mi se pare.
2.Am incercat sa introduc la cautare mai multe titluri si nici unul nu m-a directionat catre miezul problemei(cresterea vitezei pe unele portiuni de drum din Romania).
Relevanta are: simplul motiv ca se poate merge cu 70km/h(deci pana in 80km/h fara a fi pasibili de amenda) poate influenta fluidizarea traficului,in cazul unora un consum mai redus de combustibil,amenzi mai mici Wink ,s.a.m.d.
3.Precum ai citit mai sus la colegul claudiu-cld, se pare ca unii nu-si atintesc ochii si pe indicatoarele aflate in trafic si raman la clasicul 50km/h(care fie vorba intre noi e mai spre 40km/h),nu mai amintesc de cazurile in care acestia observa masina de politie si merg cu 30km/h.
4.Cred ca ne dorim cu totii o schimbare in bine a legii,in speta marirea vitezei de circulatie pe unele portiuni de drumuri unde ai vizibilitate,iar ideea cu pasarele, nu este una de neglijat.
Oricum o stim, romanul traverseaza pe oriunde, chiar daca are trecerea de pietoni la 10m,pasarela la fel(de ce sa urce si sa coboare fiind in siguranta).
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am votat 50km/h, pentru cã întrebarea chestionarului nu face referire la nici o condiþie specialã.
Într-adevãr, dacã aranjamentul caselor din jurul ºoselei ce trece printr-o localitate permite, aº mãri pânã la maximum 70km/h. Dar în rest nicidecum. De ce? Pentru cã românu-i român: dacã-i permiþi 50, va strãbate localitatea cu 80-90, dacã-l limitezi la 70, cum ar fi sã ruleze cu 120 prin localitate în dreptul unei treceri de pietoni? Cine e atunci suficient de curajos sã opreascã în localitatea respectivã, sã se dea jos din maºinã ºi sã încerce sã traverseze strada?

Repet, acolo unde condiþiile permit, se poate limita ºi la 70 fãrã probleme. Condiþii = distanþe mari, pasarele, pasaje subterane, garduri de delimitare, etc.
  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Byke a scris:Am votat 50km/h, pentru cã întrebarea chestionarului nu face referire la nici o condiþie specialã.
Într-adevãr, dacã aranjamentul caselor din jurul ºoselei ce trece printr-o localitate permite, aº mãri pânã la maximum 70km/h. Dar în rest nicidecum. De ce? Pentru cã românu-i român: dacã-i permiþi 50, va strãbate localitatea cu 80-90, dacã-l limitezi la 70, cum ar fi sã ruleze cu 120 prin localitate în dreptul unei treceri de pietoni? Cine e atunci suficient de curajos sã opreascã în localitatea respectivã, sã se dea jos din maºinã ºi sã încerce sã traverseze strada?

Repet, acolo unde condiþiile permit, se poate limita ºi la 70 fãrã probleme. Condiþii = distanþe mari, pasarele, pasaje subterane, garduri de delimitare, etc.

asta e si mentalitatea politiei romane..de-asta nu s-a schimbat mare lucru la limitele de viteza..
...
eu merg destul de des intre constanta si autostrada..chiar daca nu credeti, nu am vazut pana acum ca CINEVA SA DEPASEASCA 80KMPH..POATE DESTUL DE RAR 90...ideia e ca romanului ii ajunge un 70-80kmph intr-o localitate,..iar daca e alomerat vedeti ca se circula si cu 60-50 in caz ca trebuie..limita maxima de viteza in localitate cat mai mare , e utila mai ales cand nu este aglomerat, noaptea, in zile cand oamenii stau acasa, dar asta u insemna ca nu se reduce viteza cand impune traficul..
eu am votat 70 ca stiu ce inseamna sa mergi degeaba cu 50-60 zilnic: vezi tronsonul constanta mangalia , 4 benzi, asfalt mai bun decat autostrada soarelui, prin marginea localitatilor, in care nu vezi prea multi locuitori..si totusi e 50kmph..chiar daca te grabesti si ai vizibilitate la cativa km in fata..nu poti, pt ca te urmareste garcea in cele 2 loganuri albastre fara girofar si doar cu numerele mult sterse(intentionat?) de MAI XXXXX ...nu-ti dai sema in ce dai..
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mai nou eu stiu ca nu mai au voie sa scoata radare pe masini nemarcate cel putin la constanta cele 3-4 masini logan nemarcate pe care erau radare au fost dezechipate,acum sunt numai mcv-urile,daca o mai fi si alte asta nu mai stiu ,eu stiu sigur de loganul galben,cel rosu si unu alb,asta pentru cei din constanta care stiau de ele.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall
Apropos de limitarile de viteza, a gasit cineva 'leac' si pt noile radare?
Vre-un detector mai 'istet' , ceva..?
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
DanX a scris:Sall
Apropos de limitarile de viteza, a gasit cineva 'leac' si pt noile radare?
Vre-un detector mai 'istet' , ceva..?


Da,man,pui un CD la oglinda Wink
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da,man,pui un CD la oglinda Wink[/quote]

Ms de 'sfat' man, insa un raspuns inteligent la o situatie noua si problematica se poate..?
Pt radarele vechi, aveam un det f bun, integrat in barile masinii, respectiv bord. NU cred ca nu poate gasi cineva 'leac' si pt radarele noi..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Mentionati care este in opinia Dvs., viteza maxima cu care ar trebui sa circulam in interiorul comunelor,satelor
50 km/h 10%
60 km/h 28%
70 km/h 61%
80 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR