Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
vezi ca omologarea poti sa o faci in orice unitate rar...
eu mi-am facut-o in braila cu toate ca sunt din galati...
masina am cumparat-o din ploiesti deci nu are treaba...

acum ma duc la RAR in Galati sa-mi trec toate dimensiunile de anvelope in cartea masinii (deoarece avand pe masina 205/55 R16 si in carte erau trecute 215/55 R16 nu am trecut ITP-ul... asta e singurul "defect" pe care-l avea masina...)... alti bani alta distractie dar imi trec in carte toate dimensiunile... daca imi cer spaga le dau la nas... ma duc pregatit... odata cu telefonul cu 2 gb liberi pentru inregistrare, odata cu bani marcati si cu politia in spate...

apropo, cand o face primul dintre noi sau o cunostiinta de-a noastra o inmatriculare cu GPL + taxa 0 sa ne dea si noua un semn
pana atunci eu nu cred...
Skip ads

  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:si la diesel ce facem?

foloseste google si ai sa afli


benzina+GPL NU este hibrid
O masina hibrid are doua sau mai multe motoare cu surse de putere diferite.
A hybrid vehicle is a vehicle that uses two or more distinct power sources to move the vehicle

Ma rog.. Romania este tara tuturor posibilitatilor. Deci in fata inteligentei guvernantilor, as putea sa nu am dreptate in ceea ce am afirmat mai sus.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
se plateste si cu gaz, stati linistiti Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
m1sh a scris:
jgyprime a scris:si la diesel ce facem?

foloseste google si ai sa afli


benzina+GPL NU este hibrid
O masina hibrid are doua sau mai multe motoare cu surse de putere diferite.
A hybrid vehicle is a vehicle that uses two or more distinct power sources to move the vehicle

Ma rog.. Romania este tara tuturor posibilitatilor. Deci in fata inteligentei guvernantilor, as putea sa nu am dreptate in ceea ce am afirmat mai sus.


momentan ai citat din wiki
sa-mi citezi data viitoare din legilatia Romaniei, caci despre asta vorbim
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pun pariu ca tot ce a scris @ciprian1982 privine dintr-un spam pe YM Laughing Or fi aia de la RAR cam incuiati, dar nici sa declare o masina cu GPL drept hibrid, ca apoi sa piarda job-ul.


O chestie interesanta este in UK unde statul subventioneaza/subventiona instalatiile GPL. Ai nostri vazand ca se cauta GPL se mira cum sa mai puna niste taxe pe litrul de GPL.


LE: @cangri! legistlatia Romaniei e facuta in asa fel incat Legile si Hotararile nu se pupa cu Metotologiile de aplicare. De cateva cesuri stau si incerc sa deslusesc o astfel de mtodologie... Pot spune ca si legea si metodologia e gandita de persoane diferite care nu au absolut deloc competente legistlative. Tehnic pot interpreta aplicarea cum vreau eu, fara ca apoi sa am vre-o raspundere. Deci posibil daca rascolesti o astfel de lege, probail gasesti portita de a declara o masina hibrid.
  • veninoss

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC
Si uite cum arunca un..... o piatra-n lac.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
http://www.automobiletv.ro/
Aici se vorbeste de taxa 0 (cica masina hibrid). La ora 12:39:00 a emisiunii transmisa pe 23.01.2011.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
masina hibrid sunt masinile care folosesc tehnologii hibrid ... adica merg si pe curent (prius, cayenne, lexus ...) In afara de prius, toate astea merg pe baterii pana pe la 50km/h iar bateriile se incarca in priza sau si prin franare.


O masina cu gpl este o masina ecologica nu hibrid, este o diferenta f. mare Smile
Skip ads

  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da........?
Si atunci , de ce nu au dat un raspuns cei de la RAR si restul....?Apropo....tu ai urmarit emisiunea ?
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
otv face emisiuni la comanda. Nici o persoana de la rar nu va da un raspuns oficial fara sa se consulte cu restul de oamani implicati in conducere. Nici directorul de la rar nu are dreptul sa comenteze.

Legea este destul de clara. Masinile cu gpl nu sunt hibride. Si hibridul este o masina ca fct. pe doi combustibili, unul dintre ei fiind nepoluant. GPL-ul este poluant dar intr-o anumita masura. Daca cazul ala a fost real poate ca a avut pur si simplu noroc, cum altii au avut ghinion si motoare euro4 au fost catalogate euro3.

Asa a fost la mine cand la z18xe mi-au dat certificat de euro3, si m-am dus la tipul care mi-a vandut masina si mi-a dat el ceva extrase si nush ce si cu alea mi-au omologat euro4, asta, cu toata ca motorul polua pentru euro4 si toti colegii cu acelasi motor au e4 Smile
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si Vectra mea, cu Z18XE, au catalogat-o din prima ca euro 4.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
inspectoratul a scris:otv face emisiuni la comanda. Nici o persoana de la rar nu va da un raspuns oficial fara sa se consulte cu restul de oamani implicati in conducere. Nici directorul de la rar nu are dreptul sa comenteze.

Legea este destul de clara. Masinile cu gpl nu sunt hibride. Si hibridul este o masina ca fct. pe doi combustibili, unul dintre ei fiind nepoluant. GPL-ul este poluant dar intr-o anumita masura. Daca cazul ala a fost real poate ca a avut pur si simplu noroc, cum altii au avut ghinion si motoare euro4 au fost catalogate euro3.

Asa a fost la mine cand la z18xe mi-au dat certificat de euro3, si m-am dus la tipul care mi-a vandut masina si mi-a dat el ceva extrase si nush ce si cu alea mi-au omologat euro4, asta, cu toata ca motorul polua pentru euro4 si toti colegii cu acelasi motor au e4 Smile


conform WIKI intradevar GPL nu intra la hibrid
din cele apropiate de GLP ar fi doar CNG care nici nu se gaseste la noi, cea mai apropiata statie de alimentare cu asa ceva e la bulgari
dar acum poti sa-mi arati articolul de lege care spune ca GPL e sau nu hibrid?si mai poti sa-mi demonstrezi ca fara o atentie ceva e posibil ca la RAR sa-mi scrie hibrid in cazul in care cer?
Skip ads

  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa incheiem discutiile pana nu vedem o carte de identitate pe care scrie hibrid si un cod motor de benzina/motorina valid.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
m1sh a scris:Eu zic sa incheiem discutiile pana nu vedem o carte de identitate pe care scrie hibrid si un cod motor de benzina/motorina valid.

Era trecut in cartea de identitate eliberata omului din pagina pe care am dat-o , drept hibrid.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Voi va luati dupã o hartie pusa pe Okazii sa prosteasca pe fraieri?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Deci il rugam pe posesorul de Opel care-si va monta GPL,sau care are montat GPL sa se duca la RAR sa-i faca omologarea si sa ceara sa-i fie omologata masina ca hibrid.
Este singurul fel de a afla daca se poate sau nu:)
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
chiar eu am sa ma duc sa ma interesez la RAR pentru ca pot discuta cu ei altfel decat un client normal. si sa vedem ce spune!
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu va mai chinuiti cu aflarea raspunsului, am intrebat eu, hibrid este (asa cum se spunea citeva posturi mai inainte) un vehicul care are doua tipuri de motorizari, electric si benzina sau GPL. Nu este hibrid un vehicul care are un singur motor cu alternarea sursei de alimentare, respectiv benzina-GPL.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asta am aflat si eu.
  • ncsabi18

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Poate ca spun o prostie,dar daca este o masina 4x4, nu se poate modifica in sensul ca luam jos cardanul, iar pe puntea din spate instalam un motor electric? atunci ar fi hibrid, nu?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR