Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am pus un idiot sa imi schimbe uleiul in timp ce eram la servici!si cind a venit cu restul de bani am ramas mirat ca la gasit asa ieftin! cind ma uit in portbagaj bagase castrol 15w40 in loc de 10w40 ca a considerat el ca este mai ieftin!ce sa fac,ce se poate intimpla daca merg asa cu ea?pot sa merg macar citeva mii[2-3000] ca am ramas si fara bani!
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pina la toamna cind incepe sa se racoreasca afara poti sa mergi linistit cu uleiul asta . Wink
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ok mercy dar tot imi este teama!totusi masina are 147000 km si poate un ulei mai gros nu ii dauneaza
  • CristianM

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca uleiul pt masina ta tb sa aiba minim norma B3 . Nu cred ca 15w40 Castrol are B3 ci A2/B2 (este un ulei mineral 100%) asa ca mai bine l-ai schimba. Acum 1000km nu este mult mai ales ca este cald afara. Altadata nu mai lasa masina pe mana altora mai ales ca uleiul este viata motorului si al turbinei. Si sa fi atent sa fi schimbat filtrul ca este gen cartus si nu poti sa vezi daca l-au schimbat. Eu am patit la Erebus nu mi-au schimbat filtrul(eu le lasasem 4l ulei cu gandul de a mai completa 0.5 l acasa unde mai aveam un bidon de 4l nedesfacut pt alta masina si cand sa completez era la max adica 4.4-4.5 l singura explicatie nu au schimbat filtru explicatia lor la tel - a mai pus mecanicul 0.5 l de la el, care o fi mec care iti pune ulei de 12 eur/l fara sa te cunoasca?) Urmarea dupa 2000km am schimbat ulei +filtru paguba 2 mil +2 manopere
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Lasa ca asa mai speli si tu motorul.
Cumpara ulei 10W, Penzoil mi se pare ieftin bun tine in suspensie si curata depunerile precum Castrol, un filtru ulei si la treaba.
Schimbi tu singurel, lasi sa se scurga si ultima picatura ce ce nu se intimpla la service.
Daca masina a mers cu un tip de ulei este bine sa nu il schimbi. De regula pui de la inceput unul bun si pe urma numai de ala. Pe vremuri am pus la Dacie pe iarna un Castrol si in 1000Km era negru. Cind l-am schimbat am constatat ca a reusit sa desprinda depunerile formate in timp si unele erau chiar mari. Cind am dat jos capacul colbutori m-am speriat cum a putut sa curete uleiul ala, de parca as fi turnat carbusolv.
O singura data am fost la service cu un Tico sa-mi schimbe uleiul ca asa era promotia, schimb gratuit. Prostii nu au uns garnitura de la filtru la montare si in 100Km s-a aprin becul. O data am lasat pe altii si am luat-o frumos...
Daca e sa merg in service ma duc numai la cei buni cu adevarat si atunci tot pe capul lor stau
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
BAZGANM a scris:ok mercy dar tot imi este teama!totusi masina are 147000 km si poate un ulei mai gros nu ii dauneaza

*
Stai linistit pe ku* si schimba uleiul dupa ce s-a uzat, ca inainte... Rolling Eyes
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Il schimbi la toamna, pina atunci pe temperaturile astea si 147.ooo lasa-l in pace. Vezi daca se inegreste mai repede decit cel dinainte, nu m-as mira sa fie asa cum spun
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si eu zic sa-l lasi pana la toamna. Dar incearca totusi sa nu depasesti vreo 3000km cu el...

Desi te costa in plus, asa mai cureti si tu motorul... Smile

Ideea e sa il schimbi inainte sa vina frigul.
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pt sfaturi! asa o sa fac! ce este dubios ca parca trage mai bine dar a devenit un pic mai zgomotos! nu sint sigur poate imi inchipui de frica dar sigur trage mai tare!
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Uleiul care l-ai pus este totusi un Castrol. Uita-te in cartea tehnica a masinii, acolo trebuie sa ai un grafic cu uleiurile recomandate in functie de temperatura exterioara. Cat timp esti "in grafic" nu ai de ce sa iti faci probleme. Recomandarile producatorului sunt legea, restul sunt doar presupuneri sau povestiri.
Apropos, innegrirea uleiului dupa un anumit numar de km arata ca acesta isi face treaba, uleiul fiind responsabil si de curatarea motorului.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu prea apare in specificatii din pacate!m-am decis il schimb! am prea multe probleme cu ea ca sa ii mai cauzez si eu!
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Asa cum au mai spus-o si altii nu cred ca se poate intampla ceva si ca ar merge asa pana la toamna dar daca ai hotarat sa-l schimbi schimba-l. Nu uita de filtru.
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
ok multumesc! am gasit un esso la 70 ron bidonu de 4 l,ce ziceti de uleiul asta?cica este belgian.............
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Bai omule stai la un loc si lasa Castrolul ala pana la urmatorul schimb. In Autodata zice (pt. Y17DT) ulei 15W40 semisintetic conform normelor API/ACEA CF/B3-98 pt. "moderate climate". un ESSO 10W40 "made in EU" poate fi chiar mai prost.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu il schimba!Pai dai afara Castrol si pui Esso???Lasa-l pe ala pana la toamna sau 8-10.000 km.Stai linistit.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
gata am inteles idea! multumesc de sfaturi! am totusi nedumeriri?!!? exista ulei 15w40 semisintetic? sau corespunde acest tip de ulei 15w40 normelor ACCEA ? eu nu cred,sint cam reticent in privinta aceasta si drept urmare primi bani care ii fac,schimb uleiul bineinteles tot castrol sau mobil!
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
uleiurile semisintetice au indicatiwul 10wXX
  • zildan

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2001 Y1.7DTI 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ATENTIE:
Pe ESSO 10W40 nu scrie B3 !!!
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu pun Castrol 10W 40 GTX si scrie pe el ca e sintetic. @ Ingineru : sa inteleg ca nu folosesc ceea ce trebuie?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Recomandarile alea din Autodata sunt "minimaliste". Atata timp cat corespunde normelor API/ACEA un ulei cu plaja mai mare de temp. e mai bun.
uleiurile semisintetice au indicatiwul 10wXX

Un ulei semisintetic nu e obligatoriu 10WXX, poate sa fie si 15W50 (in tari din Golf chiar crezi ca-i intereseaza sa aiba vascozitate buna la -20 grade? in schimb la >45 de grade da, e foarte interesant pt. ei comportamentul uleiului).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR