Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
scuze, dar nu am gasit pe forum dupa ce am cautat si am net tare prost(sunt pe vapor in rio de janeiro). azi am avut al 2 termen la procesul cu carpatica si am vazut in sfarsit expertiza care ma scoate 50% vinovat , in care insignia are greutatea de 1631 kg iar astra kombi t98 1650. nu stiu ce motorizare avea, am sa sun sotia sa citeasca in asigurarea lui. e posibil sa fie mai greu ca insignia cdti ? distanta de oprire de la 60 metri au facut-o 100 plus ca au spus ca am pierdut 50 km/h in impactul de o jumatatea de secunda.
Skip ads

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu astra g caravan 2002 1.7dti are 1200 si ceva de kg. Nu te lasa asa usor. Du-te la la CSA. Cei de la Carpatica incearca poate le iese.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
z18xe pe astra g in 3 usi are 1200 kg. imposibil ca un caravan sa fie asa greu.depinde si de dotari si motorizare , dar mai mult de 1350 nu are sigur
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am revazut poze, pe spatele masinii scrie astra 1.7 cdti. o alta eroare in expertiza lor e faptul ca dupa impact autoturismul astra s-a deplasat inapoi cu viteza de 36,6 km/h(initial avea 17 km/h) si s-a rotit in jurul axei cu 225 gr. in poze se vede clar faptul ca astra a ramas la locul impactului, acolo sunt fluidele plus noroiul cazut, urme etc. expertiza e facuta de asigurator. deocamdata sunt la instanta de fond, urmatorul termen februarie. cand ajung acasa am sa merg la Harsova la parchet sa cer o copie a dosarului finalizat de politie. ei au spus ca eu circulam regulamentar.

le: de la CSA am primit raspuns ca nu am primit despagubirea pt ca nu am depus factura de reparatie in original. asta prin octombrie anul trecut.
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
acum citesc eu din talon ,la un astra g caravan y17dt (ce e drept fara ac)
masa proprie-1278 kg
masa total max autorizata-1780kg
remorcabila cu franare-1100 kg
remorcabila fara franare-600kg
masa autorizata pe axe-fata-925kg
-spate-885kg
eu cred ca o insignia este mai grea decat o astra caravan
asa ca expertiza lor este mincinoasa si incearca sa te faca sa iesi tu vinovat ,asa ca nu te lasa stai calare pe ei .
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Astra H Caravan 1.7 CDTI 101 CP are 1393 kg. G- ul Caravan 1.7 DTI 75 CP are 1278 kg. Logic ar fi ca F-ul Caravan sa fie si mai usor, nu? Nu se gaseste nici un coleg cu F care sa confirme/infirme cu date din actele masinii?
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
F-ul caravan are 1005kg.stiu asta ca am comparat odata cu alt coleg care sustinea ca a lui e mai grea decat sedanul meu.din pacate pt el,sedanul are 1009 iar caravanul 1005.Asta se intampla la F,motoarele sunt ambele de 1,6 nz respectiv sz,fara AC.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
tks pt raspunsuri, cred ca m-am lamurit . pe wikipedia scrie greutatea intre 1200-1400 kg. in nici un caz 1650. aseara am refacut si eu calculele, in formula finala din expertiza la o fractie au inversat numitorul cu numaratorul(raportul dintre masele masinilor). luna viitoare vin acasa si am sa fac plangere penala la politie impotriva celui care a facut expertiza. pacat ca nu o pot posta aici acum, am sa o pun cand am net bun. referitor la expertiza , la proces nu conteaza decat cea comandata de judecator.
alceva, am primit azi si evaluarea masinii facuta de carpatica. din pretul de achizitie de + 24 mii euro(28 pret catalog), au scazut 19% uzura masinii(au dat calificativul mediu la intretinere la o masina de 11 luni!) si 25%valoarea reziduala. in total mi-au oferit 330 mil vechi luand in calcul si culpa comuna gasita de ei.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mediu la intretinere hotaraste doar agentul constatator.e o portita sa mai scada la bani.diferenta e de vreo 25%. ar trebui sa se rezolve cu csa. nesimtiti.
poti opta sa pastreze ei rabla.

calculul e ceva de genul valoarea de noua- deprecierea x intretinerea ( 33% la satisfacator 50% mediu si 80% bun) - 15 sau 25% valoarea rablei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR