Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cum putem sa ne asiguram locuinta?
De curand (3 ani) locuiesc intr-un bloc la etajul 9 din 10, intr-un apartament decent/nou renovat, cu vecini foarte OK, dar cu un stol de ciori pe langa bloc si in continua crestere.
Am sistem de alarmare cu detector de miscare la usa de intrare, senzori pe geamuri si pe usa de intrare, detector de gaz cu electrovalva pe teva de gaz, detector de fum legat la aceeasi electrovalva, apelator telefonic in caz de efractie, cadere a luminii, gaze, incendiu. Piesele sistemului au costat cam 450 EUR, manopera inclusa in pret, cei care au montat fac cu acelasi piese sisteme pentru unitatile bancare fara paza noaptea, cablarea speciala pentru sistem am facut-o cand am renovat casa.
NU POT SA MAI AM INCREDERE IN EA:
Am avut astazi o experienta foarte neplacuta, in care alarma nu-si poate face datoria:
Plec de la serviciu (undeva in buricul capitalei), pe la 18,30, mai tarziu decat de obicei, (normal pe la 17), si pe drumul pana la locul unde parchez masina – 15 min - ma suna baiatul de 12 ani, singur acasa cu sora de 10 ani:
- la interfon, i-a spus o femeie ca tatal lui (adica eu, cred Smile ) a cazut in fata blocului pe gheata si sa coboare si sa ma ajute.
- baiatul a coborat, dar si-a luat si telefonul cu el si pana la parter m-a sunat sa ma asigure ca vine repede sa ma ajute, sufletel mare, ce putea face cand am aprox 90 kg si el 35 kg? Mi-am dat seama de teapa si i-am spus sa se intoarca urgent acasa si cand urca cu liftul sa aiba mare grija sa fie singur, sa coboare cu un nivel mai jos si sa sune la un vecin care este politist.
- cat timp baiatul a fost jos, 2 indivizi care stateau la panda cu un etaj mai sus au incercat sa forteze usa, dar dracusorul de fetita, invatata de sotie si de mine, a blocat usa cand a cobarat baiatul, si nu au intrat in casa.
- cred ca a fost o lucrare la pont, au vazut ca masina mea Opelul, nu este in fata blocului, cei 2 copii la o ora destul de tarzie sunt singuri acasa, au zis ca pot da lovitura.
Va rog sa ma credeti, odoarele sotiei, electronicele/electrocasnice, (bani oricum nu am ca se duc pe rate si consumul de subzistenta si cat sunt stau pe carduri) puteau sa ia, dar sunt foarte ingrijorat de copii. Nemernicii astia care au fost expulzati din Franta au cheltuit tot si acum sunt in stare sa sparga case si sa omoare copii sau batrani neajutorati pentru cativa bani.
Ati patit si dvs asa ceva? ce masuri ati luat sau ar trebui luate?
Va rog, nu masuri de genul: sa le dam foc, dinte pentru dinte, etc, treburi constructive gen micro camere cu posibilitatea de inregistrare , la preturi competitive pentru camera si aparatul de inregistrat. Daca aveam asa ceva, in 2 ore stiam cine sunt,
Cu deosebita stima, si daca se poate, fara posturi rasiste, xenofobe.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
O firma locala de paza poate rezolva problema(oare), identifici agresorul si il dai pe mana agentilor respectivei firme(acum aceste firme de paza se ocupa cu batutul, deoarece politiei ii e frica, nu se baga, uneori chiar si cu dovezi nu fac nimic).
Era foarte OK sistemul acum multi ani, politia cand prindea pe vreunul care era suspect de cate ceva il lua la sectie, il batea pana recunostea, mai rar il inchideau. Totusi, respectivului i se facea lehamite sa mai fure din tara si emigra in tari unde chiar daca era inchis, era tratat cu un pachet de tigari in fiecare zi.

Stiu, solutia mea nu e tocmai buna, insa sa sti ca privind educatia pustilor, te-ai descurcat exemplar, cred ca mai mult de atat nu prea ai ce face.
O alta mica solutie, extrem de eficienta la mine in bloc e ca sunt multe pensionare care inventariaza tot ce intra si iese din bloc, incepand de la distribuitorii de pliante pana la cate sacosi cu porcul a carat X de la masina. Desi par stresante, mie mi se pare ca procedeaza foarte bine cand intreaba necunoscutii pe cine cauta.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Este foarte neplacut, ceea ti s-a intamplat. Inca o dovada ca nenorocitii astia sunt tot mai inventivi.
Am lucrat in domeniul sistemelor de securitate aproape 7 ani. Si acum lucrez in domeniu, dar doar pe partea de poriectare.
Ca sa iti imbunatatesti sistemul ai mai putea sa faci cam 2 lucruri:
- sa faci un contract cu o firma de paza care sa intervina in caz de eveniment
- sa suplimentezi sistemul cu un modul radio, pe care sa-l programezi sa functioneze ca un buton de panica (asta daca mai ai intrari pe placa de baza). La acest modul poti sa atasezi telecomenzi pentru fiecare membru de familie. Apesi pe telecomanda si sistemul intra in alarma.
Bine'nteles, nici asa nu ai rezolvat toate problemele. Indiferent cate "jucarioare" ai monta in plus pe sistem, nu vei putea avea incredere deplina in el.

P.S. Mi-a placut cum au reactionat copiii tai intr-o "situatie de criza", sa-i zicem.
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:
- la interfon, i-a spus o femeie ca tatal lui (adica eu, cred Smile ) a cazut in fata blocului pe gheata si sa coboare si sa ma ajute.
- baiatul a coborat, dar ..........................


..................aici este greseala baietelului tau. Fetita a fost pe faza si a inchis usa in urma lui.(Bravo ei !)

Eu i-am zis fiicei mele , in caz de ceva , sa i-a legatura cu unul din parinti (vecini) prin toate mijloacele de comunicare ( nicidecum sa intervina).
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
hm, foarte nasol, partea urata este ca daca au prins pontul asta e posibil sa nu renunte asa cu una cu doua, poate eventual sa se inversuneze...
sper insa din tot sufletul sa renunte

oricum, cazul prezentat nu prea are legatura cu nici o alarma, pentru ca s-a lucrat pe vulnerabilitatea partii umane (copiii in cazul de fata); daca odrasla nu este educata sa reactioneze corect, nici o alarma din lume nu are valoare.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
De acum nu va mai repeta aceasta greseala.
Eu ma gandeam la o camera de supraveghere miniaturala si la inregistrarea pe un fel de calculator cu un hard mai mare.
Daca stie vre-un coleg ce implica chestia asta si cat costa
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
indy a scris:

oricum, cazul prezentat nu prea are legatura cu nici o alarma, pentru ca s-a lucrat pe vulnerabilitatea partii umane (copiii in cazul de fata); daca odrasla nu este educata sa reactioneze corect, nici o alarma din lume nu are valoare.


Aici ai perfecta dreptate, @indy
Cel mai bun detector, sistem de alarma, spuneti-i cum vreti, este omul.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Cum putem sa ne asiguram locuinta?[...]

Daniel, ce vi s-a intamplat nu poate fi prevenit de nici o alarma sau sistem automat. Pur si simplu, a fost social engineering - factorul uman e cea mai mare bresa de securitate in orice organizatie/companie.
O solutie ar fi si adoptarea unui caine de rasa mare - ciobanesc german sau metis de ciobanesc german, de ex, care sunt recunoscuti ca excelenti paznici si iubitori de copii. Nu mai zic cat de incantati vor fi copii (plus ca sunt la varsta in care pot avea grija de ei ). Un vecin de-al meu, cat timp i-a trait cateaua pitbull (a fost otravita) nu si-a inchis usa la casa cu cheia. Si-mi povestea ca i-a intrat un tigan in casa si l-a gasit la usa plin de sange; cainele fiind "infipt" in el.


Io am aproximativ acceasi dilema - cum pot pazi o proprietate de tiganii care toata ziua fura fier vechi de la vecinul (constructiile sunt in paragina). Crying or Very sad Momentan suplimentez numarul de caini da' cum tiganii umbla in haita de 5-6...
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
poate gresesc dar poti incerca asa
camera luat vederi _mica-(montata cit mai ascuns) care sa supravegheze intrarea in casa cu inregistrare pe hdd calc
afise pe scara blocului tiparite frumos si in tipla cu "ETAJ MONITORIZAT VIDEO"
eventual nu numai la etajul tau
si eventuale camere de supraveghere_STRICATE care sa fie montate mai ;vizibil; sa spunem da de care sa stii doar tu ca nu merg
sau
impreuna cu vecinii un sistem de monitorizare AV pe toata scara-costuri mai mari
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Shiva: Multumesc mult, dar fereasca Dumnezeu sa mai am grija si de un asemenea animal. Am casa/viluta in Fundeni (fiind din Culj iti spun ca este o localitate inglobata in Bucuresti), am acolo 3 bestii vaccinate, ale naibii au carnet de nu stiu ce .... mananca dupa retetar, ala mai batran boabe cu ...., aia mai tineri boabe cu......, Saptamanal mancarea pentru caini ajunge la 10 kg incluzand 2 catei bagabonti + o pisica proprietate si 2 derbedei. Nici in cele mai rele vise nu voi tine un vitel in casa. Avem acvariu, hamster si un inceput timid din partea fetei pentru un Bichon
O seara buna
Lucian: pe mine a intereseaza date tehnice, cat costa un sistem simplu cu o camera si o unitate de stocare.
O seara buna
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Exista camere de supraveghere care nu se observa. Arata ca un senzor de la alarma,doar ca in loc de ledul care se aprinde cand e deschisa zona,este camera de supraveghere. Pe langa camera,mai ai nevoie de un DVR si de un hard disk. Daca vrei ma interesez maine si cam la cat te duce o astfel de investitie.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@daniel_joe
Daca vrei sa iti instalezi o camera de supraveghere, pot sa te ajut.

As putea sa-ti recomand o minicamera montata in detectorul de la sistemul antiefractie. Exista asa ceva pe piata. Apoi mai ai nevoie de o placa de achizitie, pe care il montezi in PC-ul de acasa. Acesta normal va trebui sa functioneze cam tot timpul, sau cel putin cat timp tu sau sotia nu sunteti acasa. Sau daca vrei poti sa-l lasi in functiune non stop. Este decizia ta. Imaginile se stocheaza pe HDD din PC. E posibil ca pentru aceasta sa ai nevoie de un mic upgrade la calculatorul tau de acasa (aici ma refer la capacitate HDD, memorie, placa video, depinde ce sistem ai).

Da-mi PM, daca te intereseaza. Pot sa te ajut cu documentatii, preturi.
Cu procurarea materialelor si instalarea te descurci.

Smile Intre timp ti-a raspuns si @ovydyu90
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ovidiu, bbmt, multumesc mult, plec maine din tara la ski (vacanta copiilor) daca voi avea wfi liber. vorbim
  • ionut_doc

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Ca sa iti faci o idee de preturi, poti arunca un ochi aici.
Ca si componente iti trebuie asa:
- camere video - cate iti trebuie stabilesti in functie de apartamentul tau si de ce vrei sa vezi (intrarea in apartament, pe balcon, etc). Ca si caracteristici, ar fi bine sa indeplineasca urmatoarele: senzor imagine CCD Sony, rezolutie 450-500 LTV (cu cat mai mare cu atat mai bine), day&night, iluminator IR incorporat (cu cat mai multe led-uri cu atat mai bine-uzual 25-40 led-uri), luminozitate 0.05 lux cu IR OFF sau mai mic, 0 lux cu IR ON (asta in cazul in care nu ai lumina pe casa scarii. Trebuie sa mai iei in calcul si varianta unui sabotaj - sa-ti taie curentul in casa si sa te lase fara lumina. Daca ai camere day&night cu IR bun, vor filma si pe bezna totala). O lentila fixa de 6mm este suficienta pentru un apartament ("bate" cam la 20-25 metri);
- DVR - Aici eu iti recomand un DVR stand-alone din mai multe motive: placile de captura merg doar cu placi de baza cu chipset-uri dintr-o anumita familie si de multe ori placi de baza cu chipset-urile alea nu le mai gasesti; consum de curent mai mic (trebuie sa iei in calcul ca DVR-ul va functiona 24 ore din 24); fiabilitate (un DVR stand-alone e gandit sa functioneze non-stop, un PC uzual nu prea); stabilitate (majoritatea DVR-urilor stand-alone au sistem de operare linux); zgomot (oricat de silentios ar fi un PC, nu va putea rivaliza cu un DVR dedicat); spatiu ocupat. Ca si caracteristici: 4 canale cred ca ar fi suficiente pentru un apartament; viteza inregistrare: min. 25 fps/canal (e suficient sa vezi cursiv imaginile inregistrate); viteza redare: 100fps; hard-disk - cat te tine poti sa pui si de 2 Tb), detectie miscare (poti seta camerele sa inregistreze doar cand detecteaza o miscare-rezulta spatiu salvat pe hard-disk);
- UPS- cu cat mai mare, cu atat mai bine (e util pentru cazul de sabotaj). Cu un UPS de 450 VA, pe un DVR cu patru canale uzual stad-alone poti inregistra cam 10-15 minute (cu tot cu camere alimentate din el). Se poate face sistemul si fara el;
- monitor- asta nu e absolut necesar decat cand configurezi DVR-ul si cand vezi inregistrarile. In rest, DVR-ul merge si fara el;
- sursa alimentare - in functie de camere (una de 3A iti tine linistit 4 camere video. Daca iei camere de 12V, iei si surse de 12V, etc);
- cablu coaxial - la distantele pe care le ai in apartamet nu iti trebuie unul special. Cauta totusi unul cu tresa (masa) cu cat mai multe lite. Ca si metraj, in functie de nr. de camere video si de distante (trebuie sa ajungi de la fiecare camera cu un cablu pana la DVR);
- cablu alimentare camere video - cu 2 fire (2x0.75 sau 2x1 mm). Metraj ca mai sus;
- cablu alimentare sursa camere video - poti sa iei un cablu de alimentare de calculator si ii tai mufele. Nu e prea ortodox, da merge;
- pat-cablu - pentru mascarea cablurilor (daca nu ai alta posibilitate de mascare (plinte, pe sub parchet, etc.)). Intr-un pat cablu de 20x10 mm intra doua coaxiale si un cablu de alimentare de 2x0.75mm (inghesuite, da intra). Ca si metraj difera in functie de ce ti-am scris mai sus la coaxial;
- mufe BNC - in functie de cate camere video ai (cate camere ai x 2). La DVR iti trebuie mufe BNC mama iar la camera in functie de tipul ei (unele au mama, altele au tata).

Cam asta ar fi cu echipamentele. Cu montarea si regulile lor de amplasare, e alta poveste Smile . Daca mai ai alte intrebari, raspund cu cea mai mare placere.
PS: inlink-ul de mai sus gasesti cam tot ce ai nevoie (nu sunt profi, dar sunt OK pentru acasa).
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa va dezamagesc, dar tare mie frica ca vor folosi cagule ... si ai nostri politisti nu ii identifica nici pe cei fara cagula ... Asta nu inseamna ca nu e bine sa fie si o camera.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ionut_doc: Multumesc, dar nu ai scris si un pret. M-am interesat si eu si un sistem format dintr-o camera la intrarea in apartament (care este destul de ieftina) si un echipament de stocare, costa cu manopera si soft spre 1.000 EUR. As fi vrut ceva artizanal, 1.000 EUR mi se pare imens, am vorbit cu cei care au instalat sistemul de alarma. Ei lucreaza pentru banci, case de amanet, imi ofereau ceva profesionist.
Multumesc
  • ionut_doc

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu ma ocup cu vanzarea de echipamente se securitate. Doar lucrez cu ele. Ai in link-ul ala de mai sus si preturi la camere si DVR. Un sistem pentru acasa, cu o singura camera video ajunge cam 1000 RON.
O zi buna.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
lucian a scris:camera luat vederi _mica-(montata cit mai ascuns) care sa supravegheze intrarea in casa cu inregistrare pe hdd calc

De ce sa fie cat mai ascuns ? Vrei sa ii lasi sa intre si apoi sa ii prinzi sau sa previi ?
  • Vergy

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ionut_doc ma poti ajuta in configurarea unui sistem de supraveghere exterior pentru a-mi supraveghea masina in parcare non stop si a prinde faptasul care tot o zgariie,cu o singura camera pusa la balcon la et 2 distanta aproximativ15-20 m pana la masina.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
tiry213 a scris:
lucian a scris:camera luat vederi _mica-(montata cit mai ascuns) care sa supravegheze intrarea in casa cu inregistrare pe hdd calc

De ce sa fie cat mai ascuns ? Vrei sa ii lasi sa intre si apoi sa ii prinzi sau sa previi ?

Este cu 2 taisuri- ori se sperie, ori o acopera, sau o sparg
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR