Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • Adyey

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Discutiile pe forum sunt o noutate pentru mine dar, am o problema destul de ciudata la Opelasul meu Corsa D din 2007, motor 1.3.Pentru ca cineva din voi sa ma poata ajuta in aceasta privinta am sa prezint istoria masinii.Am cumparat masinuta dintr-o piata auto in decembrie 2008 cu 6.350 euro..super pret...atunci am fost cu un amic care e destul de priceput in domeniu..si am depistat impreuna ca avea urmatoarele defecte: parbriz schimbat, statea aprins martorul ABS, spoiler fata dreapta era putin crapat, spoiler spate avea o gaurica minora.Am facut o proba cu ea si fara sa mai mergem la un service pentru verificare, am cumparat-o.Masina a mers perfect (am cumparat senzor nou) pana prin luna Iunie 2010 cand a inceput sa-mi pocneasca ceva in partea dreapta fata atunci cand luam viraj stg maxim la plecarea de pe loc.Dupa cunostintele mele si ale amicului...ar fi trebuit schimbat capul de planetara.Am mers la reprezentanta pentru constatare...si ei au zis ca trebuie schimbata planetara veche cu una noua pentru are o frecare cu jugul ( cica era indoit in sus).In fine, am cumparat planetara noua..au montat-o si au zis ca e ok totul.Am plecat cu ea de la reprezentanta...si dupa vreo 3 km rulati a inceput sa-mi bata roata dreapta fata(partea in care fusese schimbata planetara).Deci atunci cand masina era in sarcina si fara ca eu sa accelerez, imi batea roata de parca ziceai ca e patrata si se balansa botul masinii din dreapta in stanga.M-am intors cu masina la reprezentanta..au zis sa o las pt re-verificare.Dupa re-verificare mi s-a spus ca e in regula si ca la testul de drum facut de ei nu face asa.M-am suit eu la volan si atunci a remarcat si mecanicul ca spun adevarul.Dupa lungi certuri purtate de-a lungul a vreo 30 de zile...mi-au gasit vechea planetara.Am asistat si eu la demontare-montare si s-a observat cu ochiul liber si dupa masuratoare ca planetara noua montata de ei era mai lunga cu 3 cm.Mi-au spus ca trebuie schimbat jugul..ca el ar fi cauza.Sunt disperat...am pus planetara veche si am schimbat capul care batea, am cumparat jug nou, am schimbat ambele amortizoare si flanse fata...nu stiu ce sa-i mai fac!
A mai patit cineva asa ceva!
Va rog sa ma ajutati sa-mi rezolv problema.
Multumesc anticipat!

Bine ati venit pe forum,va pun la dispozitie cateva recomandari pentru evitarea neplacerilor,
CAUTA si vei gasi , Ce trebuie sa am in vedere pe acest forum ? si Regulament General
edit by StefanTolos

Skip ads

  • traffic

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
poate pun o intrebare prosteasca dar.la ce ii spui tu "jug"?
  • Adyey

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut!
pt mine "jugul" unei masini este acelasi lucruca pentru toata lumea!
da un search pe net sa vezi cate anunturi legate de subiectul " vand jug" sunt!
acum...ma scuzi...nush daca faci misto de mine...sau chiar nu stii!
toate bune si multumesc anticipat pt orice raspuns de folos!
  • traffic

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu fac misto.chiar nu stiu
poate sunt rau ,dar nu mai bine i-mi spuneai tu ce e ala decat sa ma pui sa caut pe net? Sau trebuie neaparat sa vad anunturile...
Skip ads

  • levi2018

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 1.0 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Te-ai uitat pe la bielete? ca mie de acolo imi batea o roata Confused
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Stai cu masina pe un plan drept (ex parcarea unui supermarket), cu muzica si aeroterma oprita, si roteste volanul la maxim dreapta, apoi la maxim stanga. Acum se aud batai? Daca da, din ce zona se aud bataile: dinspre roata fata dreapta, sau dinspre mijlocul masinii?
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si n-a mai ajuns nicaieri....
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
So fi suparat omu' si nu a mai revenit....
Pacat, o luase "bine", cu planetara mai lunga cu 3 cm...
Skip ads

  • richard 79

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
am un troncanit la gropi...unu zice ca i bieleta , altul flansa de la amortizor...la service-uri ti-e si frica sa mai mergi....aveti idee? sa stiu ce sa cred cand ma vor "constata" mesterii de pe la noi...corsa d / 2008 / 25000 km
  • cct
  • *
  • 13 mesaje
  • din 15 Feb 2005
  • Vectra 2004 Y20DTH
  • Suceava
  • cct

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
richard 79 a scris:am un troncanit la gropi...unu zice ca i bieleta , altul flansa de la amortizor...la service-uri ti-e si frica sa mai mergi....aveti idee? sa stiu ce sa cred cand ma vor "constata" mesterii de pe la noi...corsa d / 2008 / 25000 km


E foarte posibil sa fie bieleta antiruliu. Asa am patit eu la Vectra mea. Pretul uneia nu e ridicat si montajul e foarte simplu.

Succes,
  • richard 79

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ms mult..
  • ionut.96

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 1.3 DTJecoFlex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
richard 79 a scris:am un troncanit la gropi...unu zice ca i bieleta , altul flansa de la amortizor...la service-uri ti-e si frica sa mai mergi....aveti idee? sa stiu ce sa cred cand ma vor "constata" mesterii de pe la noi...corsa d / 2008 / 25000 km

ca si colegu' de mai sus, am si eu problema asta pe partea dreapta. care sunt motivele? Very Happy
Skip ads

  • ionut.96

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 1.3 DTJecoFlex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am descoperit. Era biela antirului. Smile
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Cat a costat bieleta si montajul? Am aceeasi problema.
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Azi am sesizat ca protectia de cauciuc de pe bieletele antirului este crapata atat in capatul dinspre roata cat si inspre interiorul masinii si se vad urme de vazelina. De ceva timp se aud uneori si niste batai la denivelari dar nu pot sa le localizez prea bine. Poate fi de la bielete? Ar trebui inlocuite? Daca da ce producator ar trebui sa caut?
Telescoape/arcuri par ok... oricum am sa ma duc la un service sa vedem ce e acolo.
Multumesc
  • ionut.96

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 1.3 DTJecoFlex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
adrian00 a scris:Salut,

Cat a costat bieleta si montajul? Am aceeasi problema.

Bara stabilizatoare a fost 61 de lei, iar manopera 115 lei pentru ca am schimbat si un rulment. Magnetul de pe el s-a stricat si nu il mai citea senzorul de ABS. Lucrarea a fost facuta pe 26 martie 2013.
  • alin corsa

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare ...hai sa va spun si eu problema mea poate stiti voi...ieri 15.01.2014 am fost la service mi-au facut constatare au zis ca am flanse plus rulmenti amortizoare distruse...le-am schimbat (pret 400 lei cu tot cu manopera)...bataia persista...azi 16.01.2014...am schimbat bieletele antiruliu (pret 210 lei cu manopera)...surpriza pe drumuri neasfaltate (pietruite) se aude un zgomot de metal pe metal....ma dispera...m-am intors la service , mi-au facut reconstatare...au tras de roti pe acolo, mi-au spus ca e imposibil sa aiba ceva masina, am oarecum incredere in ei ca sunt prieteni si imi repar masina numai acolo.
totusi nu stiu ce bate...bataia vine din stanga fata (aici se aude mai tare) si usor din dreapta, dar foarte usor.
ei mi-au spus ca cred ca este ceva slabit la masina de exemplu o tabla ceva, eu totusi merg cu masina pe drum si nu vreau sa raman cu ea in mijloc...sunt si mai panicos din fire...voi ce credeti ca ar putea mavea....multumesc foarte mult (masina este un corsa d 2008 54.000 km)
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
verifica placutele sau etrierele daca nu fac zgomot,da cu piciorul in cauciuc si daca este de aici se aude,e posibil sa se auda pe o parte mai tare si pe una mai incet in functie de cat de uzate sunt placutele,asta e parerea mea,eu asa am patit,e o varianta mai neprofesionista de verificat dar functioneaza,cel putin la mine a functionat Smile
  • alin corsa

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu fac zgomot, am placute noi au 1000 de km de cand sunt puse, si am luat si placute mai bune calitativ....credeti-ma ca sunt disperat, imi e frica sa dau cu masina in gropi sa nu raman in drum, se aude devastator , se aude metalic asa...nu stiu ce naiba sa ii mai schimb, zici ca am racheta frate nu opel corsa...in fine daca ati mai patit vreunul va rog sa ma ajutati multumesc mult oricum
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daca totusi gasesti problema sa ne-o impartasesti si noua. bafta in rezolvare!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR