Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ncsabi18

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Un prieten are o masina inmatriculata in Ungaria, pe numele lui. Masina nu mai are asigurare valabila, si peste 5 luni trebuie sa faca verificarea periodica(ITP), pe care numai in Ungaria poate sa faca. Intrebarea este daca poate sa faca asigurare auto aici in romania? O firma de asigurare are sediu si in Ungaria (fara nume ca nu e reclama) dar am trimis mail la ei luni,si inca nu am primit raspuns.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Te referi daca e valabila asigurarea de romania? Nu e. Trebuie asigurare facuta in ungaria, dar o poate face si pe net, urmand sa o primeasca prin posta. Asa am umblat vreo 2 ani cu masina de spania.
  • ncsabi18

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Mersi pt raspuns. Problema este ca masina a stat mai bine 1 an in garaj fara asigurare, pentru ca proprietarul era plecat in strainatate la lucru, iar cand a venit acasa in Decembrie atunci a aflat ca firma de asigurari la care a fost ultimul contract (TIR) de asigurare nu se mai ocupa cu asigurare obligatorie, numai de Casco. Poate sa faca un contract nou cu o alta firma de asigurare online?
  • elenacimp

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din experienta proprie,iti pot spune ca asigurarea de romania este valabila.eu am masina inmatriculata in UK si RCA facut la noi dupa ce a expirat cea de UK.
M-a oprit de foarte multe ori politia si am prezentat asigurarea si rovinieta si nu a fost nici un fel de problema.Mai mult,am facut si vreo 6 drumuri de Italia,controale la vama...fara probleme.
banuiesc ca o sa apara vreun coleg sa spuna ca nu e asa sau mai stiu eu ce.Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni,eu prezint doar situatia mea si sper sa iti fie de folos postull meu.

P.S. Singurele probleme sunt:cand am cumparat RCA,pentru ca nu il vand decat daca spui ca masina este pentru inmatriculare,ceva de genul ca in cateva zile o inscrii pe Romania.Si ca nu poate merge cu ea in tara in care este inmatriculata masina,in cazul tau trebuie neaparat asigurare de Ungaria cand masina circula pe teritoriul Ungariei.
Skip ads

  • mmariuss

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am o masina cu numere de Ungaria si tocmai mi-a expirat asigurarea. Aveti idee sau stiti cum as putea face asigurarea acolo?
Am trimis mailuri la companii de profil din Ungaria dar nu mi-au dat niste raspunsuri pe placul meu.
Cei care aveti masini inmatriculate acolo , cum ati facut?

Multumesc!
Dau o bere !
  • Jcsatari

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Asigurarea trimite "cec" la proprieter si daca nu se plateste se retine talonul si se lasa cu multi bani platiti dupa?...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR