Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • gyurika2002

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
O problema destul de serioasa s-a agravat in timp:
Prima data am observat ca telecomanda de la inchiderea centralizata nu funtioneaza, credeam ca cheia este stricata, dar cand s-a incalzit vremea la temperaturi peste 0 a inceput sa functioneze. Pare ciudat, poate nu are nici o legatura, dar cand s-a racit din nou vremea telcomanda s-a stricat din nou. Avand iala in usa l-am deschis cu cheia, dar se misca cam greu. Dupa un timp, nu mai puteam sa inchid nici cu cheia. Am observat ca daca actionam telecomanda in masina in bord facea un click discret, dar usile nu se deschideau. Deci aveam o masina blocata permanent deschis. Inchiderea centralizata functiona din interior, deci am inchis usile din spate, si am lasat usa din spate deschis. Pana astazi, dupa ce am inchis usile din spate, am uitat sa las usa din spate deschis, am incis usa, blocand masina.
Deci situatia este:
-Usi blocate
-cheiea nu functioneaza
-telecomanda nu functioneaza
-cheia de rezerva(tot cu telecomanda) nu functioneaza desi da semnal
Posibile solutii:
-Sparg geamul (nepreferabil din motive evidente)
-Chem un lacatus profesional (in Cluj cam 100 lei)
-deschid iala in mod profesional http://www.youtube.com/watc...L223DB4224E806F46 (am nevoie de matrita)
-metoda sarmei indoite prin cheder (si asta cum vine? este posibil?)
-astept sa se incalzeasca vremea

Deci daca stie cineva cum as putea sa deschid usile va rog sa postati.

Ultimul lucru care am incercat era sa dau iala cu WD 40, efectul -> cheia intra si se roteste foarte lin, dar se opreste inainte sa se deschida Smile
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
-schimba bateria la telecomanda
-muta masina din locul ala(asa am patit si eu si era de la camerele bancii in fata carei parcasem masina)
  • gyurika2002

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Bateriile sunt aproape noi, pana acum actionau de la distanta mare. In zona sunt camere, dar am incercat si in alta parte, dar tot nu functiona.
  • gyurika2002

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ok, am gasit solutia!

Problema in cazul meu era frigul. S-a accumulat condensul in iala, si s-a inghetat mechanismul. Cheia intra, dar partea interioara nu se rotea. Nu avea rost sa fortez, am incalzit o cana de apa, l-am pus intr-o punga sa asigur o suprafata de contact mai mare, si am tinut-o pe iala cam 10 minute, dupa care puteam sa deschid usa.

Intre timp am gasit pe internet tot feluri de chestii interesante, ex:
-pentru baterie descarcata am vazut cazuri, cand au ridicat masina pe crick si au conectat de jos un acumulator la alternator (nu sunt sigur la ce modele functioneaza procedura),
-cum se deschide o iala in mod profesional
-si daca chiar trebuie sa spargi un geam, sa nu cumva sa spargi geamul mic din spate, ca-i cel mai schump, alege geamul din partea soferului, sau pasagerului din fata.
Skip ads

  • Radumdb

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am o problema si eu cu yala masini, un opel vectra b, nu am telecomanda la ea si yala mi sa blocat, intra cheia in usa dar nu se mai roteste in nici o pozitie, am incercat fortat dar nici o sansa..... ma poate ajuta careva cu ceva pareri sau care ar fi motivul blocari. Multumesc
  • alinutzu18

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z1.6xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

am si eu o problema la deschiderea masinii. DIn telecomanda merge dar cu cheia in usa nu mai merge sa descui masina(cheia se roteste in broasca stanga/dreapta dar nu mai deshide/inchide toate usile). Problema este ca telecomanda de la inchiderea centralizata se desincronizeaza des si nu mai pot intra in masina decat prin portbagaj Sad.

Are cineva ideea de la ce este? de la yala sau de la broasca unde introduc cheia?

multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR