Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

Deoarece ultimul topic referitor la protestele din benzinarii a fost inchis acum mai bine de-o saptamana, vazand ca nu mai atinge nimeni acest subiect, m-am hotarat sa deschid eu o discutie despre acest lucru.
Insa, doresc ca aceasta discutie sa fie diferita de celelalte doua care au mai fost, adica sa scrie comment-uri doar cei care au idei de promovare a acestui protest.
Nu avem nevoie de oameni care sa ne spuna ca nu putem rezolva nimic, nu avem nevoie de discutii despre utilitatea si sansele de reusita ale acestui protest.

Asa ca am o rugaminte pentru cei care nu cred in aceasta modalitate de revolta, va rog sa nu postati nici un comentariu.
As dori ca la aceasta discutie sa participe doar cei care aduc ceva constructiv, care prin ideile lor de promovare ajuta la realizarea acestui protest.
Multumesc.
Skip ads

  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu n-am mai alimentat de la Petrom anul asta (de la OMV niciodata de cand am masina). Si nici n-am so fac!
Promovare? In afara de traditionalele mass-uri pe messenger sau pagini de facebook nu tare am idei. Desi, unul mai priceput si mai pasionat de editare video ar putea adapta vreun filmulet sau crea unul despre Petrom si OMV. Ceva simplu si amuzant, care sa prinda rapid, sa ramana pe retina si sa aiba ca idee "rautatea" celor 2 companii.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca cea mai mare parte a pretului unui litru de carburant la pompa este constituit din taxe si accize (bani care merg la stat si dracu stie unde se scurg, ca numai in infrastructura nu sunt investiti) si ca Petrom are cel mai scazut pret de pe piata la momentul actual, consider acest protest o pierdere de timp si de resurse.
La fel s-a dovedit si si protestul cu maruntis si cu alimentatul de 20 de banuti "rupti de la gura copilului mic de acasa". Circ autohton pentru unii sau eveniment monden pentru altii. Cred ca sunt multi dintre protestatari care se inscriu in acest "tipar".
Protestul adevarat ar trebui sa se faca altfel (modele de afara avem destule - greci, tunisieni si egipteni mai nou). Sau unul tacit in care cei care pot sa se lipseasca de masina sa mai foloseasca mijloace alternative de locomotie.
Eu unul am alimentat anul acesta doar de 100 RON si am facut doar 50 de km. in rest, folosesc mijloacele de transport in comun sau masina de servici pentru deplasarile in interes de servici.
Din punctul meu de vedere, se poate.
  • maj0r

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu cred ca in scumpirea exagerata a benzinei nu au doar companiile astea o vina ci si statul nostru drag care ia 70% din pretul de pompa al benzinei..sau ceva de genu....ei acum incearca sa ne distraga atentia de la stat spunand ca au pus ANAF-ul pe ei pt ca au crescut nejustificat pretul, dar cand statul iti ia tot doar nu stai degeaba.
Si ultima scumpire daca tineti minte a fost dupa 1 ianuarie cand statul a majorat cu 7% nu stiu ce acciza pe care trebuiau sa o plateasca companiile petroliere.
Si acum vrea sa le impoziteze mai mult pt scumpirile nejustificate...de la cine credeti ca o sa scoata banii astia pe care ii ia din nou statul....de la noi normal...asa ca asteptati-va sa avem benzina si mai scumpa.
Doar traim in Romania, unde toate sunt posibile!
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aici e vorba de metode de protest, nu de rostul protestului.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Aici e vorba de metode de protest, nu de rostul protestului.

corect.

evitam in continuare, asa cum s-a inceput, cele 3 companii: Petrom, OMV si PetromV. si nu o luna, doua, ci un an intreg. mai simplu de atat ce poate fi? Clujeanule mentine topicul sus cu up-uri regulate. cine vrea se baga, cine nu, nu, fara alte comentarii inutile.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Aici e vorba de metode de protest, nu de rostul protestului.

Mai degraba de "Protest la benzinarii.Modalitati de promovare a boicotului Omv-Petrom". Suze de (alt) offtopic.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu alimentez de la Lukoil de vreo 2 ani. Astia au de ceva timp reduceri in weekend.
Exemplu concret: sambata asta (29.01.2011) la Petrom cea mai ieftina motorina era 4.9ron. Am alimentat de la Lukoil cu 4.83ron.
Diferente asemanatoare se pot observa in fiecare weekend.
Skip ads

  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
In ultima vreme s-a vehiculat "boicotarea omv, petom si petromv. Ok, suntem cativa care vrem sa facem acest lucru si trebuie sa mai atragem lume.
Prin intermediul internetului e usor (messenger, e-mail, facebook ...) dar trebuie gasite si metode de promovare "fizice".

1.Ar fi o idee pe care am mai spus-o, cu un model de fluturasi alb-negru, pe care sa-i poate multiplica fiecare si sa-i puna in posta la oameni, in cateva scari de bloc. Dintr-o foaie A4 putem face sa iasa 4 fluturasi. O sa mai lucram la metoda asta.
2. Am putea lipi un anunt pe unul din geamurile din spate ale masinii, scris cu litere mari, scurt, 2-3 propozitii scurte cu indemnuri, pentru a putea fi citite usor atat de soferi cat si de pietoni.

Alte idei sau completari?
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Exista doua modalitati de a protesta:
1. Violent
2. Pasnic
Aleg modul pasnic, aleg sa nu mai merg cu masina, aleg sa nu mai fiu puturos, sa stau in scaunul meu cel confortabil din masina, aleg BICICLETA. Imi va fi greu , deoarece am mult de alergat prin oras, dar consider ca este modul meu de a protesta. Daca se va alege modalitatea de protest prin fluturasi sau orice alt mod PASNIC, sunt pentru.
Abia dupa ce vom epuiza modalitatile pasnice de protest sunt total de acord cu VIOLENTA.
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
rastafarian, modalitatile sunt in cealalta ordine:
1. pasnic
2. violent.

Asta vreau si eu sa facem, ceva sa miste lucrurile.
Pana una alta, se poate interesa cineva daca ar fi o problema din partea politie, daca am avea cate un afis lipit pe geamul dreapta-spate? Nu atata de mare incat sa ocupe tot geamul, insa sa se poata citi din afara.
Mie pe moment nu-mi vine in minte pe cine as putea intreba. Poate ceva avocat?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
O metoda reala si eficienta, poate singura, ar fi sa nu mai folositi absolut deloc masinile.
Eventual chiar sa le vindeti ( daca va tine) si sa folositi alte mijloace de transport, consolandu-va ca astfel nu mai alimentati personal.
Cand despre LukOil, nu exista combustibili mai prosti in Romania, avem la noi aici una buncata rafinarie Wink
Drept urmare, continuati sa alimentati, sa moara Petrom/Omv odata cu masinile voastre.
Ideea asta cu sa nu alimentam de la X ci doar de la Y mi se pare o duda.
Statul tot aceeasi bani incaseaza, iar X nici nu simte scaderea vanzarilor.
Este exact fenomenul ciudat in care Bancile fac profit pe vreme de criza.
Sunt multe lucruri la mijloc, nu e chiar asa cum se vede din afara, sunt multe lucruri care ne depasesc.
Hai sa nu mai folosim serviciile Orange/Vodafone si sa ne luam toti cartela de la Cosmote, vreti ?
Eu propun sa mergem mai departe si sa nu mai cumparam absolut nimic, pana nu scad toate preturile ? Toate-s scumpe nu ?
Si la toti ni-i greu....
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Slash, daca privesti doar o parte a solutiei propuse, da, suna cum zici tu
Solutia, in ansamblul ei, suna a divide et impera. Adica:
1- cei 4 benzinari mari (OMW, Rompetrol, LukOil, MOL) se vorbesc intre ei, si decid "hai sa ducem toti combustibilul la 5 lei". in faza asta ei sunt uniti
2- oamenii nu mai alimenteaza de la OMV. OMV vede ca lui ii scad vanzarile, celorlalti le merge bine. OMV va "sparge" gasca, si va scadea preturile.
3- lumea alimenteaza de la OMV, dar nu mai alimenteaza de la MOL. MOL va scadea preturile, si va cobori sub OMV, ca sa isi recastige clientii

si tot asa.

Tu mai tii minte ce tarife aveau Conex si Orange acum ~10 ani? De ce crezi ca le-au scazut? Acelasi mecanism, avea orange-ul oferta mai buna, toata lumea facea abonament orange. Facea conexu contraoferta, incepea lumea sa migreze la conex. Ca sa nu mai vorbim de ofertele cosmote, am multi amici care au o afacere, si cand s-a pus problema prelungirii abonamentului la unul dintre operatorii traditionali, au mers la vanzator cu contraoferta de la Cosmote, si l-au intrebat "imi poti da ceva la nivelul asta". Si vanzatorul ala a mai ramas fara un client...
  • FanBertone

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Treaba cu Orange si Vodafone e cel mai bun exemplu.Ei erau intelesi,unu are Nordul tarii,celalalt Sudul astfel incat nu erau nevoiti sa vina cu oferte sa-si fure singuri caciula.Asta pana a venit Cosmote-ul care dornic sa intre puternic pe piata a adus super oferte.Si a reusit sa-si faca un portofoliu de clienti maricel(mai ales in randul tinerilor).Exact aceeasi intelegere o au petrolistii,problema este ca ei nu au un "Cosmote",deci concurenta intre ei trebuie sa o facem chiar noi.Sunt convins ca nu da Petromul faliment,DAR vor avea pierderi majore.De marit pretul nu cred ca o vor face din moment ce a fost foarte mediatizata aceasta problema chiar si peste hotare,deja castiga mult prea mult la litrul de benzina cu preturile actuale.Deci haideti sa incercam,nu cred ca avem nimic de pierdut(oricum pierdem prea mult cu preturile actuale la combustibili).Iar la faza cu calitatea Lukoil,sa fim seriosi,cel putin benzina este ok.Motorina se poate pune de la ceilalti comercianti,chiar daca e mai scumpa,oricum diesel-ul e mai economic.Bafta la boicot!
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu am avut niciodata probleme cu motorina de la Lukoil. Dimpotriva, mi se pare mai buna decat cea de la Petrom. Si alimentez de foarte mult timp de la Luk.
Ca o paranteza.. am vazut de mai multe ori cisternele Petrom, Mol, Rompetrol stand la coada la aprovizionat la rafinaria Lukoil de langa Ploiesti. In plus, se stie ca achizitoneaza carburanti unii de la altii. Difera doar aditivii folositi.
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Slash, cea mai mare problema a acestui protest e ca nu e promovat destul.
Trebuie sa iesim din sfera internetului. Pentru ca acest protest sa obtina ceva efect, trebuie ca lumea sa afle de el si pentru ca lumea sa afle de el, trebuie sa-l promovam noi.

E foarte usor sa te fofilezi si sa te impaci cu gandul ca nu poti face nimic.

Ca sa vezi ca benzinarii s-au speriat de aceasta forma de protest : acum cateva zile am citit intr-un ziar, in Foaia Transilvana, intr-un articol despre protest, ca s-a decis boicotarea petrom si mol (sau ceva de genu asta), deci alte benzinarii decat cele alese. Astfel se incearca inducerea in eroare a celor care aud doar din ziare de protest. Noi boicotam omv-petrom si altii boicoteaza mol. Fiecare din noi alimentam de la cel pe care-l boicoteaza celalalt si astfel nu ii afectam deloc.

Am redus drumurile cu masina, n-o vand pentru ca am dreptul meu sa am masina, dar exista un prag pana la care suporti hotia si nesimtirea.

Bun, punem la cale un text pentru fluturasi? Eu zic ca ar fi bine sa fie exact acelasi text ca si cel de pe anunturile de lipit pe geam la masina. Astfel va fi usor de recunoscut si nu vor umbla n-spe mii de variante, incat lumea sa nu mai stie de cine sa asculte.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Clujeanul a scris:r fi bine sa fie exact acelasi text ca si cel de pe anunturile de lipit pe geam la masina. Astfel va fi usor de recunoscut si nu vor umbla n-spe mii de variante, incat lumea sa nu mai stie de cine sa asculte.

Sunt de acord
  • ali3n_cop

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ideea este buna ca si cealalta care s-a inchis, unde nu am postat si nu eram inca membru dar o urmarea cu interes, insa nu este de ajuns sa vorbim aici 10 useri si sa credem ca se schimba ceva. Am urmarit cu interes cele spuse de @chelu adrian care era cam imptriva la orice la prima vedere dar nimeni nu a inteles cu adevarat ce vroia sa spuna.Eu am inteles ca,ca sa reusesti,nu este de ajuns un plan ci e nevoie de uniune,rabdare si fapte. OMV va intelege cum sta treaba doar atunci cand va fi atins la punctul sensibil adica Banul. Razboiul contra OMV este destul de dificil pentru ca,dupa cum ati observat cu ochiul liber,au plasat benzinariile al naibii de strategic si sunt multi care le cad plasa. Inca ceva vreau sa adaug: unde au disparut cei din Ianuarie de pe sms-uri,net,stiri si alte mijloace media? Vedeti? E al naibii de greu sa intretii o actiune.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
De la nivelul nostru de simplii consumatori, supravietuitori in mileniul III, dependenti de astfel de produse/servicii nu putem schimba nimic
Va incordati degeaba pe-aici dupa metode si diverse cai spre succes, altii ne hotarasc soarta inca de pe vremea dacilor.
Si Decebal s-a luptat cu romanii pana a murit. Si cu ce folos ? Romanii tot au cucerit Dacia.
Ca se numesc Vodafone/Orange/Cosmote sau Petrom/OMV/LukOil, cand scad preturile scad toate, cand cresc, cresc toate.
Nu sparge nimeni gasca.
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si cu asta,ai zis ce aveam eu de zis si nimeni nu a inteles.
Felicitari Slash,de la mine ai toata stima.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR