Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
a masurat cineva rezervorul sa vada exact cita motorina incape ????
Skip ads

  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
va pot spune sigur ca la a mea incape 52 litri. poate va intrebati cum am aflat? Sad . Cum nu imi merge indicatorul de la rezervor inca de cand am luat-o, in primele luni am patit pana prostului. si va pot spune la sigur ca au intrat 52 litri. cel putin la a mea.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
asa scrie si in carte ... 52L
  • CiprianB

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In carte la a mea scrie 52 dar eu am bagat 52 si mai aveam vreo 5L in rezervor .
Skip ads

  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
deci are 52 + 5 rezerva
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
sau teapa la pompa ............

Very Happy
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Sunt 100% sigur ca tu nu esti cu nimik mai special decat ceilalti si sigur ai 52 de litri rezervorul. Daca mai stii de unde ai alimentat baga mare si spune-ne si noua....poate trimitem televiziunea peste ei Laughing Laughing Laughing
  • CiprianB

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se poate sa fie si teapa la pompa, am alimantat la OMV-ul de linga spit judetean din Timisoara, este primul plin pe care l-am facut la masina asta.
Cu masina pe care am avut-o inainte nu am sesizat sa fie probleme.
Cum am spus e primul plin pe care il fac si am fost curios citi litri intra daca umplu rezervorul ochi, dupa ce s-a oprit pompa prima data am mai pus cu tiriita vreo 5-6l dupa care m-am plictisit si am renuntat . Oricum dupa aceea am facut vreo 200km in oras pina sa se miste acul cu citeva grade . O sa mai incerc si la alte pompe sa vad .

Cele bune.
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
eu cand am facut plinul au intrat 49L, si asta dupa ce becul de la rezervor s-a aprins, a inceput sa clipeasca si apoi iar s-a aprins, in semn ca e pe finish benzina. deci eu chiar cred ca nu are mai mult de 52...
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut,
Probabil in rezervor intra mai mult de 52, dar niciodata nu se umple ochi, ci max. 95 la suta din volum. Este valabil pentru orice tip de recipient.
  • zeneca

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu ma bag sa raspund ca posesor de opel dar va zic o treaba din experienta. Rezervorul este, probabil, ceva mai mare decat scrie in talon si carte. Am vazut un Matiz in care au intrat vre-o 50 de litri sau un pasat in care au intrat 100. Putzin chinuit si stat la pompa vre-o 5 min in plus dar intra.... asta e ideea. In general rezervoarele se fac mai mari (in afara de Dacia unde se fac si mai mici) pentru siguranta, aerisire sau din alte motive. Deci daca ai rezervor in carte de 52 probabil ca daca te chinui poti sa sari usor de 60-65....dar nu e sanatos pt litrometru;)
  • avlsystems

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salutare
Am observat ca la cele mai multe benzinarii la care am alimentat am fost furat la pompa.Cum mi-am dat seama?simplu
Eu fac cam aceleasi drumuri zilnic si alimentand in permanenta de la alt furnizor nu mi-am dat seama cati km parcurg cu masina pana la urmatorul plin.Si intr-o zi cand aveam treaba pe Pantelimon,m-am gandit sa alimentez de la omv(electroaparataj).si ajung cu rezervorul la minim ca deobicei(palpaie becul de motorina de ii vine boala).Am bagat plinul si am plecat.EEE,vreau sa va spun ca la benzinaria aia nu se fura la pompa.Asta am constatat cand am vazut ca am mers mult mai multi km cu masina decat in mod normal.
Si uite asa am observat eu ca am rezervor de 52 litri(cum scrie si in talon/carte)Si exact atat imi arata si pompa benzinariei,nu ca pana atunci cand imi arata 54/55 litri ca intra.

Bafta
Skip ads

  • CiprianB

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Intradervar nu am rezervor mai mare ci am fost furat la pompa...si nu ma asteptam la asta de la OMV. Am alimentat la o statie Petrom si acul indica si mai putin decit data trecuta si au intrat 46L, nicidecum 52 ...
Asta la o statie Petrom renovata de curind . Nu cred ca debitmetrul lor merge mai incet decit ar trebui, la cit de mare este diferenta mai ramine si varianta ca acul de la inidcatorul de motorina sa nu indice exact la fel, dar tot ramine o diferenta f mare .

Cele bune
  • stefancorneliu

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z19 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2006

  • Mesaj Privat
am bagat 60 de litri dar stat si asteptat cate un pic cate un pic si cam la 200 km s-a miscat acu in oras
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
intrebare de baraj (pentru un prieten):

ce capacitate are rezervorul unui Kadett "Jubilee" din '87 cu 1796cm, motor E18NV? este sedan, daca conteaza si asta.

in talon la el scrie 0 Shocked , iar pe unde am cautat nu am gasit nicaieri sa zica capacitatea rezervorului. iar omul e tare curios sa stie si el. Laughing
  • racoarea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat sa vad si eu cat poate rezervorul masinii mele si am testat de 2 ori, de la 2 pompe diferite... sa eliminam (teoretic) posibilitatea de furt la pompa. Cum am masurat: cand becul de motorina s-a aprins iar acul indicator a ajuns la prima liniuta rosie (deasupra ei de fapt), am facut plinul ochi (am stat de fiecare data vreo 5-10 min sa ma asigur ca este la maxim umplut rezervorul - apropo... e vreo problema daca umpli rezervorul pana aproape de refuz? Rolling Eyes ) si de fiecare data au intrat 51 l. Presupunand ca mai aveam ceva motorina in rezervor (vreo 4-5 l cel putin)... se adevereste faptul ca rezervorul este mai mare decat este specificat in cartea tehnica. Tind totusi sa cred ca ei mentioneaza capacitatea rezervorului masurand cata motorina iti incape in rezervor pana sare pompa.
  • gabriel88_vl

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Agila 2004 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La vectra B ce capacitate are rezervorul ?
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am bagat 52,5 litri cand mai aveam 100 km autonomie pe BC. Nu cred sa intre 60 oricum.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
eu mai mult de 45 n-am reusit sa bag niciodata... daca chiar ar fi sa intre 52, inseamna ca mai am vreo 10-11 litri cand se aprinde becul
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La vectra mea intra 60L+ dar tineti cont ca rezervorul se poate mari mai ales la cei care il au din plastic.
Se va alungi din cauza greutatii benzinei din rezervor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR