Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • berceanu2001

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1996 ECOTEC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna
Am un Opel vectra B motor 1.6 16V Ecotec, de cateva luni a aparut o problema la indicatorul de combustibil si anume indica doar daca am peste 20 L in rezervor, credeti ca e plutitorul, cum as putea sa remediez aceasta problema ca ma dispera ca am ramas deja de vreo 4 ori fara benzina
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
berceanu2001 a scris:Buna
Am un Opel vectra B motor 1.6 16V Ecotec, de cateva luni a aparut o problema la indicatorul de combustibil si anume indica doar daca am peste 20 L in rezervor, credeti ca e plutitorul, cum as putea sa remediez aceasta problema ca ma dispera ca am ramas deja de vreo 4 ori fara benzina


Pana acuma nicio problema din ce ai descris tu...poate nu bagi benzina? si mergi pe rosu...ii de vina plutitorul search pe forum si vezi unde ii si inlocuiestel...daca aia ii problema
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
sau poate fi de vina si sonda de benzina care indica gresit
  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
umbla la rezorvor si vezi ce sa intimplat cu plutitorul sigur are ceva in el(apa de la condens) sau poate altceva dar cred ca este plutitorul
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Scoate sonda din rezervor, inspecteaza bine plutitorul dar mai ales potentiometrul rezistiv ce este actionat prin tija de acesta! Verificarea este simpla ...cu contactul pus si sonda scoasa din rezervor, dar conectata la mufe, actionezi lin tija plutitorului si urmaresti cu atentie indicatorul din bord! La actionare lina....indicatorul trebuie sa urce lent, sau sa coboare, functie de sensul actionarii! Daca observi caderi bruste sau alte anomalii schimbi aceasta piesa! Poti sa pui si un ohmetru pe el si sa verifici banda rezistiva... Bafta....aaaaaaaa Smile pentru siguranta baga in portbagaj o canistra de 5-10 L plina cu benzina! In felul acesta eviti sa-ti spuna prietenii ca ai ramas iar in.... "pana.....stii tu cui... Smile "
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR