Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Teo
  • OP
  • 33 mesaje
  • din 19 Mai 2006
  • Agila 2001 Z10XE
  • Viseu de Sus
  • Teo

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Viseu de Sus
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Buna! Am si eu o Agila din 2001 1.0 i,motor z10xe. Am cumparat masina cu martorul injectie sau ce-o fi el (semana cu un debitmetru sau motor) aprins tot timpul cat mergea motorul (se simtea masina dadea in nas).Persoana care mi-a vandut masina mi-a spus ca a facut o diagnoza la reprezentanta Opel in Cluj si i-au spus ca este debitmetrul defect si ca atare in pretul masinii mi-a dat si un debitmetru nou! M-am interesat cat costa schimbatul si am fost descurajat de pretul(manopera) de la reprezentanta Opel. Asa ca dupa ce am cautat pe forum sa vad cat de complexa este operatiunea de schimbare mi-am luat inima in dinti si am facut eu acest lucru. Dupa schimbare mi-a ramas martorul aprins si am facut o resetare a codurilor de eroare la un service. Dupa resetare s-a stins iar diagnoza ulterioara mi-a confirmat ca nu am alte probleme. Acum apare surpriza. Aseara ma pomenesc ca mi se aprinde martorul masina cu cheita (asa din senin) Sad . Opresc motorul dau o cheie mi se stinge masina cu cheita si mi se aprinde cel cu debitmetrul sau motor ce-o fi el. Mentionez ca de le schimbarea debitmetrului am parcurs doar aprox.1000 km, am facut plinul doar cu benzina Top premium 99+(Petrom) si in momentul de fata motorul trage foarte bine nu da in nas dar parca mirosul gazelor pe teava de esapament este altul (parca miros mai tare a benzina) Confused .
  • blaster_gsm

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2006

  • Mesaj Privat
De obicei cand miroase mai tare a benzina poate sa fie sonda lambda
  • Teo
  • OP
  • 33 mesaje
  • din 19 Mai 2006
  • Agila 2001 Z10XE
  • Viseu de Sus
  • Teo

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Viseu de Sus
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc blaster_gsm!
Scuze ca am raspuns asa de tarziu (am fost plecat din localitate si nua am avut acces la net).
Daca ai sti ca problema s-a rezolvat de la sine! Cum??? Vroiam sa merg la mecanic la o diagnoza(banuiam si eu sonda lambda) si am intrat in Peco Petrom sa spal masina ca sa nu o duc asa murdara la service. Surpriza Surprised : dupa ce am spalat masina martorul s-a stins si stins a ramas. S-a rezolavt de la sine???!!! Shocked Shocked Shocked. Nu mai stiu ce sa cred!
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Teo a scris:Multumesc blaster_gsm!
Scuze ca am raspuns asa de tarziu (am fost plecat din localitate si nua am avut acces la net).
Daca ai sti ca problema s-a rezolvat de la sine! Cum??? Vroiam sa merg la mecanic la o diagnoza(banuiam si eu sonda lambda) si am intrat in Peco Petrom sa spal masina ca sa nu o duc asa murdara la service. Surpriza Surprised : dupa ce am spalat masina martorul s-a stins si stins a ramas. S-a rezolavt de la sine???!!! Shocked Shocked Shocked. Nu mai stiu ce sa cred!


stiu ca te costa,dar aprinderea becului s-a stocat ca eroare si poate fi citita.eventual apeleaza la aceiasi,pt continuitate-dar e interesant ce scrie pe debitmetru?ca pot sa itzi spun cam cite parale face...daca el e de vina-sa nu fie un reparat cu ciocanu sub pat...
  • Teo
  • OP
  • 33 mesaje
  • din 19 Mai 2006
  • Agila 2001 Z10XE
  • Viseu de Sus
  • Teo

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Viseu de Sus
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
mikhai a scris:
Teo a scris:Multumesc blaster_gsm!
Scuze ca am raspuns asa de tarziu (am fost plecat din localitate si nua am avut acces la net).
Daca ai sti ca problema s-a rezolvat de la sine! Cum??? Vroiam sa merg la mecanic la o diagnoza(banuiam si eu sonda lambda) si am intrat in Peco Petrom sa spal masina ca sa nu o duc asa murdara la service. Surpriza Surprised : dupa ce am spalat masina martorul s-a stins si stins a ramas. S-a rezolavt de la sine???!!! Shocked Shocked Shocked. Nu mai stiu ce sa cred!


stiu ca te costa,dar aprinderea becului s-a stocat ca eroare si poate fi citita.eventual apeleaza la aceiasi,pt continuitate-dar e interesant ce scrie pe debitmetru?ca pot sa itzi spun cam cite parale face...daca el e de vina-sa nu fie un reparat cu ciocanu sub pat...
Debitmetru Bosch 0280 218 031 PBT-GF 30. De montat l-am montat eu (ca sa nu platesc manopera) si sigur era nou. La service mi-au resetat doar codul de eroare.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR