Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salutare colegi forumisti,

Niste prieteni m-au atentionat ca s-ar putea sa am probleme la vama daca vreau sa ies cu o masina veche din tara.
Sunt posesorul unei masini trecute cu mult de prima tinerete, un vectra A din 92 motor c16nz.
Starea tehnica este relativ ok, i-am facut recent un ITP si doar gazele au trebuit "rezolvate" in rest directie buna, frane echilibrate, furtunuri de frana arata ok, etc.
Masina am ingrijit-o cum am putut: schimbat telescoape cu altele noi, cauciucuri noi, schimbat distributie+ accesorii, schimb de uleiuri tot la 7000km (nu prea papa intre schimburi). Am rulat cu ea cam 14mii km pana acum si singura problema a fost un furtun din instalatia de apa care s-a crapat, moment in care le-am schimbat pe toate, pt siguranta.
Singurele chestii mai nasoale sunt un inceput de rugina la aripile din spate si la praguri si tobele care fac galagie cam mare, dar astea ma gandesc sa le schimb ca nu le mai suport.
Nu am probleme de genul parbriz spart, fum excesiv scos pe esapament (si banuiesc ca nu stau ei cu analizorul de gaze), cauciucuri din care ies sarmele sau alte chestii batatoare la ochi. Nu ma gandesc sa trec cu masina plina de covoare/conserve sau alte chestii de genul. Va fi plina de 4-5 persoane dornice de vacanta.

Credeti ca s-ar putea sa am probleme la trecutul prin vama spre Ungaria/Bulgaria? Sau probleme inafara? Nu ma gandesc sa merg mai departe de Croatia/Austria/Bulgaria, poate Italia.

Multumesc!
Skip ads

  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cat timp ai actele ok poti sa iesi , am iesit cu masini mai vechi de 90 si vb aia daca iese cu dacia nu o sa iesi tu cu vectra? doar sa ai grija cu partea tehnica si sa ai bani ca defectiunile pe drum sunt a dreqului de costisitoare Laughing
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Stai linistit . Din cate stiu eu fiecare cetatean european are dreptul la libera circulatie , ce se aplica si asupra autovehiculelor propietate personala . Atata timp cat esti propietarul de drept , masina nu se afla sub litigiu judecatoresc , sau orice alta mentiune ( furata , sau ca a "participat" la vreo vreo infractiune alaturi de tine sau alt sofer) nu vei avea probleme .
In ultimul timp vamesi atat bulgari cat si unguri verifica doar persoanele , nu prea isi mai bat capul cu actele masinilor .
O sa vezi multe "jafuri " care trec frontiera atat la noi cat si in alte state ( care inca mai au frontiere ) .
Singura problema este sa nu dai in tarile respective de controale (gen RAR la noi) care sa iti gaseasca masina inadecvata pentru drumurile lor .
Toate cele bune si drum bun.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Kitty a facut o excursie pana in anglia si inapoi cu vectra A. Wink Deci legal poti merge linistit cat te tine benzina, acuma ca daca ti se strica ceva pe drum o sa iti doresti sa fi luat avionul e partea a doua. Laughing
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In anumite orase din De, nu poti intra in centru decat daca ai norma de poluare +Euro 3. Daca o lasi la periferie si iei transportul in comun, no problems. In rest, vorba lui @jE...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vei fi speriat ce jafuri circula "afara"... Wink cu acte in regula... Exclamation
In rest, nu cunosc nici un oras care restrange circulatia in functie de poluare, in Londra e in functie de... banii din portofel... Crying or Very sad
  • [cj]sharky

  • Mesaje scrise: 277
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu am de gand sa ajung asa de parte.
Ma gandeam la distante relativ scurte, maxim 1000-1500km. Pentru distante mai lungi prefer trenul sau avionul.
M-ati lamurit. Mersi!

Acum eu mi-am luat masina sa ma bucur de ea si sa circul cand am nevoie. Daca pica ceva, asta e.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mergi linistit colega, daca actele sunt ok, inspectia valabila si ai vignetele de autostrada pt tarile in care mergi, garantat nu ai nici o problema, m-am intalnit in Germania cu o Dacia 1310, rablagita de curgeau tablele de pe ea, impopotzonata cu tot felul de abtibilduri (fulgere, vulturi, flacari) sau cum le spune si mergea omul pe autostrada cu 120 cu ea. Cum am spus mai sus, nu iti are nimeni treaba daca esti in regula cu masina!
Skip ads

  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu confirm ca am vazut rable pe autostrazi in germania mai ceva ca in romania... si chiar am cumparat o rabla care avea tuv la ei si abia pleca de pe loc din cauza ambreiajului... Dar m-a tinut pana acasa 1500 km. Drum bun!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Aia care ai pus-o pe OKAZII.Ro la 119 500 km si la primul proprietar Question
GLUMESC, DESIGUR... Laughing Laughing
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Recent am intalnit pe autoband in Italia un Fiat 850! Daca "tinerica" asta circula fara probleme, masinuta ta de ce nu ar circula pe drumuri europene? Conteaza sa ai actele in regula si masina sa fie corespunzatoare tehnic! Nu cunosc nici o stipulare in legislatia auto europeana care sa interzica unei masini sa circule datorita batranetii... Smile


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 07 Feb, 2011 6:39 pm
  • harme

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2010

  • Mesaj Privat
a mea e cu un an mai tanara si pana asta vara a facut ITALIA de cate 2 ori pe an fara nici o problema si o va mai face si anul asta cel putin o data .Asa ca bani de benzina sa ai ca restul sunt speculatii
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ma faci sa rad.am vazut prin vami ,,dezastre,, care erau impinse sa treaca vama dintr-o tara in alta.
daca tu stii ca masina e ok, lasa teama deoparte si dai talpa.si nu mai fi stresat,pleaca cu toata inima.
drum bun si fara probleme.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Acum un an am mers in ungaria, aveam parbrizul fisurat mult in partea copilotului, nimeni nu a zis nimic. Un amic cu un bmw modern are fisura pe mijloc si a circulat destul prin europa. O fi si chestie de noroc.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Acum 2 ani am fost si eu cu Astra din semnatura pana la Paris. Nu am avut nici o problema. Nici macar mecanica. Asa ca poti sa mergi linistit.
P.S. In Germania am vazut si Trabanturi care fumegau in draci pe autostrazi!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acum un an am fost in Austria sa-mi iau Vectra B pe care o am acum, cu un Renault 9 1.6GTD '86, motor schimbat de un an (145.000km reali, am cumparat un Renault 11 1.6GTD '87 adus din Germania si am schimbat tot ce se putea schimba) care nici macar nu avea serie motor ca nu avusesem timp sa inlocuiesc placuta de aluminiu cu seria de pe celalalt, cutie schimbata, frane, faruri, punte spate schimbate, etc, etc. Cauciucuri de iarna, amortizoare, discuri frana, etrieri, pivoti, distributie, cablu frana de mana, piese noi. I-am reglat farurile si unghiurile la directie cu o saptamana inainte de drum, trusa, becuri rezerva, stingator, vesta si toate alea le-am cumparat ca sa nu fiu amendat sau sa dau spaga la unguri si cu o zi inainte sa plec mi-am reglat avansul pompei de injectie cu un ceas comparator (dupa manual), l-am imprumutat de la un prieten si cred ca era ultimul ceas comparator care se mai gaseste in Sibiu, un fel de gadget Smile . Dupa 900km pana in Austria mi-am cumparat Vectra B din semnatura si ca sa mai scutim ceva bani (numerele provizorii erau 300+ EUR) am coborat (numai cu Renault-ul) in Germania pana la Munchen (numere provizorii pentru Opel 100EUR) inca 450km. De acolo ne-am intors pana in Romania, nu m-a oprit nimeni iar in vama doar la dus au vrut sa stie cine e proprietarul la Renault si daca nu am tuica/vin/altele plus care e scopul calatoriei. Cand am trecut in Austria pe motorina Agip Renault-ul parca a prins aripi si s-a terminat si cu fumul din esapament la viteza mare, tin sa precizez ca am mers tot drumul (2700km) cu 120+ km/h. Daca masina e ok din punct de vedere mecanic nu conteaza ca e veche, din contra astea vechi cu putina electronica sau deloc (ca a mea) sunt chiar mai fiabile la un drum lung. Nu am avut nicio emotie, singurul impediment fiind lipsa confortului care este cam inexistent la masinile vechi fata de cele mai noi si asta te oboseste rau la un drum asa de lung. Cel mai mult mi-a lipsit servo-directia, m-au durut umerii si bratele doua zile dupa revenirea in tara.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR