Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • dj86mky

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor.

Recent (cam de cateva zile) aud un zgomot pe partea dreapta in momentul virarii si la orice viteza (mai mare de 5 km/h).
Zgomotul aparea initial doar la viraje dreapta si la viteze mai mari de 30 km/h.
Acum apare si la viraje stanga si la viteze mult mai mici. Apare numai la mersul inainte. La mersul cu spatele si virari nu se aude nimic.
Zgomotul seama cu scartaitul de placute ude pe disc, este foarte fin si nu se aude decat cu geamul deschis.
Mentionez ca in timpul virajului daca apas putin frana zgomotul dispare si reapare cand iau piciorul de pe frana.

Poate sa fie de la placutele de frana ? - inca nu le-am schimbat.

Masina: Opel Astra 1.4 Twinport - 2008
KM: 28.000
Nimic schimbat la ea - decat reviziile obisnuite.

Va rog, poate ma puteti ajuta cu un sfat. Cum as putea rezolva defectul ?
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
placutele in prima faza ar trebui verificate si eventual schimbate desi la doar 28000 de KM mi se pare prea devreme doar daca stai mereu cu piciorul pe frana. sigur ai modelul de placute cu frana prevazute cu un senzor metalic care in contact cu discul scartaie
  • dj86mky

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2010

  • Mesaj Privat
"nislau" ai avut dreptate. Multumesc mult. Era acel senzor metalic care atingea discul. Am schimbat placutele si nu mai scoate nici un sunet. Erau foarte uzate.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
28 k km sunt kilometri in regula cu placutele venite pe astra din fabrica. Eu le-am schmimbat pe la 30 k km si mai mergeau cel mult 2 mii de kilometri. Urmatoarele ..niste Ferodo le-am schimbat dupa 40 de mii si inca aveau ''carne''.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...am si eu o problema la astra h-ul meu.in week-end am observat ca am un scartait cand virez stanga(cand virez dreapta parca nu face).ideea e ca este un scartait ca si cum te-ai aseza pe un pat mai vechi caruia ii scartaie arcurile,doar ca sunetul este putin mai infundat/gros.si face asa si cand dau in gropi.suspectez ceva pe partea dreapta.ce ar putea fi?problema a aparut duminica,dar de atunci nu am mai mers cu masina.astept pareri!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR