Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am un amic ,care a luat in urma cu 2 ani un opel vectra inscris pe romania cu o chitanta de mana. de 2 saptamani el l-a dat cu o chitanta de mana altei persoane si a precizat si seriile masinii. noul cumparator a dus-o la un mecanic si a observat ca are seria sudata la sasiu. acesta a inceput sa il ameninte pe amicul meu ca se va duce la politie si il va baga pe el pt seriile false. pe cartea si talonul masinii era o persoana din ialomita. amicul meu nu mai are chitanta de mana ca el a cumparat-o de la altcineva. cine este responsabil pt aceasta situatie? risca amicul meu ceva? se poate alege cu dosar?
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Daca amicul tau nu a facut acte cu cel de la care a cumparat masina si a vandut-o mai departe(stilul samsarilor), poate fi exonerat de orice raspundere penala, fiind considerat la randul lui cumparator/vanzator de buna credinta! Daca in schimb actele sunt pe numele amicului, atunci este mai grav, putand ajunge la dosar penal.. presupunandu-se faptul ca la cumparare masina a trecut prin expertiza tehnica/identificare a RAR ului, ulterior ea fiind manarita!

L.E.
Daca nu sunt actele pe numele lui este bine...nu poate fi invinuit de manareala! Poate nici vechiul proprietar nu stia de chestia asta....poate si el a constatat mult mai tarziu ca a luat teapa cu masina...este interesant cati proprietari a avut acea masina dar mai ales care este primul roman care a inmatriculat-o....eu pe asta il banuiesc de manareala iar pe cei de la RAR de profesionalism indoielnic sau...spaga! Smile


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 07 Feb, 2011 8:50 pm, modificat de 3 ori in total
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu, actele nu au fost facute pe numele lui, masina nici macar nu avea scris instrainat pe talon, sau sa fie scoasa de la fisc. alt proprietar este in acte. multumesc pt sfat!
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu mai are nici macar o chitanta de mana care sa dovedeasca faptul ca a cumparat-o de la altcineva este foarte nasol pentru amicul tau. Cum poate dovedi el ca a cumparat masina cu seriile false?
Oricind proprietarul din acte poate spune ca al a vindut masina cu seriile OK dar a trecut prin mai multe maini pina sa se observe aceasta problema, cum poate dovedi amicul ca nu el a "magarit" seriile?
Skip ads

  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
pai din moment ce masina nu a fost declarata furata de catre proprietar, de ce ar fi asta o problema. amicul meu nu mai are chitanta dar are vre-o 3 amici care au fost cu el in momentul cumpararii si poate demonstra cu martori.si culmea el a fost si la itp cu masina inainte sa o vanda si corespundeau seriile. dar noul cumparator crede ca seria de pe sasiu ar fi suprapusa ca ii pare lui nu stiu cum. cum poate demonstra politia ca amicul meu a schimbat seriile, din moment ce nu este pe numele lui? eu zic ca este vina tot a proprietarului din acte. cine ar fi prost sa iti vanda o masina pe numele lui ,sa iti dea si cartea si sa o lase nescoasa de la fisc? au fost cazuri in care masinile au fost trecute cu serii false direct prin rar si au fost inmatriculate pe ro.
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
alcapone a scris:el a fost si la itp cu masina inainte sa o vanda

Aici este problema, cei de la ITP or sa declare ca masina a fost cu serii bune si s-a intimplat ceva dupa aceea.
Iti spun asta pentru ca eu am patit o situatie similara cu o Dacia 1310 prin '96, in final am dezmembrat-o si am vindut piesele.
PS. stii ce este culmea? Masina am luat-o de la o verisoara primara asa ca nu am mai verificat-o, pe urma au fost discutiile de genul :"Cum poti sa spui ca nu sint seriile bune? Eu am facut verificarea si pot dovedi acest lucru"
Morala: cei apropiati iti trag teapa mai rau decit strainii.
Sa dea Domnul se reuseasca sa o vanda, din partea mea mult succes.
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ÃŽmi pare rãu sa aud pãțania, și eu am mușcat-o cu fosta mea mașinã. Efectiv nu mi-a venit sã cred când am aflat care e povestea ei, și tot cu bãieți descurcãreți de IL...
Te miri care o fi povestea și în cazul celei de fațã, dar parerea mea este cã amicul tãu nu are de ce sã-și facã griji atâta timp cât altcineva este proprietarul mașinii.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai nou trebuie dovedit ca ai facut ceva de asta se ocupa organele de cercetare si hotaraste o instanta ...la fel de bine putea si ultimul proprietar sa o smenuiasca la serii asa ca ramane el cu paguba si gata.Prietenul tau ar putea avea probleme doar in cazul in care proprietarul din actele masinii,nu recunoaste ca i-a vandut-o si atunci este pus in situatia sa fi instrainat un bun care nu-i apartine atat.Se poate lasa cu abuz de incredere ... in cazul respectiv altfel ultimul posesor a avut ginion.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Amicul tau a dat masina. Masina nu era pe numele lui. Vine pentru aceasta situatie apartine ultimului cumparator. El nu s-a uitat bine la marfa pe care o cumpara. Amicul tau nu risca nimic dpvd legal sau moral.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Parca a-ti trai in epoca de piatra ...cum sa cumperi o masina doar cu o simpla chitanta de mina? Cinste celor care ii gasesc pe fraieri,mergeti nene cu ea la RAR si acolo va spune daca sunt minarite masinile ,nu se mai baga nimeni ca sa declare masina in regula daca nu este ,s-a dus vremea aia. Cool
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am inteles sa traiti! amicul meu nu risca nimic si acela care a luat masina de la el este prost de da in gropi. Laughing
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
tase a scris:Parca a-ti trai in epoca de piatra ...cum sa cumperi o masina doar cu o simpla chitanta de mina? Cinste celor care ii gasesc pe fraieri,mergeti nene cu ea la RAR si acolo va spune daca sunt minarite masinile ,nu se mai baga nimeni ca sa declare masina in regula daca nu este ,s-a dus vremea aia. Cool


Peste tot pe unde am umblat, prin toate tarile pe unde trait si crede-ma ca sunt multe, in niciuna nu se face un contract in fata unui notar sau mai stiu si eu ce reprezentant al legii! La toate masinile pe care le-am avut pana acum, in momentul cumpararii / vanzarii, pe langa actele masinii impreuna cu cartea de identitate a masinii in care sunt trecuti toti fostii proprietari, s-a facut doar o hartie scrisa la PC sau chiar de mana de catre mine sau de catre vanzator in care era trecut ca "X-ulescu care se legitimeaza cu ..., a vandut masina marca, tip, cu seria ... lui I-liescu care se legitimeaza cu ... la pretul de ..., cu sau fara garantie! Semnaturile amandurora si atat! O astfel de intelegere este perfect legala iar daca vanzatorul a mintit in ceea ce priveste masina, el v-a raspunde in fata legii!
La ultima masina, am tras la xerox cartea de identitate a masinii pe care scria "Radiat" si jos pe foaie am scris cele mentionate mai sus! Pana si o intelegere verbala in prezenta unor martori poate tine loc de contract iar cel ce nu o respecta raspunde in fata legii!

Si nu sunt fraier ca am luat masinile cu chitanta de mana si nici nu traiesc in epoca de piatra ... totul tine de mentalitate!
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mark a scris:
tase a scris:Parca a-ti trai in epoca de piatra ...cum sa cumperi o masina doar cu o simpla chitanta de mina? Cinste celor care ii gasesc pe fraieri,mergeti nene cu ea la RAR si acolo va spune daca sunt minarite masinile ,nu se mai baga nimeni ca sa declare masina in regula daca nu este ,s-a dus vremea aia. Cool


Peste tot pe unde am umblat, prin toate tarile pe unde trait si crede-ma ca sunt multe, in niciuna nu se face un contract in fata unui notar sau mai stiu si eu ce reprezentant al legii! La toate masinile pe care le-am avut pana acum, in momentul cumpararii / vanzarii, pe langa actele masinii impreuna cu cartea de identitate a masinii in care sunt trecuti toti fostii proprietari, s-a facut doar o hartie scrisa la PC sau chiar de mana de catre mine sau de catre vanzator in care era trecut ca "X-ulescu care se legitimeaza cu ..., a vandut masina marca, tip, cu seria ... lui I-liescu care se legitimeaza cu ... la pretul de ..., cu sau fara garantie! Semnaturile amandurora si atat! O astfel de intelegere este perfect legala iar daca vanzatorul a mintit in ceea ce priveste masina, el v-a raspunde in fata legii!
La ultima masina, am tras la xerox cartea de identitate a masinii pe care scria "Radiat" si jos pe foaie am scris cele mentionate mai sus! Pana si o intelegere verbala in prezenta unor martori poate tine loc de contract iar cel ce nu o respecta raspunde in fata legii!

Si nu sunt fraier ca am luat masinile cu chitanta de mana si nici nu traiesc in epoca de piatra ... totul tine de mentalitate!

Asta nu e valabil in romania. Laughing Poate in alte tari mai civilizate si unde legea nu e de partea hotilor. La noi insa... casca ochii sau dai banu'..
  • alcapone

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Sa sti , ai pefecta dreptate. In tara asta minunata a noastra 60 % dintre masinile pe care le-am vazut erau ,,aranjate'', am vazut cu seriile schimbate , acte facute la imprimanta, accidentate si cu mustatile facute, furate, cam tot ce putea fi vazut. Chiar ieri am vazut in Ploiesti prin zona Cina , un audi a 8 pe 400 euro , din 99 , fara acte si ciuruit de gloante,fusese furat.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ce am scris mai sus, se potriveste si in Romania daca stii sa deschizi bine ochii! Masina tatalui meu a fost luata fara un anume contract, doar o hartie scrisa de mana, verificarile de rigoare plus mers impreuna cu fostul proprietar si scazuta de pe unde trebuie. Cand cumperi o masina, nu o cumperi cu ochii inchisi, sau?
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
cand te duci sa inscrii masina omu ala cere contract v-c.asa ca .....
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cand incepi sa scri hartia aia o incepi cu "Contract de vanzare-cumparare" si o termini cu semnaturile celor implicati in actiunea respectiva iar daca fostul proprietar merge cu tine peste tot unde e necesar, nu vei intampina absolut nici o problema, asa ca ...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
O hartie de mana semnata/parafata si cu martori retin ca are suficienta valoare in instanta.
Dar nu asta e ideea.
Cel care a cumparat masina mai sus sa presupunem ca va merge la RAR, acolo se constata ca furata si anunta politia si se confisca, sau se considera cu serii false, implicit furata, acelasi lucru. Masina la politie, iar proaspatul propietar cercetat(penal). In contractele de vanzare /de mana /tipizate nu s-a specificat ca seria e falsa sau masina furata, el fiind principalul suspect. In urma cercetarilor se va depista(poate) vinovatul.
Una peste alta, masina va ajunge confiscata, va rugini pe la vre-un sediu de politie iar ultimul propietar va inebunii inainte sa se termine cercetarea(caz concret cu un BMW cumparat de baiatul unei colege)
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Mark...traim in Romania.....adica Africa Europei la noi totul e posibil ,stiu ca in tarile civilizate nu astepti zile si mergi la nu stiu cite birouri doar pentru a cumpara sau vinde o masina
  • blue36

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu am vrut sa mai postez pentru a nu crea o polemica dar stiti cu totii ca atunci cind RAR-ul depisteaza o masina cu serii false acesta se blocheaza si se anunta imediat Furturile Auto-Moto, masina respectiva poate fi o masina furata. Interogarea incepe cu proprietarul actual si se merge pe fir catre primul proprietar. Daca cel dinaintea ultimului proprietar declara ca masina a avut serii bune, dovedind ca a facut inclusiv ITP cu ea acesta scapa destul de usor iar "magareata" pica pe proprietarul actual care nu a respectat legea si anume de a inmatricula masina in 30 de zile, prin urmare in perioada de citiva ani acesta putea schimba seriile si sa incerce sa vinda masina profitind de buna credinta a cumparatorului.
In cazul de fata ultimul proprietar a sesizat aceasta problema in scurt timp, toata atentie se indreapta spre amicul cu pricina care trebuie sa dovedeasca faptul ca masina avea acele serii cind a cumparat-o, cam tirziu din pacate mai ales ca a facut si ITP cu ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR