Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • rby10

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare...

Troncane in partea stanga fata ceva dar nu pot sa-mi dau seama....Zgomotul se aude numai pe drum ""Denivelat""...Pe drum normal nu se aude absolut nimic... Ce poate fii? Sad Sad
Skip ads

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Probabil bieleta antiruliu...Daca ai vreo rampa bagate pe sub masina si vezi in ce stare sunt bieletele antiruliu..
  • rby10

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mie mi-a zis cineva Ca poate fi..amortizorul..sau pivotii..acum nu stiu!
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
verifica bieleta antiruliu ,e posibil sa fie buna dar sa fie putin desfacuta
aceias problema am avut-o si eu
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Arunca un ochi si la flansele amortizoarelor
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
si la mine se aude un trocanit , am fost pe la 3 service-uri si toti au spus ca ok , am sa incerc sa mai schmb odata bucsele de la bara stabilizatoare

@rby10 : se verifici si aceste bucse
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
rby10 a scris:Am si eu o intrebare...

Troncane in partea stanga fata ceva dar nu pot sa-mi dau seama....Zgomotul se aude numai pe drum ""Denivelat""...Pe drum normal nu se aude absolut nimic... Ce poate fii? Sad Sad


Schimba flansa si rulmentul de la amortizor. Eu ti-as recomanda sa schimbi la ambele amortizoare...
  • rby10

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ORICE ar fi vreau piesa sa fie originala Gm!
Skip ads

  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asta este flansa . Ce intelegi tu prin "original"?
  • rby10

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sa fie fabricata de General Motors! Sa nu fie vro chinezarie!
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
troncanit am avut si eu si a fost de la flansa si rulment amortizor......masina era ca o barcuta...test amortizoare st/40%...dr/42%.......la acest procentaj,am putut sa inping amortizorul cu o singura mana...dupa mine,ce este sub 50%,sa fie schimbat
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu un troncanit la ambele roti pe fata la astra g caravan,cand trec peste denivelari, dar nu se simte in volan. Troncanitul se aude doar daca trec peste acele denivelari sau peste denivelarile alea de viteza(cocoase de camila sau cum se mai numesc) cu volanul drept, daca volanul e putin rotit spre stanga sau spre dreapta cu cateva grade nu se mai aude.
Ce sa fie,bielete antiruliu,flansele de la amortizoare sau ambele? Daca schimb flansele sa schimb cu tot cu rulment?
Va multumesc.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Baga mana si trage putin de bieletele antirului, si vezi burdufurile alea de cauciuc daca mai sunt! Astea trancanesc, la mine era numai una, si cand viram o auzeam cu pocneste, asa ca le-am schimbat pe amandoua! Ai sa vezi diferentele dupa schimbare! Bafta!
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Gata le-am schimbat in parcare.Alta viata acum,cea pe dreapta era varza, cea de pe stanga era bunisoara. Pe masina erau cele originale GM, acum am pus SWAG tot din plastic.Ms
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am pus metalice! Tot asa dreapta varza, stanga bunicica, am inteles ca de la urcatul pe borduri se trage moarte lor! Le punem impreuna si mai facem un set buniccel Smile) Bafta!
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
rby10 a scris:Sa fie fabricata de General Motors! Sa nu fie vro chinezarie!


Flansele amortizoarelor sunt printre putinele repere care se pun aftermarket.
La mine, cele originale au tinut pana la 60.000 km, le-am schimbat tot cu originale si de la 90.000 au inceput iar sa bata.
Flansele pe original costa ~ 250 ron, iar pe producator ~ 40 ron. Durata de viata este aceeasi.
Acum, tu decizi de care montezi.....
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
flansele de amortizoare, chiar daca sunt uzate, nu cred sa troncane (bine, daca nu sunt prastie). eu am urmatoarea experienta cu ele: pe la 40 000 km, in garantie, au fost schimbate (asa cred). la 80 000, le-am schimbat din nou . nu era neaparat necesar mi-a zis meseriasul, ce ma deranja era o usoara troncaneala pe piatra cubica sau la treceri peste linia de tren/tramvai. zgomotul este prezent si dupa inlocuire (sachs). problema (la mine) se pare ca ar fi un usor joc in caseta de directie (parerea mecanicului).
  • mafiotyx01

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ma cam indoiesc de asta mircea aceasi problema o am si eu la a mea
am schimbat acum un an bieletele de directie pt ca am vazut ca garniturile de pe ele erau rupte la propriu dar masina mergea perfect bineanteles.
dar am zis ca e mai bine sa le schimb asa ca le-am vazut deteriorate si dupa ce le-am schimbat am facut si directia binainteles la vreo 3 luni am inceput sa am un trancanit in volan iar la peste 120 km/h incepea sa imi vibreze pe anumite potiuni de drum nu mereu.
atunci am crezut ca ar fii de la ele ca ar fii proaste si m-am dus din nou la meerias sa le verifice iar si bineanteles ca omu mi-a bagat alata pe gat ca ar fii de la antiruliu sau pivotu etc.
in fine am fost la alt meserias si ala dupa o verificare scurta mi-a zis ca gata e un antiruliu dus si o bieleta directie dusa.deci se cerea iar directia facuta.lucru pe care primul meserias putea sa mi-l spuna d ela inceput,na si cumpara antiruliu cumpara bieleta directie schimba-le intr-un garaj ca nu mai aveam chef sa ii vad pe aia de la serviceuri cum ma jupuiesc de bani si cum da de zir cu ciocanu prin piese.si ma duc din nou la ei.
Se uita ei
ma intreaba unde le-am schimbat si le-am zis ca la un service sa vad ce au de comentat au srambat din nas ca nu le-am schimbat la ei dar au zis ca e bine si au trecut la manevra echilibrat directie din nou.la schimbul pieselor am observat ca doar o bieleta antiruliu era defecta restul se miscau normal.in fine imi fac baietii directia imi iau banu si merg cu mine la o proba pe un drum bineanteles drept.iar cum eram in oras nu puteam sa o calc cu 150 la ora am mers pana in 110 am vazu t ca parea ok i-am zis ca os a verific la un drum lung si o sa il anunt.
dupa o saptamana am un drum la bucuresti si pe la aceasi viteza surpriza facea la fel! apoi am ajuns la concluzia ca nu mai are rost sa ma mai duc iar la el sa ma mai stoarca de niste bani pt cine stie ce altceva si am ramas cu ea asa si merg acum cu ea pana in 120 ca mi-e teama sa nu pateasca ceva.
iar mai nou de vreo doua luni acum se aude un bocanit cand virez fie ca e pe loc sau in miscare se aude aiurea.
m-am uitat pe sub ea si am vazut ca una din bieleta antiruliu s-a dus iar,dar mie teama sa nu mai fie altceva
ca pana aucm nu facuse asa
aveti vreo idee ce ar mai putea fii?
eu am ridicat-o pe capre si am tras de toate articulatiile si nu bocane nimic
dar cand o pun jos si virez se aude din nou.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Vibrattiile mai pot veni si de la roti, pot fi echilibrate pe 0, si tot sa simti vibratii! Am patito si eu, si de la 110 in sus incepea sa vibreze, si am echilibrato de 2 ori si degeaba, pana am schimbat fata cu spatele nu am scapat, poate o galma in cauciuc! Am avut pivot varza, bielete antirului praf, bucse la bara de torsiune praf, ar mai fi si o bieleta de directie mai slaba, si cu toate astea la 150 nu simtit nici o bataie nici o vibratie! Bafta!
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pentru mafiotyx01 : sa nu fie rulmentul de la flansa amortizororului. Sa aiba vreo bila sparta. Cand e ridicata nu e presata flansa aia si implicit rulmentul si probabil d-aia nu se aude nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR