Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
alea nu le-am schimbat ( se schimba greu). da stiam ca prduc scartait, nu troncaneli...
Skip ads

  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
la mine acele bucse si bieletele au fost
acuma se aude si un rulment de la amortizor dar m-am obisnuit, deh' masina are 8 ani
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am descoperit problema: bieleta antiruliu stanga. cu masina ridicata nu avea joc nici la ranga. cu masina jos, se misca.
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
schimba-le pe amandoua. le gasesti pe original destul de ieftin, eu zic ca nu merita aftermarket
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
52 ron bucata GM. Le-am luat si sambata le schimb
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am schimbat azi cele doua bielete. zgomotul a disparut.
  • makariotatou

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2004 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Am tot cautat pe forum despre problema asta a zgomotelor la roti. Sunt extrem de necajit din pricina unei astfel de probleme, pentru ca nu gasesc nici o solutie. Mentionez ca am schimbat mai toate piesele de la suspensie, fara ca macar unele din ele sa aiba probleme; am schibat : amortizoare (Monroe), flanse originale GM, capete bara (lemforder), pivoti (lemforder), bielete antirului... Acelasi trocanit enervant... Am fost la un service (in Slobozia, Ialomita) si au verificat bucsele la bascula si alte jocuri la care s-au priceput ei... (cu ranga, etc)... Au zis ca totul e ok... Ok, pe naiba, ca tot troncane... Nu stiu ce sa mai verific. Zogomotul e ca o bataie infundata si se aude cand trec peste denivelari minore, nu peste "cocoasele" alea instalate pe sosea... Unde sa ma mai duc si la ce sa ma mai uit... Poate ati avut probleme asemanatoare, poate stiti un mecanic mai avizat, mai priceput... Astept sugestii, multumesc!
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sa nu fie din caseta ...
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
bucsile de la bara stabilizatoare.. sunt deasupra lonjeroanelor.. greu accesibile
  • makariotatou

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2004 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Cum verific bucse la bara stabilizatoare, sau caseta de directie?! La caseta are ceva ca la Dacie, vreo bucsa ceva pe-acolo, unde sa ma mai uit? (PS: La bucsile de la bara stabilizatoare s-a uitat un mecanic; a tras de bara cand bieletele antiruliu erau scoase...)
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
bucsele de la bara stabilizatoare scartie, mai ales cad e frig afara. Sa troncane, ar trebui sa fie distruse de tot ( ceea ce nu prea e posibil).

La partea de caseta+ coloana volan, unul misca de volan stanga-dreapta, iar unul tine mana pe capul de bara. Daca ai joc de la volan pana la capul de bara, o sa simti bataia pe capul de bara sau auzi troncanit. din din aproape in aproape, identifici unde e problema.

succes !
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
daca bucsile de la bara stabilizatoare sunt largite se aude un troncanit pe cea mai mica denivelare
daca masina are peste 150000 trebuie schimbate si alea.. sunt fo 4 lei bucata si le poti schimba singur daca ai santz...
oricum incearca sa te bagi sub ea si sa misti de bara stabilizatoare
Skip ads

  • dinflo

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Buna. Am sesizat la masina mea ca, la virajul spre dreapta se aude un zgomot (trancanit) infundat. Asta se aude numai la viteza redusa sau pe loc. Cred ca este flansa amortizor. Intrebarea mea este oare care dintre ele este defecta,tinand cont ca se aude la viraj spre dreapta? Se schimba doar cea defecta sau ambele? Voi cum procedati?
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara, astazi am avut masina in service pentru schimb de flanse si amortizoare fata. Toate bune,iau masina din service, si la primele denivelari aud o bataie pe partea stanga. Ma intorc in service, iau un mecanic cu mine si depisteaza si acesta zgomotul. Ne intoarcem, punem masina pe canal, verificat toate pe dedesubt, nici un joc. Au ridicat masina pe elevator, verificat tot amanuntit de 3 mecanici in acelasi timp, care se intrebau unul pe altul ce ar putea fi.
Ma intorc maine la service. Ma puteti ajuta cu sugestii?
  • cristinel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema. La viteza mica, pe denivelari si virare stanga se aude un pacanit metalic in partea stanga fata. La reprezentanta, dupa constatare, au schimbat bieletele antiruliu si flansele cu rulment de la amortizor. Am plecat bucuros, dar la primul sens giratoriu aud din nou clampanitul. Maine ii vizitez din nou. Toate astea la reprezentanta din Bacau.
  • PAlexandru245

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Salut, eu am rezolvat problema. Am.schimbat toate cele 6 bucse de la cadru motor. Sincer nu ma asteptam sa se comporte asa masina dupa aceasta schimbare. Nu se mai aude absolut nimic in gropi, masina este mult mai stabila si mai inchegata. Pana si zvacul ala resimtit cand opresti motorul a disparut. Costul ajunge undeva la 650 lei in care se include si geometria. Sa verifice bucsele de la cadrul motor, ale mele ochiometric pareau in regula, dar departand mai tare cu levierul se vedea cum cea de sub masina dinspre scaunul soferului era desprins cauciucul de metal.
Nu am crezut ca de la asta poate fi dar mecanicul mi-a garantat, altfel nu ii plateam daca zgomotul se auzea in continuare.
Succes!
  • MMihaiu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2021

  • Mesaj Privat
adinan_superstar a scris:verifica bieleta antiruliu ,e posibil sa fie buna dar sa fie putin desfacuta
aceias problema am avut-o si eu

salut
cum se verifica bieleta antiruliu?
daca esti sub masina in groapa sau pe elevator si tragi de ea, se misca, se vede ca joaca la incheieturi?
mersi anticipat.
luni merg la un mecanic, parca vad ca zice ca nu are nimic bieleta antiruliu.
astept, daca poti un raspuns la aceasta problema (aceeasi de mai sus)
salut
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@MMihaiu
Nu e clar ce mașinã ai, decât Opel.
ÃŽn funcție de model, bieletele antiruliu se pot inspecta chiar și vizual, dar cel mai relevant este sã le demontezi, atunci ai spulberat orice dubiu. Deasemenea trebuie clarificat în ce stare sunt bucșele dela bara stabilizatoare: dacã tot dai jos bieletele(și te asiguri cã sunt Ok sau le schimbi) poți face o turã de probã fãrã bielete și vezi dacã se schimbã ceva în zgomotul general al punții fațã. Dacã dispar anumite zgomote atunci poți suspecta bucșele la bara stabilizatoare...și o inspecție vizualã poate ajuta uneori, dar mai rar.
NB
Nu mai spama forumul, postând de câte ori te taie capul aceeași problemã, și nu mai scrie cu majuscule ptr cã încalci regulamentul.
  • COprea16

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2021

  • Mesaj Privat
Același zgomot îl am și eu, iar dupã constatare la articulații, concluzia a fost cã arcul de pe partea dreaptã fațã este rupt,plus bieletele antiruliu obosite, plus amortizorul fațã dreaptã, lovit !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR