Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • pys_99

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am un astra j din 2010, iunie, 16000 km , MOTOR 1,4 BENZINA, 5 TREPTE - de vreo 2 luni a inceput sa faca probleme la cutie. uneori iese greu , foarte greu din viteze. am fost la service si mi-au spus ca DEFECTUL NU SE CONFIRMA. este normal , deoarece nu face tot timpul asa si pana ajungi la service, de la tulcea la constanta sau in alta parte isi revine. A MAI PATIT CINEVA ASA CEVA?
Skip ads

  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca vrei sa faci ceva cu adevarat te duci de seara si lasi masina acolo ,ptr ca dimineata sa le arati Wink live problema . Sau poti cauta alti propietari de masina respectiva si faci o comparatie Wink tot live .Si incerca sa citesti regulamentul ai gresit locul postarii .
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
iti face probleme dimineata? cand e rece motorul? respectiv uleiul de la cutia de viteze? la 16000 km clar ar trebui sa fie lasat bine schimbatorul.
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
poate sa fie din cauza frigului....uleiul din cutia de vitese poate sa fie mai gros din cauza frigului de afara...si eu patesc la fel dimineata cand e frig ...dar dupa ce se incalzeste motorul nu mai am probleme!
Skip ads

  • pys_99

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
imi cer scuze pentru ca am gresit locul postarii. multumesc pentru atentionare.
victor_n sa stii ca nu-i o idee rea sa le duc masina acolo de seara, dar nu am nici o garantie ca in dimineata urmatoare va face probleme. si sa stiti ca nu este din cauza frigului am mers cu ea cand erau afara -15,-20 grade si nu a facut asa. problema apare si in timpul mersului, in cursul zilei , nu dimineata.
RIKY, tu ai un opel astra j? pentru ca as vrea sa te mai intreb cate ceva legat de aceasta varianta, pentru ca mie mi-a dat numai batai de cap pana acum; si nu este vorba de motor, nu am nimic de obiectat la adresa LUI, este vb. de un troncanit pe dr. spate, de computerul de bord,etc.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pys_99 a scris:imi cer scuze pentru ca am gresit locul postarii. multumesc pentru atentionare.
victor_n sa stii ca nu-i o idee rea sa le duc masina acolo de seara, dar nu am nici o garantie ca in dimineata urmatoare va face probleme. si sa stiti ca nu este din cauza frigului am mers cu ea cand erau afara -15,-20 grade si nu a facut asa. problema apare si in timpul mersului, in cursul zilei , nu dimineata.
RIKY, tu ai un opel astra j? pentru ca as vrea sa te mai intreb cate ceva legat de aceasta varianta, pentru ca mie mi-a dat numai batai de cap pana acum; si nu este vorba de motor, nu am nimic de obiectat la adresa LUI, este vb. de un troncanit pe dr. spate, de computerul de bord,etc.


troncanitul pe dreapta spate e de la glisiere.......si la mine e prezent, sper sa o rezolv curand, prin schimbarea lor pe garantie !
  • pys_99

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
sa stii ca este o mare pacaleala cu GLISIERELE eu am fost la service si mi-au spus ca este de la culise etriere spate si dupa ce mi le-au schimbat troncanea la fel ca inainte. mergi sa le schimbi si ai sa te convingi. iti doresc sa nu fie aceeasi problema, dar parerea mea este ca troncanitul se aude de amortizoare( telescoape)
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pys_99 a scris:sa stii ca este o mare pacaleala cu GLISIERELE eu am fost la service si mi-au spus ca este de la culise etriere spate si dupa ce mi le-au schimbat troncanea la fel ca inainte. mergi sa le schimbi si ai sa te convingi. iti doresc sa nu fie aceeasi problema, dar parerea mea este ca troncanitul se aude de amortizoare( telescoape)

daca le-au schimbat cu unele de aceleasi dimensiuni, de aceea troncane in continuare....glisierele din fabrica au fost proiectate cu un diametru ceva mai mic decat trebuia si din cauza asta "joaca" etrierul pe ele si se aude zgomotul specific , la rulajul cu o viteza de max. 70 km./h ,pe un drum cu multe denivelari (la viteze mai mari nu e sesizabil)......daca franezi in timp ce auzi zgomotele o sa observi ca ele nu se mai aud.......noile suruburi/glisiere sunt in diametru mai mari ,iar zgomotele ar trebui sa dispara....voi vedea dupa ce le schimb, dar cu siguranta atunci cand o sa merg la service pentru operatiunea asta, o sa le verific , pentru a vedea diferenta de grosime! o sa postez la momentul respectiv concluziile, la "discutia" deschisa de mine, pe tema asta !
Skip ads

  • pys_99

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ok. dar sa stii ca la masina mea chiar daca ai calcat frana tot se aude troncanitul
  • vic81

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pys_99 a scris:am un astra j din 2010, iunie, 16000 km , MOTOR 1,4 BENZINA, 5 TREPTE - de vreo 2 luni a inceput sa faca probleme la cutie. uneori iese greu , foarte greu din viteze. am fost la service si mi-au spus ca DEFECTUL NU SE CONFIRMA. este normal , deoarece nu face tot timpul asa si pana ajungi la service, de la tulcea la constanta sau in alta parte isi revine. A MAI PATIT CINEVA ASA CEVA?


Am avut si eu o problema asemanatoare la aprox 18000 km. S-a solutionat la Radacini Constanta prin curatarea cablurilor (transmisiei) de la schimbator la cutie. Mentionez ca la mine problema initial sporadica incepuse sa fie din ce in ce mai prezenta si am avut sansa sa se manifeste cand am dus masina la service.
  • pys_99

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o problema asemanatoare la aprox 18000 km. S-a solutionat la Radacini Constanta prin curatarea cablurilor (transmisiei) de la schimbator la cutie. Mentionez ca la mine problema initial sporadica incepuse sa fie din ce in ce mai prezenta si am avut sansa sa se manifeste cand am dus masina la service.[/quote]


eu am fost cu masina la Union Motors , la Bucuresti, pt. ca m-am nimerit prin zona , dar urmatoarea oprire este la KAMSAS-EXPOCAR C-TA, pentru ca am luat masina de la ei si de la inceput au facut o gafa: au "uitat" sa comande computerul de bord pe care dupa vreo trei drumuri la service pe banii mei ,mi-au schimbat bordul, cel cu vitezometrul si turometrul, dar nu au scris nimic in cartea de service. sper sa am si eu norocul tau , daca nu ma plimb prin oras pana incepe sa dea semne .
  • vic81

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu iti recomand sa mergi la service-ul mentionat de tine pt ca de acolo am luat si eu masina si ar trebui sa umplu pagini intregi cu problemele intampinate acolo. Incearca sa mergi la celalalt service autorizat si ai sa vezi o mare schimbare de atitudine fata de client.
Skip ads

  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
legat de asta.. azi am observat ca imi intra greu in treapta 1 cand e motorul rece
  • pys_99

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
VIC81- sa stii ca acum sunt la service si abia stept sa vad ce fel s rezolva problemele. pentru inceput nu pot decat sa iti spun ca ai avut dreptate:se vede o diferenta, chiar majora, de atitudine. a, si inca ceva: spune-mi te rog la tine de la cat se reseteaza consumul mediu la carburant?
  • pys_99

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
VIC81- Sa stii ca ai avut DREPTATE! am fost la service (radacini) si amrezolvat problemele: la troncanit mi-au spus ca degeaba iti schimba culisele daca nu le si greseaza, iar la schimbatorul de viteze mi-au spus ca au mai gresat ceva pe la cabluri. acum merge la fel ca la inceput-fara nici o problema.
  • vic81

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
pys_99 a scris:VIC81- sa stii ca acum sunt la service si abia stept sa vad ce fel s rezolva problemele. pentru inceput nu pot decat sa iti spun ca ai avut dreptate:se vede o diferenta, chiar majora, de atitudine. a, si inca ceva: spune-mi te rog la tine de la cat se reseteaza consumul mediu la carburant?


Nu as sti sa iti spun exact pentru ca masina o conduce in mare masura sotia. Eu am resetat manual ultima oara consumul mediu inaintea unui drum mai lung acum 3 luni de zile.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la 1,4 turbo se reseteaza la valoarea de 8 litri /100 km, iar de "acolo" creste/scade in functie de stil de condus/trafic/etc.
  • vic81

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 a17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles intr-un final intrebarea. La 1.7 110 CP se reseteaza la 5 din cate imi amintesc.
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La a mea 1.7 110 se reseteaza la 6%.
  • pys_99

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
la 1,4 / 100 cp se reseteaza de la 8%. de ce ? nu stiu, dar trag concluzia ca se reseteaza dupa cum bate vantul. recunosc eu am avut unele probleme cand am primit masina: adica am optat pentru computerul de bord iar cand am luat masina persoana care mi-a facut prezentarea a sarit peste descrierea lui -AICI AVETI COMPUTERUL DE BORD- ....si stiti cum este cand astepti o masina 3 luni! abia astepti sa o ridici si sa pleci. GRESIT! TREBUIE SA VERIFICI ABSOLUT TOT! DUPA VREO 3-4 DRUMURI LA REPREZENTANTA SI NICI NU MAI STIU CATE TELEFOANE MI-AU SCHIMBAT BORDUL(cel cu vitezometrul, turometrul, afisajul de la comp. de bord si ce mai are pe el) dar constat cu o FOARTE MARE DEZAMAGIRE ca am facut o mare greseala. trebuia sa le dau masina inapoi a doua zi. acum nu stiu ce as mai putea face. Si in afara de asta , ieri va spuneam ca am fost la RADACINI, la service si am rezolvat problema cu troncanitul ? asta a fost ieri, pentru ca azi am auzit acelasi zgomot , din nou. Nu stiu ce sa mai fac. Am impresia ca ori sunt eu prea pretentios (pe banii mei?!-vorba unui personaj celebru) ori sunt ei...........nu stiu cum sa le spun. desi imi place foarte mult masina inclin sa cred ca am facut cea mai proasta investitie. ASTA ESTE .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR