Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am primit prin posta instiintarea din poza. Am cateva intrebari:
1. Se poate reduce perioada de suspendare? Care este procedura?
2. Se poate contesta in instanta aceasta instiintare (nu am primit nici o comunicare de la tribunal si nici de la politie, deci nu aveam cum sa ma incadrez in cele 15 zile de la pronuntare)? Daca da, unde? La Bucuresti sau se poate si in localitatea de domiciliu?
Multumesc.
Skip ads

  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
nu ai ce sa-i faci.

curios este faptul ca ti-au trimis asa tarziu instiintarea... 2 ani jumate...

poti da examen sa ti-l iei la o luna , de fapt doua luni (ca ai bonus Smile )
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
urata situatie si regretabila.
eu zic ,ca sfatul unui avocat te-ar putea ajuta foarte mult.intra pe juridice.ro si avocat.net si lanseaza aceste intrebari +poza respectiva.sigur vei primi sfaturi foarte utile.
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca dai examen poti sa il recuperezi si mai devreme de o luna,asta in functie de norocul tau.Cunosc persoana care si-a luat permisul dupa trei saptamani de suspendare.El a dat examenul la o saptamana dupa ce i-a fost suspendat permisul.Tu trebuie decat sa iti iei de pe piata carte pt restituire permis suspendat(cea cu 15 intrebari pe chestionar),faci si tu de cateva ori chestionarele si mergi sa dai examenul.Bafta!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca asta e solutia cea mai simpla ... cea cu examinarea.
  • olteanu viorel

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Frontera 1997 x22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da, ce ai facut de te-au pedepsit asa de rau?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
verifica cu un avocat, cica cauza a fost judecata de ceva vreme, ar fi trebuit sa primesti un raspuns acasa....
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ca sa fii sigur poti face asa :

te duci la arhiva si verifici daca exista dovada comunicarii deciziei date in recurs.

daca este , pa si la revedere , chiar nu ai ce sa-i mai faci.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru comunicari nu se ia confirmare de primire. In dosar o sa apara ca a fost trimisa. Azi am primit comunicarea de la un alt proces (litigiu de munca); comunicarea am gasit-o in cutia postala. Au fost vreo patru infatisari, dar nu am primit citatie decat la prima infatisare. In dosar scria ca s-au trimis toate patru. Asa ca nu imi fac sperante cu necomunicarea. Cica e de datoria ta sa te interesezi, de parca eu nu mai am altceva de facut decat sa fac naveta in fiecare zi sa verific daca s-a dat pronuntarea. Oricum am sa intreb si un avocat, dar asta tot nu ma absolva de suspendare, cel mult sa obtin o reducere, pe care o pot obtine si prin cererea de reducere.
Ce ma supara e ca nici maimutoii aia de la politie nu mi-au trimis instintare sa predau permisul. In schimb, cand mi-a fost retinut permisul de agentul constatator s-au grabit sa imi trimita instintare ca mi-a fost suspendat dreptul de a circula, de parca eu nu stiam.
Asta e ... legi date de toti incompetentii care ne conduc.
  • mateivn

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2005 z20ler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ai inteles total gresit.

sa incerc asa :

dovada comunicarii este o hartie format A5 care initial a facut parte din citatie/comunicare (avand format A4 cand o scrie grefiera) . aceasta dovada a comunicarii se rupe in momentul in care factorul/postasul iti "livreaza" citatia/comunicare.

e un fel de formular pe care scrie numele destinatarului , calitatea lui procesuala (inca alte cateva nimicuri) si are o rubrica unde factorul/postasul bifeaza modalitatea cum ti-a comunicat-o. afisare/predare personala.....

de ce spun citatie/comunicare?
citatia este cea care te anunta cand ai de mers pe la judecatorie/tribunal ...

comunicarea este atunci cand "efectiv ti se comunica ceva" (intre termene de exemplu) : intampinare , cerere reconventionala , cerere de chemare in garantie samd...sau dupa pronuntare : sentinta , decizie....

Ia luati o citatie in mana si observati ca partea de jos e rupta... acolo era dovada comunicarii....

Dupa cum te-am sfatuit in postul anterior , dute si intereseaza-te la arhiva...

Si inca ceva , zici ca ai primit doar o citatie pt primul termen, dar nu cumva te-ai prezentat la celelalte termene? Nu cumva ai avut tu termen in conostinta?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am mers la prea multe procese, asa ca stiu cum sta treaba. Indiferent ca te prezinti sau nu, ei tot iti trimit citatii. Am un teanc de citatii, comunicari si altele, dar ce era mai important nu mi-au trimis.
Am vorbit si cu avocatul si la politie. Nu se poate ataca si nici reduce termenul.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut,am avut si eu un eveniment in lunaoctombrie anul trecut,mi-a fost suspendat dreptul de conducere pe o perioada de 90 zile,am facut contestatie care a avut termen abia pe 2martie 2012 ,iar azi am citit rezolutia pe site si este nefavorabila mie(este respinsa cererea ca neintemeiata).
Acum trebuie sa astept decizia acasa si apoi sa platesc amenda si sa predau permisul la politie.
Ce trebuie sa fac pentru a reduce perioada de suspendare(stiu ca se da examen la legislatie),cate intrebari se dau?,ce fel de intrebari sunt?,
Multumesc mult.
Skip ads

  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
olteanu viorel a scris:Da, ce ai facut de te-au pedepsit asa de rau?


alcool la volan, peste 50 kmh peste limita admisa, fleacuri din astea....
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sqryn a scris:
olteanu viorel a scris:Da, ce ai facut de te-au pedepsit asa de rau?


alcool la volan, peste 50 kmh peste limita admisa, fleacuri din astea....
Sunt convins ca a aflat fleacurile acum un an, cand se discuta subiectul respectiv
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:salut,am avut si eu un eveniment in lunaoctombrie anul trecut,mi-a fost suspendat dreptul de conducere pe o perioada de 90 zile,am facut contestatie care a avut termen abia pe 2martie 2012 ,iar azi am citit rezolutia pe site si este nefavorabila mie(este respinsa cererea ca neintemeiata).
Acum trebuie sa astept decizia acasa si apoi sa platesc amenda si sa predau permisul la politie.
Ce trebuie sa fac pentru a reduce perioada de suspendare(stiu ca se da examen la legislatie),cate intrebari se dau?,ce fel de intrebari sunt?,
Multumesc mult.

Nu o astepta acasa ca nu o sa vina sau o sa vina prea tarziu.Daca decizia este DEFINITIVA SI IREVOCABILA,atunci te duci in termen de 15 zile de la pronuntare si predai permisul,altfel mai ei o luna.Amenda daca nu ai platito de atunci o vei plati integral acuma,chiar daca te-ai judecat.
Perioada de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile conform art. 221 al.1 din R.A.O.U.G. 195/2002 republicat, la cererea titularului, dacã sunt îndeplinite, cumulativ, urmãtoarele condiþii:
•a fost declarat admis la testul de verificare a regulilor de circulaþie;

•a obþinut permis de conducere cu cel puþin un an înainte de sãvârºirea faptei;

•nu a mai beneficiat de o astfel de mãsura în ultimii 3 ani de la data sãvârºirii faptei pentru care se solicitã reducerea perioadei de suspendare;

•Ã®n ultimii 3 ani de la data constatãrii contravenþiei pentru care se aplicã sancþiunea contravenþionala complementarã nu a mai avut suspendatã exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.
Cererea necesara va fi depusa si înregistratã la unitatea de poliþie din care face parte agentul constatator, având anexate urmãtoarele documente:
•o copie a procesului verbal de constatare a contravenþiei;

•o copie a dovezii înlocuitoare a permisului de conducere;

•o copie dupa chitanþa de achitare a amenzii;

•o copie a BI/CI.
Conducatorii de autovehicul nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:•perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;

•a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;

•a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;

•sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate, @claudiu-cld a depasit deja termenul de 15 zile in care scapa de prelungirea cu o luna.

L.E. Embarassed
Stefan_BC , ai dreptate. L-am analizat ca fiind 2 februarie.


Ultima modificare facuta de Gabi.B.HD la Joi 08 Mar, 2012 6:06 pm, modificat de 2 ori in total
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai nu a depasit ,el sustine ca verdictul s-a dat pe 2 martie,in consecinta mai are timp pana pe 17 sa-l predea
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
asa e 2 martie este data la care a fost procesul(totodata si sentinta,cu toate ca ea a aparut pe site pe data de 6).
Am consultat si un avocat(ce e drept prea tarziu,pentru ca putea sa formuleze cererea de contestare altfel,cu argumente,cu etc)astfel incat poate aveam alta decizie(castig de cauza.
Din discutia cu avocatul a reiesit ca trebuie sa platesc amenda intreaga,fara sa mai beneficiez de reducere in 48ore.
Urmeaza ca luni sa platesc amenda si sa predau permisul.
Concluzia este ca data viitoare daca m-a mananca talpa nu ma mai scarpin de pedala de acceleratie.
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@claudiu-cld imi pare rau de cele intamplate Crying or Very sad ,sper ca o recuperezi cat mai curand.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dragi colegi,dacã vreți sa zapaciti tot sistemul de kkt,dupã ce depuneti dosarul de contestare si luați certificatul de grefa,reveniti la judecatorie si depuneti o cerere cum ca vreți sa retrageti dosarul,si de aici ati dat peste cap tot,pentru ca nu au o baza comuna(Judecãtoria cu Politia)si de aici se alege praful,si asa ai permisul si un termen de judecatã îndepãrtat (tot ce am scris,știu de la un avocat)
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR