Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ciprian_lucian

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu nevoie de cateva sfaturi referitoare la proaspatul 'TANC' cumparat chiar de pe acest forum (Vectra C 2007, 3.0 CDTi automat, OPC Line etc - maine am sa-i deschid un topic si la "Ai un Opel. Sa-l vedem", fi-ti pe faza Smile probabil unii dintre voi deja il stiu...).

O scurta introducere:
- Am la el 8 roti, 4 jante de tabla cu cauciucuri de iarna Good Year intr-o stare foarte buna si 4 jante aliaj 18inch originale Opel cu anvelope de vara Bridgestone RunFlat
- 2 din cauciucurile de vara cu care am luat-o ar trebui schimbate si dorind sa continui lucrul bun facut de fostul proprietar (a avut tare multa grija de el si-i multumesc!) si sa fac treaba treaba, m-am decis sa-i cumpar 4 pantofi noi
- cum la anvelope am un principiu ca niciodata nu trebuie sa faci compromisuri, fiind singura ta legatura cu asfaltul, as vrea sa aleg ce-i mai bun dintre cele mai bune
- jantele de vara sunt pe 18inch si dimensiunea trecuta in carte este: 225/45/18

Intrebari:
1. Stie cineva daca se pot pune sau a pus (intra, incap, nu ating etc) anvelope mai mari, sa zicem 255/40/18 (diferenta de diametru de numai 0.24% vs. cele din carte)?
2. Daca se pot pune, merita sa folosesc o asa dimensiune macar pe rotile din spate, obtinand astfel un ecartament marit - implicit o stabilitate mai buna a spatelui?
3. Exista dezavantaje daca folosesc anvelope de dimensiuni diferite fata / spate, de exemplu 225/45/18 Fata cu 255/40/18 Spate?
4. Ce marca si model imi recomandati, cerintele mele fiind urmatoarele (in ordinea prioritatilor):
- Zgomot cat mai mic la rulare
- Aderenta buna spre excelenta in curbe la viteza
- Rim Protection
- Franare
- Aderenta pe ploaie
4. Ce nu ma intereseaza in mod special:
- Indicele de viteza (nu intentionez sa merg cu 200+ in Ro)
- Durabilitate / Rezistenta - consider ca anvelopele, indiferent cat de uzate sunt (daca faci 15-20k km per an), trebuie schimbate dupa cam 2 sezoane de folosinta intrucat cauciucul se deterioreaza in timp destul de repede (variatii de temperatura mari, forte uriase etc si isi pierd din proprietati)
5. Eu oscilez intre (modele pe dimensiunile 225/45/18 ):
- TOYO Proxes T1-R
- BRIDGESTONE POTENZA RE 040
- KUMHO ECSTA SPT KU31
- KUMHO KU39
- NOKIAN Z G2
- VREDESTEIN ULTRAC SESSANTA
- CONTINENTAL SPORTCONTACT

M-ar ajuta pareri/sfaturi din experiente proprii cu dimensiuni de anvelope pe Vectra C si anumite marci/modele de anvelope (folosite pe Vectra C dar nu numai) care v-au placut si corespund prioritatilor mele enumerate mai sus.

Multzam mult,
Cele bune!

P.S. am incercat sa caut pe forum informatii inainte sa adaug discutia si nu am reusit sa gasesc; daca am gresit ceva, rog moderatorii sa 'bare with me', sunt nou pe aici...
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in primul rand sa o stapanesti sanatos si astept topic-ul de prezentare...

in al doilea rand ma cam roade curiozitatea cat e impozitul si RCA la motorul ala?
si mai ales ce consum ai cu ea?

in al treilea rand am auzit o chestie care mi se pare aberanta dar asta este...
in caz de accident daca nu ai pe masina anvelope de dimensiunile scrise in carte chiar daca nu e vina ta poti fi considerat parte vinovata pentru ca nu corespundea masina...
as merge pe ceea ce scrie in carte
plus ca eu sunt patit si am fost respins la ITP din cauza ca anvelopele nu corespundeau cu ce era in CI
asta a fost singurul "defect"
a trebuit sa ma duc la RAR si sa mi le trec pe toate in CI (printre care si ce aveam pe masina)
dupa care sa revin la ITP si sa mai dau inca 10 lei si sa trec ITP-ul...
PS: eu sunt genul de om care nu vrea sa dea spaga decat in cazuri extreme...

ca brand de anvelope sunt si eu curios ce recomanda colegii pentru ca si eu vreau sa-mi cumpar anvelope de vara (e pacat sa le stric pe astea de iarna in timpul verii) insa eu am nevoie de 16" (205/55R16 sau 215/55R16)
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu iti recomand sa pui exact ce este in cartea masinii...in romania ca la noi dar afara daca ai un accident si nu ai anvelopele din carte ai incurcat-o...
eu unul sunt de parere ca o anvelopa buna isi pastreaza proprietatile pt 4-5 ani...daca doresti totusi sa le schimbi la 2 ani sau maxim 3, tinand cont de raportul calitate pret as merge pe kumho. Daca as fi in locul tau as lua de exemplu un bridgestone pentru 4-5 ani.....
  • DMX

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
BRIDGESTONE POTENZA - am pe GTC , si sunt multumit de ele

Dunlop de ce nu iei in calcul ?
Skip ads

  • shady08

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2009

  • Mesaj Privat
arunca un ochi si aici... http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si eu sunt in sutuatia de a cumpara un set de cauciucuri 225/45/17' pentru GTC. Incerc sa ma hotarasc intre Dunlop SP Sport Maxx TT si Good Year GoodyearEagle F1 Asymmetric. Ce parare aveti despre aceste doua tipuri de anvelope? le-a probat cineva pana acum?
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Rotex, absolut nicio problema la franare, chiar si pe drumuri foarte ude, nu fac zgomot mare, nu mi-au facut galme si absolut nicio problema ever. Si-s ieftine ca braga! Very Happy
  • ciprian_lucian

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@jgyprime
impozit: 500EUR
RCA: 500RON
consum in oras acum pe frig: 11-12
consum in afara: 7-7.4
senzatiile? de nepretuit
pentru orice altceva, exista Mastercard Razz
interesanta treaba cu anvelopele care nu sunt trecute in carte, cred ca raman la cele din carte atunci
play safe

@Paul_WPZ
fara suparare dar nici nu am auzit de marca asta

@lcf_156
daca ar fi sa aleg doar dintre cele 2 in cazul tau, cu siguranta m-as indrepta spre EagleF1
personal, nu as plati pretul in plus pentru marca premium GY, m-as uita mai degraba la Toyo Proxes sau Kumho Ecsta - am vazut ca au super review-uri, lumea chiar e super incantata de ele (un + pentru Kumho din partea mea, cica sunt super silentioase)

@shady08
multumesc de link, m-am luminat si mai mult - chiar merita citite review-urile de acolo

@DMX
Dunlop e una din rachetele mele de tenis si nu prea sunt multumit de ea Smile deh, fiecare cu piticii lui

@26mad
multumesc de sfat, cred ca raman la dimensiunile din carte
nu am tinut niciodata o masina mai mult de 3 ani si n-am facut niciodata mai putin de 15 000 km intr-un an. Cel mai mult am tinut niste anvelope 40 000 km. Distanta de franare si mai ales capacitatea de evacuare a apei pe asfalt ud se deterioreaza in primul si in primul rand pe masura ce anvelopele se uzeaza. Din ce am vazut prin restul Europei (de vest), lumea schimba gumele pe la ~25-30 000km. Presupun ca facand si ei in medie cam 20 000 pe an din care 75% cu anvelopele de vara (sa zicem 3 luni de iarna), nu cred ca tin un set de anvelope de vara mai mult de 2 sezoane. Cu cele de iarna e alta poveste, mergi mult mai putin cu ele si da, acolo 4-5 ani cred ca sunt ok.


drive safe
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Asa ceva Generali Altimax HP.
Foarte silentioase,aderenta foarte buna in special pe ploaie facute in fabrica Michelin,m-au tinut in aprox 45.000

http://www.anvelopejanteali..._95W/id-4924.html
  • ciprian_lucian

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
lucio a scris:Asa ceva Generali Altimax HP.
Foarte silentioase,aderenta foarte buna in special pe ploaie facute in fabrica Michelin,m-au tinut in aprox 45.000

http://www.anvelopejanteali..._95W/id-4924.html


multumesc de info
le recomanzi din proprie experienta, adica le-ai folosit?
nu-mi dau seama daca au rim protection
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da le-am avut si am fost multumit de ele,desi la inceput am strambat din nas cand am auzit de ele Very Happy . Ce am luat eu am luat pe 16' si la raport calitate/pret excelent Wink
  • ciprian_lucian

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
lucio a scris:Da le-am avut si am fost multumit de ele,desi la inceput am strambat din nas cand am auzit de ele Very Happy . Ce am luat eu am luat pe 16' si la raport calitate/pret excelent Wink


au protectie pentru jante?
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu la cauciucurile pentru jantele de 16' astra h(205.55.r16), nu sunt prevazute cu protectie pt jante. Eu am avut Brigestone Turanza si Continental Contact 2 si nu aveau protectie pt jante la dimensiunile astea. protectia pt janta am vazut ca apare de la 225.45.r17 in sus, in cazul nostru.
  • ciprian_lucian

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
lcf_156 a scris:din cate stiu eu la cauciucurile pentru jantele de 16' astra h(205.55.r16), nu sunt prevazute cu protectie pt jante. Eu am avut Brigestone Turanza si Continental Contact 2 si nu aveau protectie pt jante la dimensiunile astea. protectia pt janta am vazut ca apare de la 225.45.r17 in sus, in cazul nostru.


got it, multumesc
ma surprinde ca lumea care citeste postul nu prea voteaza...doar 18 voturi pana acum din 270 de vizualizari
sper sa ajung macar pana la 100 de votanti, sa trag si eu o concluzie relevanta
pana acum lucrurile sunt destul de clare, lumea se indreapta catre marcile premium
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut

Uita-te de curiozitate si pe Uniroyal RainSport 2.
Se duc (a se citi tocesc) ceva mai repede decat Bridgestone Potenza dar cred ca sunt cele mai performante cauciucuri de strada.
Ti-am trimis pe pm un link.
Si da, au si protectie janta.

Stima,
siirm
  • ciprian_lucian

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mersi de informatie, se pare ca au numai feedback-uri bune.
Daca nu mai apare altceva mai ok la orizont, cred ca ma indrept spre ele. Mai astept 1-2 saptamani.
  • danutz22

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am jante pe 17 si cand le-am luat, aveau Syron N3000 225/45/17 (profil V).
Foarte foarte mutumit de ele, silentioase si rezistenta la uzura ok.
Cele pe spate a trebuit sa le schimb anul trecut in vara si am pus Goodyear Eagle F1, tot profil V ... si acestea se comporta bine si au si RimProtection.
Oricum ti-as recomanda cauciucuri cu profil V, se comporta mai bine atat pe uscat, cat mai ales pe umed Exclamation

Numai bine!
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mai cauta ceva review-uri despre Dunlop Sport maxx.... lasa piticii deoparte ca sunt niste anvelope premium extraordinare care n-au nicio legatura cu racheta de tenis.
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ar merita sa arunci un ochi si aici daca te interseaza performanta si siguranta
anvelope
  • marianmav

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si eu eram hotarat sa-mi cumpar 4 cauciucuri de vara dar nu stiam ce marca sa aleg.Asa ca am cerut o parere prietenilor mei si aproape toti mi-au spus sa merg pe Dunlop.Si asa am facut ,ieri am dat comanda si astazi le-am primit. Cauciucurile sunt Dunlop sport 205/55/16/ cu indice viteza V si au si protectie pt geanta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Chestionar

Ce marca imi recomandati?
TOYO 12%
BRIDGESTONE 43%
KUMHO 0%
NOKIAN 9%
VREDESTEIN 3%
CONTINENTAL 31%
32 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR