Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • moraru dani

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut.
am si eu un astra f din 91 problema este urmatoarea :,,nu merg stergatoarele deloc,dau de blocul de stergatoare pe o treapta anume releul se aude cum tzacane,tin sa mentionez k am luat releu stergatoare si cu blocul de stergatoare de la un prieten care are tot astra f c14nz, le-am pus pe a mea si nici o miscare.
la motoras nu se aude nici un bazait pe cand releul merge imi puteti da un sfat ar putea fii ambele motorase aaa si app nici siguranta nu este....deci?...
multumesc



[editat] N-ai ghilimele la tastatura - de ce tot folosesti virgule !?
Skip ads

  • vali.stop

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Scoate mufa de la motorul electric de la stergatoare , pune contactul si verifica cu un aparat de masura daca ai tensiune(sau surubelnita de tensiune) pe firele din mufa . Daca este tensiune ai nevoie de alt motoras electric .
  • BZ-36-JON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 c14se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mie mi s-a intamplat sa gasesc mecanismul stergatoarelor blocat si motorasul nu avea putere sa invarta; asta s-a intamplat la vw, audi si ma gandesc ca se poate intampla si la astra, oricum e bine sa verifici si asta
  • ag_gabbi

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
aceasi problema o am si eu, sim otorizarea identica, ai gasit vreo rezolvare?
Skip ads

  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Verificati motorasu,se poate sa fie blocat. Eu am patit pe spate aceeasi chestie. L-am dat jos,l-am desfacut,si l-am deblocat.
  • ag_gabbi

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cum as putea sa-l deblochez, eu mai am un motoras de rezerva pe care l-am probat cu mufa motorasului montat pe stergatoare si nu mi-l invarte deloc, mentionez ca releul functioneaza si siguranta nu e arsa.
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Il desfaci si il ungi. Procedeul nu ti-l pot explica exact pt ca a trecut ceva de cand am facut operatiunea. Cauta si sigur vei gasi pe forum procedeul. Tin minte ca eu dintr-un topic de pe forum m-am inspirat.
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
vezi intai scoate releul de la stergatoare si curata bine contactii.Eu am patit cu semnalizatorul,tot asa,releul se auzea dar nu functiona corect.Bft
  • catalin mihai a

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1992 16cnz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
eu am patit aproape la fel nu aveam masa la motoras incearca sa cureti surubul de la masa motorasului
  • tudor.bogdann

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005 z15se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2012

  • Mesaj Privat
buna!sunt nou pe forum.am un opel astra g din 2003.am si eu problema cu stergatoarele.mi se blocheaza in prima treapta.am incercat sa schimb ci maneta(blocul) dar degeaba.ma puteti ajuta si pe mine va rog, spunandu-mi unde pot gasi releul de la stergatoare pozitionat!va multumesc!
  • mihaitza_09

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2011

  • Mesaj Privat
eu am avut o problema asemanatoare in sensul ca nu mai reveneau stergatoarelel la pozitia initiala...problema a fost tot de la motoras. acesta are in capat o cutiuta cu lamele si se uzasera. e posibil ca si in cazul vostru sa se intample la fel...dupa ce verificati daca aveti tensiune la mufa motorasului va sfatuiesc sa il desfaceti. (e prins doar in 3 suruburi la Astra F)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR